Advokati traže isplate i nove tarife: "Nismo dovoljno ni ozbiljno bili shvaćeni"

Advokati iz advokatskih komora u Bosni i Hercegovini - Advokatske/odvjetničke komore Federacije BiH i Advokatske komore Republike Srpske - od danas su zvanično u štrajku. Zahtijevaju isplatu dugovanja braniteljima koji postupaju po službenoj dužnosti pred Sudom BiH, te povećanje tarife koja se primjenjuje pred Sudom BiH. Advokati iz RS-a traže i usvajanje tarife o nagradama i naknadama koju su prošle godine dostavili Ministarstvu pravde RS-a. Predsjednik Advokatske komore RS-a Dalibor Mrša kaže da zahtjevi još nisu uvaženi.
Gorući problem
- Moje mišljenje je da nismo dovoljno ni ozbiljno bili shvaćeni u proteklom periodu, kaže nam Mrša, te objašnjava da štrajk u praksi znači da pred Sudom BiH advokati/ce obje komore neće preduzimati bilo kakve radnje u krivičnim postupcima gdje su angažovani kao branitelji po službenoj dužnosti.
Mrša ističe da su Ministarstvu pravde BiH postavili dva zahtjeva - usvajanje nove tarife za rad advokata u krivičnim predmetima pred Sudom BiH, te isplatu dugovanja. Podsjeća da je zahtjev za usvajanje nove tarife upućen još 15. septembra 2023.
- Umjesto da se taj zahtjev razmotri i da se otvore razgovori o toj temi, da budemo prihvaćeni kao partneri, kao segment pravosudnog sistema BiH koji je itekako bitan, mi smo došli u situaciju da su nagomilana dugovanja braniocima, kaže nam Mrša.
Dugovi su se gomilali od sredine prošle godine. O koliko novca je riječ, zvaničnih podataka nema. Mrša naglašava da su se komore samostalno organizovale da prikupe te podatke, ali da je proces dug i traje.
- Sud BiH nas nije informisao kolika su ta dugovanja. Sud jeste uzeo aktivnije učešće u posljednjem periodu, tako da su isplaćena dugovanja za 2023, te smo informisani da su obezbijeđena sredstva u budžetu BiH za 2024. i da će se krenuti isplate čim ona budu operativna, ističe Mrša i dodaje da ih je Sud BiH informisao da nije nadležan za pitanje tarifa koje se primjenjuju pred tim sudom u krivičnim predmetima - što je i tačno.
Iz MP-a BiH do danas, ističe Mrša, nije stigao niti jedan zvanični akt. Napominje i da advokati na nivou Advokatske komore RS-a imaju tarifu o nagradama i naknadi za rad advokata, kao i kolege u Advokatskoj komori FBiH. No, tarifa u RS-u datira još iz 2005. Pred Sudom BiH koristi se posebna tarifa koju određuje Vijeće ministara BiH, a koja se također nije mijenjala. Advokati traže da se tarife usklade sa realnim tržišnim kretanjima. Najviše bi bili zadovoljni da se uvaže svi njihovi zahtjevi, ali ako to nije trenutno moguće, onda nadležna ministarstva moraju zauzeti jasne stavove i iznijeti ih pred advokate. Iz Ministarstva pravde BiH kažu da su u kontaktu sa obje komore kako bi se našlo rješenje za novonastalo stanje.
Dodatni troškovi
- Zahtjeve odvjetnika za isplatu dugovanja smatramo osnovanima i opravdanima, kao i zahtjeve za povećanje tarifa. Međutim, njihovo prihvaćanje iziskuje dodatna sredstva u odnosu na ona koja se sada isplaćuju po važećoj odluci. Zbog toga je Ministarstvo pravde BiH u procesu pribavljanja suglasnosti od Ministarstva financija i trezora BiH za osiguranje dodatnih sredstva koja će biti izdvojena iz proračuna BiH za ovu namjenu, a za što je nužno da u konačnici odluku odobri VMBiH, ističu.
Iz Suda BiH kažu da je 30. juna počelo plaćanje troškova po službenoj dužnosti koje se vrši sukcesivno, u skladu sa raspoloživim sredstvima, redoslijedom kako su troškovi zaprimljeni i evidentirani. Naglašavaju da su izmirene sve obaveze iz 2023, te manji dio iz 2024.
“Kada usvojeni budžet bude operativan, a po posljednjim saznanjima će to biti u toku sljedeće sedmice, sva potraživanja advokata će biti izmirena”, navode iz Suda BiH.