Helez: Imamo opremu i uniforme, naši momci su obučeni da mogu izvoditi akcije

Helez:/Senad Gubelić/
Zukan Helez: OSBiH su spremne za sve zadatke/Senad Gubelić
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Rezervne snage EUFOR-a su stigle u Bosnu i Hercegovinu sredinom aprila, a sa njima i nova oprema, kao i vozila. Privremeno je raspoređeno 250 vojnika rezervnih snaga iz Francuske, Italije i Rumunije. Podrška su operaciji Althea, koju vodi Evropska unija. Njihov dolazak pozdravljen je iz NATO-a uz navode da “EUFOR igra ključnu ulogu u održavanju sigurnog okruženja u BiH, uz podršku NATO-a, u okviru Berlin plus aranžmana”.

Veći značaj

- Dosta država koje sudjeluju u Misiji Althea-EUFOR su ujedno članice NATO-saveza. Samim tim, ti vojnici su i pripadnici NATO-saveza i pripadnici EUFOR-a. Tako su na neki način NATO-trupe već prisutne u Bosni i Hercegovini, podvlači ministar odbrane BiH Zukan Helez.

Osvrćući se na učešće Oružanih snaga BiH u ovim vježbama, ministar Helez ističe da su naše Oružane snage jednostavno spremne za te zadatke.

- Imamo nekoliko deklarisanih jedinica po najvišim NATO-standardima poput Bataljonske grupe lake pješadije OSBiH. Sve su to pripadnici naših oružanih snaga koji su spremni sudjelovati bilo gdje u svijetu i u bilo kojoj vrsti misije, zajedno sa pripadnicima NATO-saveza ili pod okriljem Evropske unije ili Ujedinjenih nacija. Ponosim se time. Došli smo na taj nivo da imamo i opremu, uniforme, da su obučeni naši momci da mogu da izvode akcije. Tako da smo mi već dobrim dijelom dostigli NATO-standarde, navodi Helez.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Na pitanje da li zbog svih političkih dešavanja u BiH vježba EUFOR-a ove godine ima veći značaj od onih koje smo do sada gledali, Helez odgovara potvrdno, samim tim što je došao novi bataljon, rezervne snage EUFOR-a.

Dosta država koje sudjeluju u Misiji Althea-EUFOR su ujedno članice NATO-saveza. Samim tim, ti vojnici su i pripadnici Alijanse i pripadnici EUFOR-a, napominje ministar

- Naša jedinica, oko 700 pripadnika Oružanih snaga, učestvovat će sad u ovoj vježbi. Te vježbe će biti praćene iz vazduha, s mora itd. Znači, to je jedna velika, široka vježba. Iako sam govorio, često me ljudi zovu zbog vozila u pokretu, pitaju se šta je ovo. Govorim da ne paniče. To su naši prijatelji, to su pripadnici Misije Althea-EUFOR, koji su ovdje da čuvaju mir i stabilnost skupa sa Oružanim snagama Bosne i Hercegovine, kaže Helez.

Program reformi

Napominje da su sve odluke za članstvo u NATO-savezu donesene, kako one političke, tako i one zakonske.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Zna se tačno koji zakon, koji član to reguliše, uz odluke Predsjedništva. Znači, obavezni su Predsjedništvo, oba doma Parlamenta, Vijeće ministara da uvedu Bosnu i Hercegovinu u NATO i tačka. Nema više nazad. Drugo je sada šta ko misli, je l’ se neko predomislio. Naša je to ustavna i zakonska obaveza i tu nema nazad, naglašava Helez, koji očekuje da bi uskoro mogao biti usvojen i poslat program reformi, jer, kako kaže, “vode se razgovori”.

- Mislim da je to blizu, da se usvoji i da se krene dalje, kaže Helez.