Ni mrtvi nisu pošteđeni izborne kampanje: Groblje jeste devastirano, ali kada...?

Ministar sigurnosti Bosne i Hercegovine Nenad Nešić boravio je nedavno, nenajavljen, u opštini Ključ, u Unsko- sanskom kantonu. Tamo je sa lokalnim svećenikom obišao pravoslavno groblje u mjestu Plamenice, gdje su nadgrobni spomenici značajno devastirani, na štetu i sramotu svih građana Ključa.
Posljedice rata
Cilj im je bio, kako su naveli u videu koji je Nešić objavio na društvenim mrežama, da ukažu na vandalizam i zatraže pravdu, te da daju ohrabrenje Srbima povratnicima da mogu na miru obilaziti grobove svojih predaka.
Kako smo saznali od nadležnih u ovoj mjesnoj zajednici, srpsko groblje Plamenice devastirano je odmah poslije rata, te je to učinjeno tokom samog procesa povratka Bošnjaka koji su u to vrijeme vršili ekshumacije svojih porodica, ubijenih tokom etničkog čišćenja od ratne vlasti tzv. srpske Krajine.
U samim Plamenicama, zaseoku Prhovo, tako su ubijena 54 bošnjačka civila. Poslijeratna devastacija pravoslavnog groblja nastala je u afektu, međutim, vandalizam se desio i prošle godine, tokom održavanja koride sa bikovima, rekli su nam mještani.
- Povodom nedavnog skrnavljenja groblja u naselju Plamenice, koje je policija okarakterisala kao krivično djelo povrede mira pokojnika, načelnik Ključa najoštrije osuđuje bilo kakav napad, skrnavljenje i slične radnje koje na bilo koji način povređuju zaštićena dobra, te pozivamo nadležne institucije da pronađu izvršioca i provedu dalje zakonom propisane radnje, piše u osudi načelnika Nedžada Zukanovića.
Načelnik, također, smatra da bi bilo primjereno da je državni ministar posjetio i zvanične institucije u Ključu.
- Tako bi mogao dobiti na uvid sve raspoložive informacije o ugroženosti ljudskih prava i sloboda u našoj općini, navodi načelnik.
Posjeta se desila u jeku predizborne kampanje, a neke Nešićeve riječi o vjekovnim srpskim ognjištima i krvlju natopljenom tlu naišle su na slične reakcije lokalnih političara iz bošnjačkog naroda.
Komentari građana još su i gori, jer algoritmi na društvenim mrežama su podešeni za iskorištavanje konflikta i negativnih emocija iako nekoliko vandala niko ne podržava. A tužna istina je da u Plamenicama i Prhovu niko ne pronalazi razlog da živi.
Pozitivan primjer
- Tu ima samo pet osoba, Bošnjaka koji većinom samački žive u četiri kuće. Tu imamo problema i na mezarju, gdje šakali raskopavaju humke i remete mir umrlih, priča nam Đemal Ljutić, predsjednik mjesne zajednice.
Za pozitivan primjer on navodi centar mjesne zajednice, gdje živi više ljudi, a u kojem je smješteno još jedno pravoslavno groblje sela po imenu Ig. Njega zajedno održavaju jedan Srbin i jedan Bošnjak, te nikad nikakvih problema nije ni bilo.