Ademović za Oslobođenje: Bh. delegacija je u Parlamentarnoj skupštini NATO-a dobila status kandidata

Kemal Ademović Nip intervju/Senad Gubelić
Ademović: Ojačati istočnu granicu/Senad Gubelić
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Prošlog vikenda je u Sofiji, u Bugarskoj, održano proljetno zasjedanje Parlamentarne skupštine NATO-saveza. Na ovom 70. okupljanju zemalja Alijanse, Bosna i Hercegovina je imala izaslanike, predsjedavajućeg delegacije Parlamentarne skupštine BiH u PS-u NATO-a Kemala Ademovića, inače predsjedatelja Doma naroda u PSBiH, i zamjenika predsjedavajućeg delegacije Obrena Petrovića.

Petočlana delegacija

- Bosanskohercegovačka delegacija u Parlamentarnoj skupštini NATO-a dobila je status kandidata, kaže Ademović i objašnjava šta to znači: “To je novi status, koji je praktično stupio na snagu usvajanjem izmjena Poslovnika PS-a NATO-a na zasjedanju u Sofiji. Naša će delegacija biti povećana sa tri na pet članova, moći će da podnosi amandmane na akte koje razmatra PS NATO-a i moći će imati pristup većem broju i formatu sastanaka odbora i pododbora NATO-članica, izuzev stalnog odbora NATO-a”.

image

Kemal Ademović i Obren Petrović u Sofiji

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Ne krijući zadovoljstvo, Ademović ističe da je trodnevno zasjedanje bilo poučno.

- Sva tri dana su bila organizovana i baš onako radna. Prvi dan je bio odbor za odbranu i sigurnost, drugi dan politički odbor. Na ta oba odbora su bili po prvi put vrlo značajni i iscrpni izvještaji vezani za Bosnu i Hercegovinu i Kosovo. Bili su dobri. Ja sam dao neke sugestije, prijedloge kako ih treba ispraviti, a čak sam i pohvalio izvještaj prezentiran na političkom odboru. Dakle, prikazano je stanje onako kakvo jeste i mislim da, kad je u pitanju NATO-put Bosne i Hercegovine, situacija je puno bolja u odnosu na prethodne dane, nekoliko mjeseci unazad ili godinu.

No, iako ga Sarajevo najbolje pamti kao ratnog heroja, Ademović je rođen u Srebrenici i zato je, naravno, s posebnim sentimentom pratio i zbivanja i reakcije na usvajanje Rezolucije kojom je 11. juli proglašen Međunarodnim danom sjećanja na genocid koji se u zaštićenoj zoni UN-a dogodio jula 1995.

- Čestitam svim akterima koji su učestvovali u kreiranju i nastojanjima da Rezolucija o Srebrenici konačno bude i usvojena u Generalnoj skupštini UN-a. Hvala im. Rezolucija je dobra i važna za Bosnu i Hercegovinu i satisfakcija je prije svega za žrtve, ali i za BiH. Naša se zemlja opet našla, ovim tužnim podsjećanjem, u fokusu svjetske javnosti, ali ja vjerujem da je to dobro jer treba da služi kao opomena čitavom svijetu i onima koji možda sad čine genocid, da neće završiti nekažnjeno. Niko ne treba završiti nekažnjeno, kaže Ademović.

Po vijestima koje su stizale iz Sofije, bilo je više no jasno da je Balkanu posvećena značajna pažnja. Na ovom zasjedanju je Kosovo postalo pridruženi član Parlamentarne skupštine NATO-saveza.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Mislim da je to reakcija na pokušaje destabilizacije regije. Sjećate se incidenta u Banjskoj, kada je paramilitarna grupa iz Srbije pokušala da vojnički uđe na Kosovo? Bio je to oružani incident, eklatantan primjer destabilizacije Kosova, na koji je kosovska policija reagovala brzo i efikasno, kaže Ademović.

Može li se Bosni i Hercegovini desiti slična situacija, pitali smo.

- Uslovno rečeno, može. Istočna granica prema Srbiji je porozna i granična služba BiH ne kontroliše u najboljoj mjeri tu granicu, imamo nedostatak gotovo 50% policijskih službenika od ukupno predviđenog broja, a to se odražava upravo na tom dijelu granice. Zato ispomoć daju pripadnici Ministarstva unutarnjih poslova Republike Srpske. Međutim, prohodnost na toj granici je oko 93%, svih migranata koji uđu u BiH. A oni pređu granicu i ne budu zabilježeni na samoj granici, nego tek negdje u dubini bosanskohercegovačke teritorije, što ostavlja prostor da se eventualno može napraviti neki sličan pokušaj prema Bosni i Hercegovini, za šta Bosna i Hercegovina nema pripremljen institucionalni odgovor kakav je imalo Kosovo. Zato mislim da bi bilo važno raditi na tome da se maksimalno ojača istočna granica ili snagama EUFOR-a, Althee ili snagama NATO-a, raspoređujući dodatne snaga NATO-a, recimo, u Brčko, i svakako popunom naše granične policije, što sam ja već pokrenuo kao inicijativu kroz Dom naroda, napominje naš sugovornik.

