Nakon dvomjesečne "pauze" zasjedala PS BiH: Evo šta je sve urađeno nakon povratka na posao

Nakon skoro dva mjeseca nerada, Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH jednoglasno je u prvom čitanju usvojio Prijedlog zakona o porezu na dodatu vrijednost, kojim se predviđa povrat PDV-a državljanima BiH sa mjestom prebivališta u BiH za kupovinu prvog stana, odnosno objekta za stanovanje.
I stan i kuća
Zakon je razmatran u prvom čitanju, a predložili su ga poslanici Saša Magazinović (SDP), Sabina Ćudić (NS), Sanja Vulić (SNSD), Mia Karamehić-Abazović (NiP) i Čedomir Stojanović (Srpski klub).
Zamjenik predsjedavajućeg Doma Denis Zvizdić (NiP) pohvalio je inicijativu i čestitao predlagačima na izradi zakonskog prijedloga, ali i ukazao da postoje neki pojmovi koji nisu najbolje definisani.
- Bojim se da mogu napraviti problem u provedbi zakona. Mislim da treba jasnije definisati nekoliko pojmova da za ovako važnu i kvalitetnu inicijativu ne izgubimo vrijeme u novoj prepisci sa UIO, kazao je Zvizdić.
Poslanik PDP-a Borislav Borenović rekao je da je prijedlog veoma značajan i da treba mladima pomoći da obezbijede krov nad glavom. Predložio je da se, osim kupovine stambene jedinice, uvrsti i mogućnost gradnje prve stambene jedinice, kao i da se kvadratura uvrsti u zakon, a ne samo u obrazloženje.
Ministar finansija i trezora BiH Srđan Amidžić istakao je da je ovaj prijedlog zakona usklađen sa kompleksnim poreskim sistemom BiH. Smatra da on treba da se pojavi u formi u kojoj je i predložen zbog različitih evidencija i kompleksnosti poreskog sistema BiH.
- Moramo da uzmemo u obzir razuđenost ne samo entiteta i Brčko distrikta nego i kantona, rekao je Amidžić i dodao da je zakon predložen u ovoj formi zbog mogućnosti njegovog provođenja.
Amidžić, koji je i predsjednik UO UIOBiH, naveo je da se zakonski prijedlog u februaru našao na sjednici Upravnog odbora kako bi bio upućen Vijeću ministara i redovnom procedurom u PSBiH.
- Definicija pojmova je usaglašena sa UIOBiH i mi na ovakav način želimo da obuhvatimo i ono što se naziva stan, ali i ono što se naziva kuća, dodao je Amidžić.
Govoreći o momentu povrata PDV-a, ministar je kazao da nije moguć povrat dok se ne završi objekat i ne dobije upotrebna dozvola. Istakao je da je dobar prijedlog o zabrani prometa nekretninom na koju je vraćen PDV deset godina, te dodao da će se voditi posebna evidencija za one koji ovu mogućnost iskoriste preko bračnog druga.
Tokom rasprave naglašeno je da u BiH trenutno ima mnogo nelegalno stečenog novca koji se najlakše pere kupovinom nekretnina, pa da treba biti veoma oprezan u definisanju zakona. Problematizovano je i nepostojanje registra stanova u BiH, prema kojem bi se utvrdilo da li neko kupuje prvu nekretninu.
- Ne smijemo donijeti zakon koji će biti poticaj tom pranju. Zato stvari moramo vrlo jasno definirati, kazao je Predrag Kožul (HDZBiH).
Podrška zakonu će doći i od SDA.
- Ali, ukoliko se dogodi da će konačna rješenja bez sumnje uvesti kroz ovaj zakon u status diskriminiranih osoba ogroman broj ljudi ili čitave kategorije, onda unaprijed kažemo da takva rješenja nećemo podržati, kazao je Safet Kešo (SDA).
“Briga” o povratnicima
Na dnevnom redu su bile i izmjene Izbornog zakona koje su predložili poslanici SDA. Cilj je bio da oni koji su protjerani tokom rata (od 1992. do 1995. godine) mogu glasati u općini/gradu iz kojeg su protjerani. S obzirom na to da su predložene izmjene ponovo dobile negativno mišljenje, ova tačka je povučena iz procedure.
Pred poslanicima je trebao da se nađe i prijedlog zakona o dopunama Krivičnog zakona BiH, koji predviđa novo krivično djelo napad na povratnika. Cilj predloženih dopuna je odvraćanje potencijalnih počinilaca krivičnih djela prema povratnicima, a što bi u konačnici osiguralo i veći stepen sigurnosti za ovu populaciju u cijeloj BiH.
Međutim, Ustavnopravna komisija nije utvrdila usklađenost sa Ustavom BiH i pravnim sistemom naše zemlje, niti je podržala principe prijedloga ovog zakona. Predlagač Nihad Omerović (NiP) kazao je da poruke koje su ranije iskazivane o “dušebrižništvu za najugroženiju populaciju, koja nema niti etničkog, niti entitetskog prefiksa, nisu iskrene i istinite”.
Poslanici nisu usvojili mišljenje Komisije, te je ono upućeno na novo usaglašavanje.