Ako EU ode desno, može li regija na Zapad - I šta to znači za BiH?

Najava koncerta "Oduvijek u srcu Evope", Dan Evrope, Sarajevo (Vječna vatra, ulica Maršala Tita, Titova ulica, zastava EU)/Euinfo
Istaknuta zastava Europske unije u centru Sarajeva
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Uspjeh ultradesne stranke sa Marine le Pen na čelu, na izborima u Francuskoj, nije dobro sjeo nekim građanima koji su odlučili izaći na ulice i iskaliti bijes povodom rezultata prvog kruga. Protesti hiljada Francuza diljem zemlje doveli su i do sukoba s policijom. Pridoda li se tome i uticaj desnog CDU u Njemačkoj i mađarsko preuzimanje predsjedanja Europskom unijom, moguće je očekivati zaokret, prije svega, u politici proširenja Unije.

Stari kočničar

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rast desnog uticaja u Europi i time negativnog uticaja prema Srbiji i regionu smatra medijskom propagandom.

Rast desnih politika u Francuskoj, Njemačkoj i Italiji rapidno mijenja političku klimu Unije na štetu BiH, u korist Beograda, ali i Zagreba, kaže Muhasilović

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Svi kažu veliki je strah od pobede desnice u Francuskoj. Pustite to što iskreno mislim da nam je Macron bio neizmerna podrška uvek, ja svoj stav ne menjam onako kako vetar duva. Ne smem ni da vam kažem koliko je puta Macron Srbiji pomogao i hvala mu na tome, da je pomogao zna Ana i još nekolicina ljudi. Svi mediji bruje o ogromnom strahu Evrope, lažu, to je narativ koji se pravi, tačno u okruženju oko nas, šta god mi da uradimo, Srbi dižu glavu i oni su problem, govori Vučić.

S druge strane, analitičari kažu da je desni, tihi, navirući talas u Europi vrlo opasan, upravo jer je tih i polako navire. Uz to, kako kaže analitičar Jahja Muhasilović, Francuska je već u prošlosti imala tvrd stav prema proširenju.

- To se, naravno, može negativno odraziti na BiH i regiju, s obzirom na to da je Francuska zemlja koja nije baš bila zagovarač proširenja Europske unije i to traje već odavno. Francuska se vrlo često i protivila punopravnom članstvu Bosne i Hercegovine u EU i bila je na neki način kočničar svih napredaka BiH. Inače, rast desnih politika u Francuskoj, Njemačkoj, Italiji rapidno mijenja političku klima Europske unije na štetu BiH, u korist Beograda, ali i Zagreba, te politika koji oni vode u BiH, kaže Muhasilović.

Desni uticaj u Francuskoj, jačanje desnice u Njemačkoj, desno orijentirana vlada u Nizozemskoj, u Italiji desna vlada Melonijeve, Mađarska na čelu EU... Ipak, prema mišljenju nekih analitičara, ta snaga u Uniji još ne može biti dominantna i ne može uticati na politike proširenja. Ono što bi se moglo desiti je pritisak na vlasti u regionu na putu ka integraciji u Uniju. Dragan Šormaz, predsjednik Evroatlantskog saveza Srbije, za Oslobođenje kaže da tihi rast desnice neće promijeniti generalne planove Europske unije.

Jedina kuća

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Šta je bitno za naš region? To što će ta nova komisija raditi na tome da utera ceo zapadni Balkan u EU zajedno sa Ukrajinom i Moldavijom. Kad pogledamo kako smo se svi mučili sa tim pregovorima, rat u Ukrajini je za nas ispao koristan. Zid kada se podigne, svi iza njega moraju da budu u jednoj jedinoj kući. Ta promena će značiti da ćemo i mi morati mnogo brže da se menjamo ili će oni koji su na vlasti plaćati posledice toga što se ne menjaju. Verovatno će na neki način biti pritisnuti da odustanu od vlasti kako bi se sproveo plan EU, naveo je Šormaz.

image

Dragan Šormaz: Nova EK će Balkan utjerati u EU

S jedne strane rast desnog nacionalizma, s druge plan Europske unije za Balkan. Koja strana bude imala primat u budućnosti, najvjerovatnije će odrediti i tok međusobnih odnosa zemalja u regionu.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja