Sezonski virusi haraju u BiH, ali Covid još uvijek bilježi puno slučajeva

Sezona virusa gripe i sve poteškoće koje ona nosi po zdravlje ljudi počele su odavno u našoj zemlji. Svake godine dolazi donoseći manje ili veće epidemije. U zimskom periodu ovaj virus prati još nekoliko njih, pet do šest.
Puno Covida
Specijalista infektolog dr. Ednan Drljević kaže za Oslobođenje da postoji veliki broj virusa koji se javljaju u ovom periodu.
- Još se prijavljuju pojedini slučajevi krzamka (morbile, ospice) koji se također prenosi respiratornim putem. Dalje, još imamo dosta slučajeva Covida, samo što je klinička slika blaža i većina oboljelih se ne testira. Oni koji se testiraju, liječe se uz određenu terapiju. Pojava ovih virusa nije epidemiološki problem, ali ipak virus kruži među nama, Covid nije nestao, naglašava dr. Drljević.
Naš sagovornik upozorava i na druge viruse koji nas očekuju u zimskom periodu, adenoviruse, koksaki, respiratorne sincicijske viruse, ali i brojne bakterijske infekcije.
- Prije svega, pneumokok, streptokok i stafilokok koji se često pojavljuju u epidemijskom obliku. Obično se javljaju nakon virusne infekcije. Nakon toga organizam oslabi i onda ostajemo prijemčivi za bakterije, naglašava infektolog dr. Drljević.
On napominje da je u Federaciji BiH počela i vakcinacija protiv sezonske gripe, što se umnogome preporučuje starijim osobama, jer za njih i najmanja gripa može biti kobna.
Sa naglim promjenama u temperaturi koje smo imali proteklih dana, promjenu zdravstvenog stanja osjete hronični pacijenti, starije osobe, trudnice i mala djeca. Na to upozorava i specijalista urgentne medicine dr. Rijada Blažević iz Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Kantona Sarajevo i ističe kako je riječ o rizičnim skupinama koje najburnije reaguju na promjene, pogotovo vremenskih prilika.
- Sve više ljudi, a statistika spominje čak 30 posto njih, postaju meteoropate. Čak i oni mlađi, i oni koji su zdravi, imaju promjene zdravstvenog stanja uzrokovane naglim promjenama vremenskih prilika, upozorava naša sagovornica.
Neophodan oprez
Hronični pacijenti koji boluju od visokog krvnog pritiska, angine pektoris, stanja koja su obično javljaju nakon što pacijent preboli infarkt srca, te pacijenti koji boluju od bolesti respiratornog sistema, moraju biti na oprezu.
- Ono što je bitno kod pacijenata koji boluju od visokog krvnog pritiska i angine pektoris, niske, nagle promjene temperature uzrokuju sužavanje krvnih sudova, što izaziva skok krvnog pritiska, pogoršanje anginoznih tegoba, a u najtežem slučaju javljaju se i simptomi srčanog udara, naglašava dr. Blažević, te pacijentima savjetuje redovno uzimanje terapije.