Slučaj Galić pokazuje da nismo svi jednaki pred zakonom: Loptica je vraćena u dvorište Vijeća ministara BiH

Skoro će mjesec otkako je zamjenik direktora Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) Zoran Galić u bjekstvu. Prema zvaničnim informacijama, nalazi se u Hrvatskoj. Potjernica za njim još nije raspisana, a nema ni informacije zašto do sada nije, kao što nema ni onih o tome da li su otkriveni doušnici koji su znali za istragu protiv Galića i dojavili mu tu informaciju.
Tužilaštvo BiH u petak nije odgovorilo na naš upit.
Loše kadroviranje
Naime, istragom je, pored Blagoja Milovića i Ivice Bage u predmetu Kings, obuhvaćen i Zoran Galić, zbog sumnje u izvršenje krivičnih djela. Konkretno, primanje dara i drugih oblika koristi i zloupotreba položaja ili ovlaštenja u periodu dok je obavljao dužnost direktora Granične policije BiH. Milović i Bago su uhapšeni zbog krivičnih djela organizovani kriminal, nedopušten promet akciznih proizvoda, zloupotreba položaja ili ovlaštenja i drugih krivičnih djela.
Galić, koji je ranije u dva mandata bio i direktor Granične policije BiH, u bijegu je od 8. jula. Zatražio je razrješenje s funkcije, jer je ostvario pravo na penziju, a zahtjev je poslao putem svoje pravne zastupnice.
Nezavisni odbor, koji je nadležan, između ostalog, za proceduru pokretanja smjene policijskih rukovodilaca i zamjenika rukovodilaca policijskih tijela BiH, u četvrtak navečer je uputio prijedlog Vijeću ministara BiH da razmotri mogućnost smjene Galića sa pozicije zamjenika direktora SIPA, istovremeno imajući u vidu da je Galić podnio vlastiti zahtjev za razrješenje sa te dužnosti. Predsjednik Nezavisnog odbora Enes Obralija naveo je da je zaključak donesen jednoglasno, te da Odbor cijeni niz okolnosti - akt Tužilaštva BiH i informacije iz SIPA, sa jedne i sa druge strane, lični zahtjev za razrješenje.
Loptica je vraćena u dvorište Vijeća ministara BiH, koje bi u narednim danima trebalo odlučiti da li će podržati smjenu ili se očitovati o razrješenju.
- Ja još nisam dobio stav Nezavisnog odbora Parlamentarne skupštine BiH. Očekujem, prema onome što imam informaciju, da njihov stav dobijem početkom sedmice, a nakon toga će Ministarstvo bezbjednosti zauzeti svoj stav, poštujući prije svega zakon i nadležnosti Ministarstva bezbjednosti, te će taj svoj stav uputiti Savjetu ministara da se Savjet ministara očituje o zahtjevu gospodina Galića i o tome kako su se očitovali Nezavisni odbor i Ministarstvo bezbjednosti, kazao je za Oslobođenje Nenad Nešić, ministar sigurnosti BiH.
Bivši ministar unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo Nermin Pećanac naglašava da ovaj cijeli slučaj pokazuje, ustvari, koliko imamo rupa u bezbjednosnom sektoru i koliko imamo zakona koji se mogu tumačiti na više načina.
- Jednostavno, ovo nije dobra poruka nikome. Ja ne govorim o Zoranu Galiću, ja govorim o čovjeku koji je obnašao, koliko ja znam, tri vrlo bitne funkcije u sektoru bezbjednosti. I na svakoj funkciji nije baš ostavio neki jak utisak, pa je očigledno da je, ono što uvijek govorim, ta kadrovska politika stranaka katastrofalna. Vidite koliko problema ima, koliko ima kadrova koji ne zadovoljavaju ni minimum uslova da budu na tim funkcijama. Poštujem presumpciju nevinosti, poštujem je i u njegovom slučaju, međutim, zašto čovjek koji je na takvim funkcijama bježi od zakona? On je, ipak, osumnjičen za neka krivična djela i trebao je da ostane, s obzirom na funkciju koju obnaša, te da odgovori na sve te upite nadležnog tužilaštva, naglašava Pećanac.
S druge strane, Pećanac ukazuje na činjenicu kako se lako može pobjeći iz BiH.
- Pogotovo kad se nalazite na nekim većim funkcijama, pogotovo kad ste u bezbjednosnom sektoru, možete lako izaći iz BiH. Onda iz druge zemlje postavljate ultimatume šta se treba uraditi i pod kojim uslovima bi on pristao na neku “saradnju” sa Tužilaštvom. On postavlja uslove preko svog advokata iz druge zemlje, pobjegao je, nije suspendovan, pobjegao je od zakona, a prima platu. Jednostavno, to govori o svim manjkavostima u bezbjednosnom sektoru, ističe Pećanac.
Smatra da je Galić trebao da bude suspendovan.
- Ovdje se pokazuje da nismo svi apsolutno jednaki pred zakonom. Slučaj Galića pokazuje da on ima sve moguće benefite iako je osumnjičen u jednoj akciji Tužilaštva, dok druge strane apsolutno nemaju tu mogućnost što on ima niti je koriste. On ima pomoć od politike, a ta politika je dio i aktuelne vlasti u ovom trenutku. Politika je ušla u sve pore društva. Depolitizacija policije je nešto što se mora izvršiti, što je pokušano, ali nije uspjelo, jer politika sada vlada obavještajnim sektorom. Pogledajte kako se naši funkcioneri ponašaju, kao da oni vode obavještajne sektore, iznose podatke koji se često ne bi smjeli iznositi, jer traju istrage, naglašava Pećanac.
Smatra kako su policiji potrebni kvalitetni kadrovi, koji nemaju dosjea u onom smislu koji ih može optereti na toj funkciji, ali je kod nas sve obrnuto.
Odgovorni liderima
- Sve je postavljeno na način da odgovara vlastima. I ljudi koji su na najvišim funkcijama u bezbjednosnom sektoru se ne osjećaju odgovorni pred javnošću. Oni se ne osjećaju odgovorni pred drugim, oni se osjećaju samo odgovorni prema predsjednicima ili članovima stranke koji su ih tu i postavili. I oni samo njima odgovaraju. Evo, to se vidi i u slučaju Galića. Njega štiti stranka, prema tome, možemo pričati šta hoćemo, da li će se šta u narednih nekoliko dana promijeniti, ja ne znam, ali ovo je jedan slučaj koji pokazuje korumpiranost i u vrhu obavještajnih struktura, jasan je Pećanac.
Podsjetimo da je i bivši direktor SIPA Goran Zubac odgovarao pred Sudom BiH. No, osuđen je tek na uslovnu kaznu zatvora, jer nije pružio podršku drugim policijskim agencijama tokom februarskih protesta 2014. godine, kada je, između ostalog, zapaljena zgrada Predsjedništva BiH u Sarajevu. To mu nije bila smetnja ni da ponovo konkuriše na mjesto direktora ove policijske agencije.