I Milošević je dijelio ordenje nakon poraza - Janjić za Oslobođenje: Bećirović je pogodio temu

Denis Bećirović i Joe Biden sa suprugama
U New Yorku traje 79. zasjedanje Generalne skupštine Ujedinjenih nacija. Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović sa suprugom Mirelom prisustvovao je prijemu koji su organizovali predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Joe Biden i njegova supruga Jill.
Vraćanje u mladost
- Bosna i Hercegovina i SAD imaju čvrste i prijateljske veze, a naše strateško opredjeljenje je dodatno jačanje tih veza. Susret s predsjednikom Bidenom i prvom damom bio je prilika da iskažem poštovanje predsjedniku i narodu SAD-a za cjelokupnu dosadašnju pomoć našoj državi. Raduje me da je predsjednik Biden još jednom iskazao punu podršku Bosni i Hercegovini, a posebno da je istakao ličnu povezanost s našom državom, rekao je Bećirović.
Sastanci održani prije početka zasjedanja Generalne skupštine UN-a, te obraćanja regionalnih lidera izazvala su burne reakcije u BiH, ali i Srbiji. Bećirović je u UN-u poručio da je Srbija prijetnja suverenitetu i teritorijalnom integritetu naše zemlje, apostrofirajući to deklaracijom tzv. svesrpskog sabora, usvojenom u Beogradu 8. juna, zbog čega je Srbija uputila protestno pismo UN-u.
- Ako uzmemo glavnu temu, budućnost koja je asocirala mir, očigledno je da se o tome govori kad ga nema. Tako da je odmah ta tema učinila svoje i bilo je jasno da će Balkan, a posebno unutar njega Bosna i Hercegovina i Kosovo, biti važne teme. Drugo, pošto je ipak pažnja na globalnim pričama, nekako ni ova priča nije ostala sa strane. Za to su se potrudili i domaći igrači, pre svega Aleksandar Vučić, da vrlo nespretno umetne svoj program koji još nije verifikovan u Srbiji, to još nije državna politika, da to pokuša da promoviše. To je taj svesrpski sabor i ostalo, i onda je naravno verovatno u nameri da skrene pažnju na stradanje Srba, stvorio jedan neprijatan odjek po Srbiju. Jedna od tih reakcija jeste ona iz Bosne i Hercegovine. Dakle, uspeli smo da sa margine ne samo za naše medije nego i za one ozbiljnije analitičare u tim glavnim centrima, pre svega u SAD-u i u Britaniji, ozbiljno zabrinemo sve, pričom da mi očigledno ni ovaj put baš nismo spremni da pratimo mir kao budućnost, ocjenjuje Dušan Janjić, politički analitičar i sociolog iz Beograda.
Podsjetimo, predsjednik Srbije najavio je, a potom i dodijelio ordene predstavnicima država “koje su bile na strani Beograda” prilikom majskog usvajanja Rezolucije o genocidu u Srebrenici, u Generalnoj skupštini UN-a. Prvi odlikovani bili su ruski predstavnici, a priznanja čekaju i Kinezi, Nikaragva, Meksiko i Brazil, Indija, Ujedinjeni Arapski Emirati, Kongo, u zavisnosti, kako kaže Vučić, od toga kakav je nivo podrške bio.
- To što dele ordenje, to su naučili davno, svi su oni bili u vladi Miloševića 1999, pa kada je on izgubio rat - faktički vojska SRJ je izgubila rat od NATO-a, onda je on počeo da deli ordenje, činove generala, sablje... Oni jednostavno ponavljaju to, oni nisu spremni da priznaju realnost. U ovom slučaju, to je glasanje o usvajanju Rezolucije o obeležavanju dana genocida u Srebrenici. Po nekoliko elementa su doživeli neuspeh, ozbiljni geostrateški neuspeh, a jedan od tih je upravo to da su se zatvorili u krug autoritarnih režima. Tako da je to sa njihovog stanovišta - Vulina, Vučića, Dačića, vraćanje u političku mladost. Sa stanovišta Srbije, to je pokušaj koji ne može da uspe. Ali, šta je tu ozbiljna priča? Ozbiljna je priča da je sve to spakovano od 2. marta, o tome je Vučić govorio, o borbi njegovoj protiv kolektivnog Zapada, koji navodno vodi specijalni rat protiv njega i njegove vlasti. Dakle, vrlo uzak fokus i zapravo taj uzak fokus počinje ponovno od Srbije da pravi tog troublemakera u regionu, a možda i šire. S obzirom na vezu sa Gazom, Izraelom, Iranom, možda ćemo upasti ovaj put u mnogo veći problem nego što nas je uvalio Slobodan Milošević i njegova politika, govori Janjić.
Smatra da je Bećirović pogodio suštinu i tačno definisao o čemu se radi u tom svesrpskom saboru i u toj deklaraciji.
- Drugo, Vulin i Vučić bi voleli da to prođe, da se niko ne obazire. Kao što vidite, unutrašnja politička scena - opozicija, ona se ne obazire na to. Ona jednostavno smatra što je krivo rođeno, to će samo da otpadne. I to je tačno, ističe Janjić.
Na marginama zasjedanja Generalne skupštine UN-a održani su brojni sastanci. Jedan od njih bio je i sastanak koji je organizovao visoki predstavnik Evropske unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku Josep Borrell, a tokom kojeg se susreo sa liderima Zapadnog Balkana. Među njima je bio i predsjedavajući Predsjedništva BiH Bećirović.
Bećirović je ovom prilikom ukazao na značaj ubrzanja evropskog puta Bosne i Hercegovine, kao geostrateške investicije u dugoročni mir i stabilnost na Zapadnom Balkanu i u Evropi.
- Posebno je značajno napomenuti da je BiH u 2023. prvi put u potpunosti uskladila svoju vanjsku politiku s vanjskom i sigurnosnom politikom Evropske unije. Ostvareni rezultati doveli su do Odluke Evropskog vijeća od 21. marta 2024. o otvaranju pristupnih pregovora s Bosnom i Hercegovinom. Redovni godišnji izvještaj Evropske komisije, čija objava se očekuje ove jeseni, odredit će naredne korake, uključujući i prijedlog pregovaračkog okvira za BiH, saopšteno je iz Bećirovićevog kabineta.
Evropske težnje
Borrell je tokom sastanka istaknuo da proširenje EU ostaje glavni prioritet, potvrđujući posvećenost EU podršci Zapadnom Balkanu na evropskom putu. On je, kako se dodaje u saopštenju Evropske službe za vanjske poslove (EEAS), istakao da je Zapadni Balkan sastavni dio budućnosti Evrope i naveo značaj i snagu odnosa EU i Zapadnog Balkana. Ponovio je da je članstvo u EU nadohvat ruke, pod uslovom da se ključne reforme provode sa obnovljenim fokusom. Sastanak je bio i prilika da se, kako se navodi, “podsjeti na potrebu rješavanja bilateralnih sporova”.
- Visoki predstavnik Borrell je istakao značaj dobrosusjedskih odnosa koji se postižu kroz dijalog i kompromis, kao suštinske korake ka integraciji u EU. Lideri moraju da donesu hrabre, strateške odluke i da unaprijede svoje evropske težnje, saopštio je EEAS.