Haotičan početak drugog polugodišta u Srbiji, bunt prosvetara
Kako se završilo prvo polugodište, tako se ušlo i u drugo - haotično.
Zvono je označilo povratak učenika u školske klupe, ali ne u svim osnovnim i srednjim obrazovnim ustanovama u Srbiji.
Za sada je nemoguće utvrditi koliko od oko 1.700 osnovnih i srednjih škola u Srbiji radi, u koliko njih su skraćeni časovi, a nije poznat ni broj onih koje prvog dana posle raspusta nemaju nastavu.
Ne zna se ni kako će se nastava održavati od utorka.
U toku su veliki protesti prosvetara u više gradova u Srbiji, koje podržavaju i studenti i pojedini roditelji đaka.
Višemesečni protesti i nezadovoljstvo prosvetnih radnika u Srbiji platama i ukupnim položajem još nisu razjašnjeni.
Prema školskom kalendaru, drugo polugodište je počelo u ponedeljak, 20. januara, pošto je završen zimski raspust.
Đaci je trebalo da se vrate u klupe posle četiri nedelje, jer su na raspust otišli ranije, 24. decembra.
Iako su se reprezentativni prosvetni sindikati dogovorili sa Vladom Srbije da se štrajk okonča, protivnici sporazuma obustavili rad i održali protestne skupove.
Miloš Vučević, predsednik Vlade Srbije, rekao je da u ponedeljak „više od 80 odsto škola nastavu održava normalno”.
Najavio je da će vlada u utorak imati sednicu i da će od utorka „prosvetna inspekcija krenuti u škole koje su suprotno zakonu obustavile nastavu”.
Više od 50 odsto škola danas je obustavilo rad, rekao je predsednik Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije na protestu u Beogradu.
BBC novinari su više puta tokom dana kontaktirali predstavnike reprezentativnih sindikata, ali neki su rekli da nemaju podatke o broju škola koja rade, a drugi nisu želeli da pričaju.
Pojedini prosvetari su rekli da je obustava nastave znak podrške studentima koji nedeljama blokiraju fakultete širom zemlje, tražeći od institucija da poštuju Ustav i zakone i rade njihov posao.
To se pre svega odnosi na utvrđivanje potpune odgovornosti za pad nadstrešnice železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra kada je poginulo 15 ljudi, a dvoje teško povređeno, kao i objavljivanje celokupne dokumentacije o tom projektu.
Sindikati, poput Foruma beogradskih gimnazija i Sindikat obrazovanja Čačak još ranije su saopštili da danas neće držati nastavu.
Unija prosvetnih sindikata, jedan od najvećih, saopštio je da je vlada ispunila sve zahteve, ali i da i oni podržavaju studente i njihove zahteve.
Uoči najavljenog početka drugog polugodišta, srednjoškolci i studenti organizovali su skupove podrške prosvetnim radnicima u više gradova u Srbiji, pozivajući ih na obustavu nastave.
Hiljade ljudi odazvalo se pozivu đaka i studenata u Beogradu, Nišu, Novom Sadu, Kragujevcu, Čačku, Valjevu, Užicu i drugim gradovima.
Više o tim protestima pročitajte OVDE.
- Šta se dešava u Vazduhoplovnoj akademiji u Srbiji u 100, 300 i 500 rеči
- Povećanje plata: Šta čeka nastavnike, a šta spremačice
- Štrajk u školama u Srbiji: Šta kažu nastavnici, a šta roditelji đaka
Protest prosvetara - šta do sada znamo
Neke škole u Srbiji prvog dana posle raspusta rade normalno, ali ima roditelja koji nisu poslali decu na nastavu, pružajući time podršku studentima i prosvetarima koji ne prihvataju predlog vlade.
Prema nezvaničnim informacijama koje roditelji dobijaju od škola, pojedine u ponedeljak rade normalno, u drugima je nastava skraćena, a negde nije ni počela.
- Beograd
Za sada nema preciznih informacija koliko škola radi, odnosno ne radi.
U toku je protest prosvetnih radnika u centru grada, uz podršku gimnazijalaca, studenata i pojedinih roditelja đaka.
Forum beogradskih gimnazija, koji se protivi sporazmu sa vladom, raspolaže podacima da u 90 odsto gimnazija u Beogradu danas nema nastave, kazala je Ana Dimitrijević, potpredsednica ovog sindikata.
Pojedine osnovne škole u Beogradu najavile su da neće raditi do kraja nedelje.
- Novi Sad
Oko 30 škola u glavnom gradu Vojvodine prvog dana drugog polugodišta, objavio je novosadski Radio 021.
Roditelji đaka koji pohađaju novosadsku Osnovnu školu „Svetozar Marković” ušli su u prostorije škole i vikali su „generalni štrajk” i „uprava napolje”, objavio je portal Autonomija info na Iksu.
Srednja umetnička škola „Bogdan Šuput” u Novom Sadu takođe je u blokadi.
U školi su se okupili roditelji đaka da daju podršku prosvetnim radnicima i studentima u blokadi, javila je televizija N1.
Nastavnik Vladimir Dimovski kazao je da je rad obustavljen i da su svi jedinstveni i jednoglasni u tom stavu.
Nastavnički kolektiv Tehničke škole Mileva Marić Ajnštajn danas je doneo odluku o potpunoj obustavi rada do daljeg, a maturanti ove škole od danas blokiraju ovu školu - takođe do daljeg.
Ispred Osnovne škole „Žarko Zrenjanin” rano jutros održan je protest učitelja i nastavnika, koji su poručili da „danas ne držimo nastavu, ali držimo ugledni čas”,
Nina Dimitrijević, učiteljica u ovoj školi, rekla je da govori „u ime 65 koleginica i kolega koji su odlučili da obustave nastavu”.
