Šta se dešavalo tokom rasprave: Je li Južna interkonekcija uvod u novu političku krizu?
Predstavnički dom federalnog Parlamenta danas je obavio raspravu o Prijedlogu zakona o gasovodu Južna interkonekcija BiH i Republika Hrvatska. Zakon je uvršten u dnevni red sjednice na prijedlog Kluba poslanika SDA, za što je glasao 71 poslanik, dok su protiv bili zastupnici HDZ-a BiH.
Strateški projekat
Usvajanje zakona je važno kako bi se BiH oslobodila ovisnosti o ruskom gasu i omogućilo snabdijevanje gasom iz više izvora. Južna interkonekcija je ključna za održavanje sigurnosti snabdijevanja gasom i jedan je od najvažnijih strateških projekata u oblasti energetike.
Zakonom se uređuju pitanja od značaja za realizaciju projekta izgradnje gasovoda Južna interkonekcija BiH i R Hrvatska na pravcu Zagvozd - Posušje - Tomislav-Grad - Šuica - Kupres - Bugojno - Novi Travnik sa odvojkom za Mostar na teritoriji FBiH, uključujući infrastrukturu projekta, tačku interkonekcije, investitora, način finansiranja, javni interes i provedbu eksproprijacije nekretnina, korištenje zemljišta, upravne postupke izdavanja dozvola i uključenost vlada kantona... Nositelj projekta je kompanija BH Gas. Ukupna dužina trase iznosila bi 180 kilometara, a projekt je procijenjen na oko 100 miliona eura.
Šef Kluba poslanika SDA Mirsad Zaimović rekao je da ova stranka nije kreirala zakon, već da stoji iza njega budući da je usvojen u prošlom sazivu Vlade i u drugačijem sastavu Parlamenta.
Osvrćući se na zahtjev HDZ-a za formiranje novog preduzeća koje bi upravljalo gasovodom, kaže kako trebamo biti svjesni u kakvu bismo apsurdnu situaciju došli kad bismo za svaku interkonekciju stvorili novo preduzeće.
- Ovo ne ide protiv bilo kojeg naroda. Sve što su htjeli reći oni koji su se zalagali za osnivanje novog preduzeća, mogli su reći tokom javne rasprave. Ovo je zakon iza kojeg je stala SDA i koji nije kreirala SDA, kaže Zaimović.
Uslijedila je burna rasprava nakon izlaganja zastupnika HDZ-a BiH Marijana Marjanovića. On je, između ostalog, rekao da bez legitimnih predstavnika Hrvata “teško da možete očekivati nešto dobro”. Paljbu je osuo po preduzeću BH Gas, za koje je kazao da je opterećeno aferama, da posluje u minusu, te je upitao kako se može očekivati da ta kompanija upravlja ovim projektom.
- Činjenica je da su u BH Gasu zaposleni Bošnjaci i da većina stranka ovdje, mimo hrvatskih legitimnih predstavnika, želi da BH Gas upravlja plinom koji prolazi kroz teritorij od Posušja do Novog Travnika, kaže Marjanović.
Žestoko mu je uzvratio Dennis Gratz, poslanik DF-a.
- Prvi put u Predstavničkom domu se postavlja određena fašistoidna indoktrinacija o legitimnosti i nelegitimnosti Hrvata. Kolega Marjanoviću, takvo nešto ne postoji ni po Ustavu ni među narodima. Legitimnost je direktna uvreda svim kolegama koji se izjašnjavaju kao Hrvati, a nisu izabrani iz redova vaše stranke. Zašto vi iz te pozicije na taj šovinistički i rasistički način pokušavate braniti ruske interese u BiH? Neka vam je na čast, rekao je Gratz.
Marjanović je potom od Miokovića tražio prekid sjednice i da se sazove Etička komisija, koja će razmotriti uvrede koje su stigle na njegov račun. Mioković je odbio da prekine sjednicu i pozvao Marjanovića da, ako smatra da treba, podnese prijavu Etičkoj komisiji.
Dopredsjedavajući Predstavničkog doma Mladen Bošković (HDZBiH) je izrazio nezadovoljstvo zbog toga što je HDZ preglasan u Vladi, a onda i u Parlamentu.
- To nije pravac kojim se gradi BiH - zemlja jednakopravnih naroda i građana, ali to je stvarnost i mi ćemo se prema tome znati odnositi. Osobno mislim da smo bili blizu rješenja koje smo imali na Vladi, koje je napravila radna skupina. Neću govoriti o našim daljnjim koracima, ali mogu reći da će ovakva vrsta zakona podrazumijevati međunarodni sporazum i mislim da će i to biti nešto što će se dobro razmotriti. Ne mislim se nikome dodvoravati jesam li za Europu ili NATO ili nisam. Ovaj zakon će se izglasati i mi ćemo biti protiv i propitivat ćemo našu suradnju na svakom sljedećem pitanju. Živi bili pa vidjeli kako će se dalje sve razvijati. BiH se može graditi samo zajedno i sa RS-om, distriktom Brčko i sa FBiH, a svi koji misle da mogu eliminirati jedan narod preglasavanjem, mislim da su u krivu, kaže Bošković, uz poruku da “HDZ nije protiv plinifikacije FBiH i da neće odustati od svoje borbe bez obzira na pritisak”.Šef Kluba poslanik SDP-a Damir Mašić je tokom rasprave najavio da će poslanici te stranke podržati zakon.
- Ovaj zakon je više tretiran kao političko pitanje iako je tehnički. BiH bez dileme hitno treba alternativni dotok plina. Ne jedan, nego više njih. Mi ćemo podržati svaku inicijativu koja će smanjiti ovisnost o bilo kome, a posebno o ruskom malignom uticaju u BiH, ističe Mašić.
Predsjednik Kluba poslanika SBiH Admir Čavalić smatra opravdanim to što se zakon razmatra po hitnom postupku.
- Bitno je da imamo početak, da usvojimo zakon i onda je odgovornost na Domu naroda. Ako usvojimo zakon, pozivam rukovodstvo Doma da čim prije zakaže sjednicu i stavi ovaj zakon na glasanje. Bilo bi loše da neko u Domu naroda na jedan ili drugi način blokira navedeno. Usvajanje zakona je strateški interes svih građana i ovo je pitanje na kojem se država određuje da li je okrenuta ka Zapadu ili Istoku, kaže Čavalić.
Buduće generacije
Zastupnik HRS-a Slaven Raguž kaže da je ovo eklatantan primjer površnosti aktuelne većine. Obraćajući se poslanicima SDA, rekao je da im skida kapu, jer poslanici raspravljaju o njihovom prijedlogu zakona, a ne Vladinom.
Uoči sjednice oglasila se Ambasada SAD-a te poslala jasnu poruku - da se ovaj zakon mora izglasati.
- Kada zastupnici Parlamenta FBiH budu prisustvovali današnjoj sjednici, moraju donijeti kritičnu odluku koja utječe ne samo na sadašnje već i na sve buduće generacije u BiH. Novi zakon o Južnoj interkonekciji je zakon za građane BiH. Zastupnici imaju jasan izbor - podržati građane BiH i njihov budući prosperitet ili glasati za Rusiju i njene interese, poručeno je.