Alarmantna situacija danima u Zenici: Inspektori tek jutros izašli na teren

Pomor ribe na Buškom jezeru/

Pomor ribe/Ilustracija

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Prva dojava o pomoru ribe zagađenjem rijeke nizvodno od Zenice na lokalitetu Vranduka i životinja koje su uginule nakon što su konzumirale ribu upućena je 13.07.2025. godine u 22:30, kada su iz UGSR Bistro u Zenici kontaktirali policiju. 

Tog istog momenta na teren su trebali izaći i nadležni inspektori da utvrde koja vrsta otrova je puštena u rijeku Bosnu, međutim to se nije desilo ni tri dana kasnije.

Jutros, nakon što je prošlo više og 72 sata i voda odnijela otrov, inspektori su se dosjetili da bi mogli izaći na teren. 

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Upravo su na terenu nadležni iz Federalnog vodnog inspektorata i Kantonalne uprave za inspekcijske poslove ZDK - potvrdili su nam u UGSR Bistro i dodali da je sada možda, nažalost, kasno jer će se teško utvrditi koji je otrov uzrokovao pomor ribe. Od građana Zenice smo saznali da se dionicom puta dužine 20 do 30 kilometara već tri dana šire neugodni mirisi, te da ako su uginule životinje koje su konzumirali ribu, postoji mogućnost da stradaju i ljudi po istom principu.

- Na pijaci u Zenici se redovno može naći u prodaji riba iz rijeke Bosne, iskreno se nadam da ova otrovana nije dospjela na nečiji tanjir, komentarisao je zabrinuti Zeničanin. 

Na pitanje da li ima informacija odakle je došao otrov, među zabrinutim narodom niko nema odgovor. Kažu da je tamo industrijska zona sa mnogo firmi. 

U razgovoru sa članovima UGR Bistro smo saznali da Zakon o vodama već 7 godina stoji u ladici, te da ovo nije prvi put da su suočeni sa pomorom ribe.

- I opet će se desiti, desilo se 2023. godine kada smo izvagali oko 2.900kg uginule ribe, kazali su nam i dodali da sada ne smiju prilaziti ni dirati uginule životinje, ali da nam vizuelno mogu potvrditi da ima 3 do 4 tone ribe koja pluta rijekom. Naglasili su da su njihovi volonteri upalii crveni alarm za situaciju koja je zadesila Zeničane, te da masovno upozoravaju građane da ne diraju ribu i ne prilaze koritu rijeke Bosne. 

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Mi smo volonteri i nismo nadležni da to radimo, al evo na kraju ispade da mi ribari spašavamo narod, apelujemo, molimo inspekciju da radi svoj posao - komentirali su i dodali: Dokle je došlo kada ribari spašavaju grad!

Kazali su nam i to da u BiH ne postoji laboratorija koja bi mogla iz tkiva uginule životinje pokazati o kakvom trovanje se radi.

- Ono što je sigurno je to da se radi o veoma jakom otrovu koji je uzrokovao pomor ribe, a onda i lisica koje su se hranile ribom- ispričali su nam iz UGSR Bistro vidno zabrinuti za stanje rijeke Bosne. 

Inspektori su nakon tri dana izašli na teren, pa se nadamo da će se otvoriti istraga prvo o vrsti otrova, pa onda i izvoru i (ne)odgovornosti lica od kojih je taj otpad dospio u rijeku Bosnu.