Aleksandra Pandurević upozorava: Iznad Republike Srpske visi 2,2 milijarde KM arbitraže

Podcast Direktno sa Vildanom Selimbegović gost Aleksandra Pandurević/Senad Gubelić
Aleksandra Pandurević/Arhiv
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Potpredsjednica SDS-a Aleksandra Pandurević tvrdi da je afera "Vijadukt" samo lobi finansijskog pakla i istovremeno ruševina koja leži pred bh. entitetom Republikom Srpskom i BiH. 

- Preko dvije milijarde i dvjesto miliona KM iznose četiri arbitražna postupka i jedan zahtjev za mirno rješavanje spora (Elektroprivreda Hrvatske u slučaju RiTE Gacko). Od ta četiri arbitražna postupka dva su završena ("Vijadukt" i tužba Slovenije protiv RiTE Ugljevik u Beogradu), dok je treći u toku (arbitraža u Washingtonu po slovenskoj tužbi u slučaju RiTE UGljevik), a četvrti prije pokretanja ("Trusina"). Firma torbica, bez zaposlenih, dobila arbitražni spor težak 100 miliona KM plus dnevna kamata 18.000 KM. Riječ je o pick-me-up da je Vlada Republike Srpske odbila nagodbu u iznosu od milion eura. Kada se okrenemo Googleu, otkriva nam da ''Viaduct'' nema zaposlenih i da su mu računi često blokirani. Ako pokušate nešto proguglati o vlasnicima, opet je misterija. Njihova imena spominju se samo u kontekstu arbitraže. Nema slike, nema tona, a očekivalo bi se da se moramo baviti 'velikim ribama', navela je Pandurević te dodaje:

Zanimljivo je da niko iz vlasti u Republici Srpskoj nije negirao da je odbio posao od milion eura, pa se postavlja logično pitanje - da li je dogovor odbijen zbog većeg kolača!? Ali sudeći po izvještaju, ispred Republike Srpske i BiH je još jedna identična arbitraža - vjetroparka ''Trusina''. Ovaj put je riječ o 102 miliona eura. Advokatska kancelarija "Baros", koja je nekada predstavljala "Vijadukt", obratila se Vijeću ministara sa opomenom prije početka arbitraže zahtjevom za vraćanje koncesije ili isplatu 102 miliona eura. O čemu se radi? ''Kermaš energy'' iz Zagreba'' većinski je vlasnik ''Eol Prvi'' iz Nevesinja kojem je Vlada Republike Srpske dodijelila 2012. godine. godišnja koncesija za izgradnju i korištenje vjetropark Trusina. Projekat nikada nije ni započeo jer "Kermasa Energy" nikada nije isporučila bankovnu garanciju, opravdavajući to što su u međuvremenu ukinuti poticaji za proizvodnju električne energije. Budući da nije bilo garancije, Vlada je 2019. godine. godine raskinula ugovor o koncesiji. Pravni zastupnik ''Kermasova'' tvrdi da je garancija izostavljena jer je Regulatorna komisija za energetiku RS odbila njihove zahtjeve za podsticaj bez pravnog osnova.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Republika Srpska ovog puta vodi bitku s jednom od najbogatijih Hrvatica Dankom Končar koja stoji iza ''Kermaške energije'' koja je osnovana tek 2012. godine. godine. I računi ove firme su često blokirani, zaposlenih nema, a u 2023. godinama se tražilo i otvaranje postupka koji je sud odbio. ''Elektroprivreda Slovenije'' pokrenula je dva arbitražna spora zbog svojih predratnih ulaganja u RiTE Ugljevik. Osvojili prvu arbitražu u Beogradu, protiv Republike Srpske koja Slovencima mora platiti 372 miliona KM (245 miliona plus 127 miliona za neisporučenu struju). U izvještaju Ombudsmana Bosne i Hercegovine stoji samo jedna rečenica, a to je da se u Washingtonu vodi drugi arbitražni postupak protiv Bosne i Hercegovine u kojem Slovenci traže 695.175.000 eura!

U odnosu na Slovence, ''Hrvatska elektroprivreda'' je uputila zahtjev za mirno rješavanje spora oko investicije u RiTE Gacko u kojem traže da im se plati 100 miliona eura uz odgovarajuću kamatu, zaključila je Pandurević.