Došla kiša, došla voda

Grad na vodi ima sve manje vode/Damir Deljo
Redukcije su nakon dvanaest dana u Istočnom Sarajevu prestale. Očekuje se isto i u samom gradu Sarajevu, koje se pati i sa slabim pritiskom i sa obustavama.
Noćna mora
Obavještavamo vas da se, zahvaljujući jednodnevnim padavinama, nakon 12 dana redukcija, izdašnost izvora Tilava i pomoćnih izvorišta s kojima snabdijevamo potrošače povećala, te se s današnjim danom ukidaju redukcije. Vodosnabdijevanje se vraća u normalan režim i svi građani će ponovo imati stabilan pristup vodi, kažu iz preduzeća Vodovod i kanalizacija Istočno Sarajevo.
Prethodnih dana vodosnabdijevanje je bilo noćna mora građana Sarajeva, ali pogotovo Istočnog Sarajeva. Striktne redukcije u Istočnom Sarajevu koje su počele tridesetog avgusta stvorile su veliki problem građanima. Od 28. avgusta i u Sarajevu se provodila redukcija vode u noćnim satima, kako bi se osigurala dovoljna količina za idući dan.
O razlozima ovakvog katastrofalnog stanja mjesecima unazad, ali i više, govore stručnjaci. Osim suše, kao jedan od razloga navode preveliki broj priključaka novoizgrađenih objekata, ali i gubitak vode zbog dotrajalih cijevi.
Muriz Spahić, doktor geografskih nauka, pojašnjava da je uvođenje redukcija vode tokom noći za Sarajevo posljedica dugotrajnih suša kojima je uslovljeno smanjeno doticanje podzemnih voda u vodonosnu i vodozaštitnu zonu Sarajevsko polje.
- Rješenje ovih problema moguće je pasivnim mjerama u očekivanju povećanja doticaja vode u vodozaštitnu zonu, kada se poprave hidrološki uvjeti, pod pretpostavkom da i dalje rasipamo vodu i očekujemo nove redukcije u pojavi novih suša. Aktivna metoda prevazilaženja redukcija je obnova postojeće vodovodne mreže proširenjem vodozaštitne zone u Sarajevskom polju, u koju svakako treba uključiti zaštitu kraških voda Bjelašnice i Igmana, te zabraniti prenamjenu planine i šumskog zemljišta u građevinsko, rekao je Spahić.
Haris Kalajdžisalihović, docent na Građevinskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu i šef Odsjeka za hidrotehniku i okolišno inženjerstvo, ističe da zbog izostanka padavina, prvenstveno snježnih, pada i nivo podzemnih voda. Istakao je da su neophodni dodatna ulaganja i modernizacija infrastrukture.
Zastarjela mreža
- I ne samo sada, ona su bila potrebna od njihovog pravljenja, prije 50-60 godina otkad postoji vodovod. Potrebna su stalna održavanja. Vodovod radi na održavanju. Imaju kreditna sredstva za rekonstrukciju 40-ak lokacija, ali nisam siguran dokle je došla implementacija. Radi se stalna izmjena, međutim, to je jako sporo u odnosu na to koliko se nije radilo u prethodnom periodu. Znači, veoma je zastarjela mreža, imamo 70, možda čak i 80 posto gubitaka na vodovodnim mrežama. Sva voda koja se imputira u vodovodnu mrežu se otprilike pola izgubi, pola dođe do korisnika, dodao je Kalajdžisalihović.
- I ja raspolažem podacima da je gubljenje vode iz dotrajale vodovodne mreže izuzetno veliko i iznosi oko 50 posto, a u nekim dijelovima grada i preko 70 posto, rekao nam je profesor Spahić.
Još jedan od razloga su i klimatske promjene. Ovakvi ekstremi, kada je u pitanju klima, sve su češći. Stručnjaci upozoravaju da se, kada ima dovoljno vode, trebaju rješavati problemi, bar oni na koje suša ne utiče, a to su dotrajale cijevi u vodovodnom sistemu.