Državna vlast pod ručnom: Dom naroda u blokadi, reformskih zakona nema, do vikenda budžet ili raspad sistema

Ima li ili nema koalicije na državnom nivou, zavisi najčešće od toga kome je kakav politički dan od koalicionih partnera. Ipak, kako god da nazovu taj savez, kada se politički ispucaju, obaveze ostaju. Obaveze koje su sami preuzeli kao lideri vodećih političkih stranaka. Ipak, u posljednje vrijeme sve se manje spominju zakoni koje moraju usvojiti na evropskom putu.
Iz EU su pozvali lidere da se vrate reformama.
Sve ode na plate
“Pozivamo lidere u Bosni i Hercegovini da u potpunosti usmjere svoje napore na stvaranje ambijenta pogodnog za pomirenje i reforme nužne za ostvarivanje napretka na evropskom putu. Građani širom Bosne i Hercegovine žele svjetliju budućnost i zainteresirani su da njihovi lideri iznađu konstruktivne načine za suočavanje s naslijeđem prošlosti”, poručili su iz EU.
- Moraćemo otvoriti pregovarački proces oko budžeta, on nam je bitan. Ja bih bio sretan da smo to ranije uradili. Zbog svih aktivnosti pokušaćemo ove sedmice organizovati sastanak koalicionih partnera. Ako nismo u stanju uspostaviti normalan režim rada u Vijeću ministara, Domu naroda, onda džaba svi pregovori. Što prije donesemo budžet, bit će relaksiranija situacija, poručio je Čović.
Podsjetio je da se privremeno finansiranje nastavlja, “a to pak znači kako se isplaćuje samo novac koji ide za osnovne potrebe, ponajprije plaće i ranije utvrđene obveze”. To znači da su u ovoj godini predviđena tek 963,3 miliona maraka, dok za kapitalne izdatke ostaje svega 90,5 miliona maraka.
Ministar finansija Bosne i Hercegovine Srđan Amidžić (SNSD) ovih dana najmanje priča o budžetu. Kako tvrde njegovi koalicioni partneri iz Federacije BiH, oni čekaju da se Amidžić “odobrovolji” i da se budžet nađe u proceduri.
- Samo dva puta u istoriji Bosne i Hercegovine usvojen je budžet u planiranom roku, što ukazuje na ozbiljne nedostatke u funkcioniranju državnih institucija. Ovaj budžet je pretežno potrošački, s gotovo milijardu KM namijenjenih isključivo za plate i više od 200 miliona KM za materijalne troškove, istakao je Amidžić.
Iznio je kritiku na račun postupka svog zamjenika Muhameda Hasanovića, koji je potpisao zahtjev Centralne izborne komisije (CIK) za dodatna sredstva.
Amidžić ističe da bi ovaj čin bio manje problematičan da postoji ekonomsko opravdanje za takvu odluku, no naglašava da CIK nije tijelo zaduženo za vođenje izbora, već za sastavljanje budžeta. Upozorava da ovakva praksa dovodi u pitanje funkcionisanje ostalih korisnika budžeta.
Delegat iz reda srpskog naroda Želimir Nešković (SDS) pozvao je kolege da se odblokira rad Doma naroda PSBiH.
- Povod tromjesečne blokade Doma naroda BiH bošnjački delegati su našli u našem insistiranju da se u plenumu Doma naroda raspravlja o odlasku stranih sudija iz Ustavnog suda. Ipak, radi javnosti moram da kažem da su, iako odbijaju da rade, ovi delegati za vrijeme blokade i nerada uredno primali svoje visoke naknade, poručio je Nešković, čiji je prijedlog zakona o Ustavnom sudu BiH i doveo do napuštanja sjednice članova Kluba Bošnjaka.No, treba reći i to da ni Neškovićeve optužbe ne stoje, jer su članovi Kluba Bošnjaka odmah rekli da će prisustvovati bilo kojoj drugoj tački dnevnog reda izuzev one o Ustavnom sudu BiH.
Predsjednik Stranke za BiH Semir Efendić kaže da je politička situacija u BiH izuzetno komplikovana. Stava je da Dragan Čović i Milorad Dodik otvoreno preuzimaju institucije. Smatra da lideri stranaka trojke šute “zarad nekih mrvica koje dobiju”.
Pogledi iz opozicije
- Ako se sporazum iz Laktaša gleda kao sudbina trojke, onda je to tako. Podsjećam vas da u tom sporazumu stoji jedna napomena da se sve to što su dogovorili u Laktašima ili na imanju Milorada Dodika može provesti bez uplitanja međunarodne zajednice i visokog predstavnika, rekao je Efendić.
Efendić je siguran da Dodik i Čović govore istinu i da je dogovor postignut u Laktašima o izbornom zakonu po volji HDZ-a BiH. Po svemu rečenom, više vjeruje ovoj dvojici lidera nego predstavnicima trojke, budući da je predsjednik NiP-a Elmedin Konaković još davno rekao kako dogovora iz Laktaša nema.
Delegat Kluba Srba u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Radovan Kovačević (SNSD) najvećim problemom u BiH smatra bošnjačku politiku koja i nakon rata “u miru nastavlja da se bori za ratne ciljeve - za tzv. republiku bez entiteta i bez konstitutivnih naroda, za nemoguću građansku BiH po principu jedan čovjek, jedan glas”.
- Za BiH to nije moguće, jer da jeste, ne bismo imali rat. A naš rat je bio strašan. Ovo nije i neće nikada biti građanska država o kojoj sanjaju bošnjački političari, istakao je Kovačević.