Bijeg od sankcija SAD-a nije moguć

Iz Invictusa kažu da su banke ignorisale njihove zahtjeve
Kompanija Invictus Technology Group, nastala nakon što su kompanije bliske porodici Dodik Prointer i Infinity International Group dospjele na američku crnu listu, otpustila je 110 radnika, objavio je portal CAPITAL. Sredinom godine, kada je Invictus registrovan, najavljeno je da će tim potezom biti sačuvana radna mjesta i kompanije koje su uspješno poslovale. Rješenja o otkazu brojnim radnicima, piše CAPITAL, potpisana su u petak. Iz Invictusa nisu potvrdili tačan broj otpuštenih.
Ozbiljne prepreke
- Podsjećamo da smo prije dvije sedmice u saopštenju obavijestili javnost da smo, kao kompanija Invictus Technology Group Banja Luka, prinuđeni preduzeti drastične poteze koji uključuju značajno smanjenje broja zaposlenih u našoj kompaniji. Učinit ćemo sve da preuzete obaveze, a prije svega obaveze prema zaposlenima, ispoštujemo u skladu sa ugovorima i svim propisima, naveli su iz Invictus Technology Group za CAPITAL.
Kompanija je krajem augusta navela da će morati otpustiti veliki broj od ukupno 170 radnika zaposlenih nakon sankcija i gašenja računa Infinity grupe i Prointera. Tada su za stanje okrivili banke koje im “nisu pružile podršku”, a zbog čega su “naišli na ozbiljne prepreke koje sprečavaju ostvarivanje započetog plana”.
- Nakon ogromnog pritiska Ambasade SAD-a u Sarajevu, a u strahu od narednih poteza administracije SAD-a i novih sankcija, banke su ignorisale nastojanja da kao nova kompanija dobijemo polazne elemente neophodne za normalno poslovanje. Zbog nerazumijevanja teško možemo održati finansijsku stabilnost, što dodatno usložnjava situaciju, navedeno je tada iz Invictusa.
Sada je očigledno da nasljednik Prointera Invictus ne može da nastavi u punom kapacitetu poslove koje je do sada radila ta kompanija, ističe za Oslobođenje Siniša Vukelić, glavni i odgovorni urednik CAPITAL.BA.
- Oni su to i sami priznali kada su rekli da će, nažalost, morati otpustiti određeni broj ljudi, jer ne mogu nastaviti poslove koje su radili sa javnim institucijama, javnim preduzećima, odnosno kompletnim javnim sektorom koji je povezan sa budžetom Republike Srpske. Ti poslovi su njima donosili više od 90 posto ukupnih prihoda, ističe Vukelić.
Dodaje kako je jedini način i bio da promjenom vlasništva i imena pokušaju zaobići sankcije, te tako nastaviti poslovanje.
Izvor bogaćenja
Poruka je ovo jasna svima koji, malverzacijama, pokušaju izbjeći američku crnu listu, na koju su dospjeli zbog kriminalnih i koruptivnih aktivnosti. A lista će biti sve duža, najavljeno je još ranije iz administracije SAD-a.
- Bez obzira na to da li ove novoformirane, novoregistrovane, preregistrovane kompanije došle na novu OFAC-ovu (Ured za kontrolu inostrane imovine Ministarstva finansija SAD-a) listu ili ne, sigurno trpe ogromnu štetu. Ukoliko bi i novoformirane firme došle na crnu listu, to bi definitivno značilo kraj za ta pravna lica, dodaje Vukelić.
Vlasti entiteta RS samo su od 2023. godine kroz različite ugovore sa gotovo 36 miliona eura finansirale firme koje su na crnoj listi Ministarstva finansija SAD-a, a predstavljaju izvor bogaćenja entitetskog predsjednika Milorada Dodika i članova njegove porodice, navedeno je u julu iz američke ambasade u BiH. Riječ je o firmama Prointer, Kaldera i Sirius 2010, koje je sankcionirao OFAC, zbog uloge u omogućavanju korupcije.KENAN ĆOSIĆ