Crna kravata i pravosuđe

- Ko god ima veze s drogom, a to se dokaže, ili sredstvima od droge, ili učestvuje u rasturanju, saučestvuje u toj mafiji, treba, mora biti maksimalno i rigorozno sankcionisan. Za posljednje tri godine, samo u Kantonu Sarajevo dobrovoljno se prijavilo 9.300 ovisnika za hospitalizaciju. Znamo šta to znači za cijelo društvo. Mi radimo pronatalitetne mjere, uložili smo puno sredstava u Kantonu Sarajevo u to i postigli zavidan nivo, a onda imamo situaciju u kojoj se suočavamo sa takvim problemom ovisnosti. S druge strane, poznato je da u BiH ima i korumpiranih ljudi u pravosuđu, koji nisu imuni na namještanja i podvale, što se već dešavalo i sa čim smo se suočavali. I oni moraju biti maksimalno sankcionisani jer bez vladavine prava, svi pozitivni procesi će biti u zastoju ili će se kroz korumpirano pravosuđe upravljati i političkim procesima, kaže Ademović, potpredsjednik NiP-a, referirajući se na akcije s kojima su mediji dovodili u vezu i dužnosnike njegove partije.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Jedan od uvjeta za bilo kakve popune je svakako državni budžet.

- Bilo je najava ovih dana da bi se to moglo desiti uskoro. Ja sam kod zakazivanja sjednice Doma naroda imao informacije da bi budžet mogao biti već na toj sjednici, međutim, to se nije desilo. Uslovno, postoje neke raspodjele novčanih sredstava koje treba Federacija da otkoči, a to se nije desilo, bar prema informacijama koje sam dobio, kaže Ademović.

Već u ponedjeljak planiran je u Sarajevu treći forum na visokom nivou kojim predsjedava komesar za proširenje Evropske unije Olivér Várhelyi. Šta možemo očekivati?

- Na tom forumu će sasvim sigurno biti govora o našem budžetu jer plan rasta, koji je usvojen, neće moći biti implementiran bez usvajanja budžeta. Dakle, vidim da će ipak budžet biti vrlo brzo na dnevnom redu, uvjeren je naš sugovornik.

Poruka vlastima RS-a

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

S obzirom na to da ne prestaju reakcije na usvajanje Rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN-a, zanimalo nas je šta ona znači za život u Bosni i Hercegovini.

Mogu izgubiti bitku, ali ne i rat

Edin Garaplija, nekadašnji pripadnik AID-a, podnio je tužbu protiv nekolicine visokih političkih dužnosnika, među kojima je i Ademović.

- Vidio sam to u medijima. Nisam imao vremena prije da se time bavim zbog državnih obaveza i putovanja. Sad ću morati. Ne znam šta je pozadina, ali očigledno je pakovanje. Prema medijskim napisima, koliko vidim, u pitanju je kampanja i ja ću protiv tog čovjeka podnijeti krivičnu prijavu za lažno prijavljivanje, prije svega. S druge strane, optužuje me da sam dio duboke države sa Bakirom Izetbegovićem. Imam hrpu primjera koji dokazuju kako se ta duboka država ponašala prema meni - jednom su, kada sam htio otići iz MUP-a i aplicirao na konkurs u BH Telecomu, za koji sam ispunjavao sve uslove i bio najbolji kandidat, da bi me zaustavili, poništili konkurs, izmijenili Statut preduzeća, dali ovlasti direktoru da može izvršiti imenovanje da više i ne raspisuje taj konkurs. Taj direktor je sačekao da neki čovjek napuni šest mjeseci radnog staža kao pravnik i njega su zaposlili. Dakle, to je bio odnos prema meni. Onima koji pokušavaju već dugo da se poigravaju sa mnom i kojima sam stalna meta, poručujem: ja se borim protiv kriminala i nikada neću odustati. Mogu izgubiti bitku, ali rat ne mogu izgubiti nikada. Ispravan sam, moja imovina se zna, transparentno je zarađena, provjerljiva je. Ne bavim se nikakvim biznisom, nemam ni trafiku. Potpuno sam posvećen izgradnji države i borbi za državu. Moj radni vijek je prošao u borbi za državu, kaže Ademović.

- Rezolucija je dobra stvar za Bosnu i Hercegovinu i satisfakcija, prije svega, za žrtve i njihove porodice. Rezolucija nije osuda srpskog naroda. Genocid su, kaže presuda Međunarodnog suda u Haagu, počinile institucije Republike Srpske, policija i vojska RS-a, a presuđeni su odgovorni pojedinci. Međutim, treba povesti računa o institucijama, mogućoj reorganizaciji Ministarstva unutrašnjih poslova RS-a. No, moja ključna poruka je sljedeća: Republika Srpska, da bi pokazala vladavinu prava, treba da ostane multietnička, da više nesrba zapošljava u institucijama RS-a, da se pobrine za sigurnost povratnika, da oni, zbog straha, vrijeđanja i oružjima i incidenata koji se dešavaju ne spavaju jednu noć u Federaciji da bi se eventualno drugu noć vratili kući. A to je poruka vlastima Republike Srpske, jasan je Ademović.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja
image

-