Partneri na mukama zbog kadroviranja: U vrhu dnevnog reda izmjene policijskih zakona

Konstituirajuća sjednica Predstavničkog doma Parlamenta FBiH/
Predstavnički dom Parlamenta FBiH danas vanredno zasjeda
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Završen je kolektivni godišnji odmor za federalne poslanike i delegate. Za danas je zakazana vanredna sjednica Predstavničkog doma Parlamenta FBiH na čijem dnevnom redu su, između ostalog, izmjene Zakona o policijskim službenicima FBiH i izmjene Zakona o unutrašnjim poslovima FBiH.

Odlazak u penziju

Izmjenama zakona o policijskim službenicima predviđeno je usklađivanje važećeg zakona sa određenim odredbama Zakona o PIO. Cilj je da policajci čiji radni odnos prestaje odlaskom u penziju mogu ostvarivati prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja u skladu s važećim propisima koji to pitanje uređuju.

Kad je riječ o izmjenama Zakona o unutrašnjim poslovima FBiH, kako je obrazloženo iz Vlade FBiH, zbog specifičnosti unapređenja policijskih službenika u više činove, što se vrši samo za upražnjena radna mjesta, kao i zbog specifične procedure u vezi s unapređenjem, dolazi do toga da iz Federalne uprave policije nijedan policijski službenik sa činom glavnog inspektora nema uslove za prijavljivanje na konkurs za direktora FUP-a ili za zamjenika, jer će u vrijeme trajanja mandata ispunjavati uslove za penziju.

Kako nam je rekao Dragan Mioković, predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamenta FBiH, suština izmjena ovog zakona je da se većem broju policijskih službenika sa činom glavnog inspektora omogući da se prijave na poziciju direktora. Odgovarajući na pitanje zbog čega je sazvana vanredna sjednica o ovim pitanjima, Mioković kaže:

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Vanredna sjednica je zato što je Vlada zakasnila da ove izmjene blagovremeno dostavi na posljednju redovnu sjednicu, a izbor Nezavisnog odbora je u toku i treba riješiti ovo pitanje.

Za sutra je zakazana sjednica Doma naroda federalnog Parlamenta, a delegati će se u prvom redu izjasniti o izmjenama policijskih zakona

O izboru direktora FUP-a nedavno su razgovarali čelnici SDP-a i HDZ-a BiH na sastanku u Konjicu. Federalni premijer Nermin Nikšić ponavlja da direktor FUP-a ne može biti Bošnjak, jer je aktuelni ministar Bošnjak. Na pomenutom sastanku nisu bili predstavnici NiP-a i Naše stranke. Mioković je, podsjećamo, izjavio da, ako su nešto dogovorili u vezi s kadrovskim rješenjima na FTV-u i u FUP-u, ništa od toga neće doći na dnevni red.

Da nešto ne štima unutar trojke, pokazalo se i na sjednici Komisije za informiranje koja je donijela zaključak da se proces izbora kandidata za članove Upravnog odbora RTVFBiH ne odvija u skladu s važećim zakonom. Sporan je, zna se, izbor Zorana Krešića u Upravni odbor FTV-a. Za zaključak je glasalo šest članova Komisije iz opozicije, tri su bila protiv dok je suzdržana bila Alma Beganović iz NiP-a. Miokovića smo pitali da li je i ovo pokazatelj da postoje nesuglasice unutar trojke?

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Prema saznanjima koje imam, odnosi u trojki su dobri, rekao je.

Novi termin

Rasim Smajlović (NiP), predsjednik Zajedničke radne grupe Komisije za izbor i imenovanje, kaže da trojka djeluju kao cjelina.

- Kolegica Alma Beganović je bila suzdržana na Komisiji za informiranje, ali o detaljima nisam upoznat. Mi ćemo zakazati novi termin za intervjue sa kandidatima za UO RTVFBiH. Ići će se ka tome da budu izabrana četiri člana. Međunarodna zajednica je naš partner u rješavanju ovog pitanja i oni su izričito zahtijevali da to bude tako navedeno u konkursu i mi smo prihvatili njihovu sugestiju, rekao je Smajlović.