- Niš
Čini se da najveći broj škola u Nišu ima delimičnu obustavu nastavu, što znači da ako ima dovoljno učenika i nastavnika, časovi se održavaju.
Zaposleni u pet niških škola obustavili nastavu u znak podrške studentima.
Nastava je obustavljena u gimnazijama „Svetozar Marković”, „Stevan Sremac” i „Bora Stanković”, u Muzičkoj školi i u Osnovnoj školi „Dušan Radović”, prenela je TV N1.
Nastava je delimično obustavljena u Pravno-poslovnoj školi jer jedan broj zaposlenih ne drži časove.
U Četvrtoj gimnaziji 9. maj većina nastavnika nije htela da drži časove, pa je su đaci pušteni kućama.
Prosvetari u Nišu su se okupili u centru grada držeći transparent: 'Ni(ški) profesori ne ćute'.
Nasuprot njima je drugi veliki transparent: 'Roditelji i nastavnici uz studente'.
Nastavnici i učitelji u seoskim osnovnim školama u okolini Niša drže normalno časove.
- Čačak
Sve osnovne i srednje škole u Čačku stupile su od 20. januara u potpunu obustavu nastave, kaže predsednik Sindikata obrazovanja Čačak Aleksandar Vinić za agenciju Beta.
On je rekao da će štrajk sa potpunom obustavom nastave trajati dok se ne ispune svi zahtevi studenata, obaveze vlade Srbije predviđenih Protokolom iz oktobra 2023. godine, odustane od projekta „Zdravitas”.
Prosvetni radnici Čačka traže i garantovanje bezbednosti svim učesnicima u vaspitno-obrazovnom procesu.
- Kragujevac
Prema nezvaničnim informacijama Foneta, od 25 osnovnih škola u Kragujevcu, nastava je potpuno obustavljena u 11 škola, a od osam srednjih, nastava je prekinuta u dve najveće - Prvoj i Drugoj kragujevačkoj gimnaziji.
- Valjevo
U Valjevskoj gimnaziji od jutros je prosvetna inspekcija, potvrđeno je za N1 u ovoj školi.
Nastavničko veće Valjevske gimnazije ranije je donelo odluku o redovnom nastavku drugog polugodišta jer, kako je navedeno, nema zakonskih osnova za blokadu nastave u školi.
- Šabac
Direktorka Šabačke gimnazije Marijana Isaković podnela je ostavku na tu funkciju, kako je obrazložila, iz porodičnih razloga.
„Zahvaljujem se svima na saradnji i kolegijalnosti, pa čak i onima koji su mejlove iz naših prepiski prosleđivali portalima i đacima, uz zlonamerna i netačna tumačenja”, napisala je, prenosi N1.
Pogledajte fotografije sa protesta širom Srbije
Šta žulja prosvetare
Nezadovoljni materijalnim i društvenim položajem, sindikati su počeli proteste u septembru 2024. godine i od tada su bili na ulicama, radili skraćeno po 30 minuta ili prekidali nastavu na jedan dan, dok su pregovori sa državom zapadali iz jednog u drugi ćorsokak.
Njihovi protesti su se od novembra poklopili sa višenedeljnim studentskim blokadama, pokrenutih zbog tragedije u Novom Sadu 1. novembra kada je u padu nadstrešnice na nedavno rekonstruisanoj železničkoj stanici poginulo 15 ljudi, a dvoje teško povređeno.
„Podrzavam nastavnike.
„Ne mislim da mozemo da ih nateramo da štrajkuju ukoliko oni to ne žele, ali pokazali smo podršku ukoliko trpe pritiske da mimo vlastite volje nastave polugodiste”, kaže Milica Bursać, majka učenika petog razreda iz Beograda.
Kako dodaje, veruje da nastavnici moraju sami da donesu odluku da li se solidarišu sa studentima ili ne.
Ko je šta dogovorio, a ko nije
Sindikati su tražili da se početna plata nastavnika i republički prosek, koji su razlikovali za oko 10.000 dinara 2024, izjednače od početka 2025, na šta je vlada odgovorila izmenom propisa o obračunu zarade, po kojima će, kako tvrdi, zahtev biti ispunjen u oktobru 2025.
Prosečna bruto zarada za oktobar 2024. godine bila je 136.173 dinara, dok je prosečna zarada bez poreza i doprinosa (neto) iznosila 98.538 dinara, podaci su Republičkog zavoda za statistiku.
Povećanjem plate u oktobru 2025, početna plata nastavnika dostići će očekivani republički prosek, kaže Srđan Slović, predsednik reprezentativnog Granskog sindikata prosvetnih radnika Srbije „Nezavisnost”, za BBC na srpskom.
Usvajanje uredbe kojom se omogućava povećanje zarada u martu i oktobru bio je uslov da škole u ponedeljak, 20. januara počnu normalno da rade, objašnjava.
On veruje da „postoje nezadovoljni pojedinci, koji su glasni, ali koji su u manjini”.
„Ponuda vlade nije ni blizu ispunjenja zahteva prosvetnih radnika, niti postoje bilo kakve garancije da će obećano biti i ostvareno”, kaže Aleksandar Vinić, predsednik Sindikata obrazovanja Čačak (SOČ), za BBC na srpskom.
SOČ je član reprezentativne Unije sindikata prosvetnih radnika koji je bio protiv prihvatanja ponude vlade.
Koliko je prosvetnih radnika nezadovoljnih sporazumom sa državom videće se u ponedeljak, kaže Ana Dimitrijević, iz Foruma beogradskih gimnazija, za BBC na srpskom.
FBG je kao član reprezentativnog Sindikata radnika u prosveti Srbije bio protiv ponude vlade.
Ovim što nam je ponuđeno, nećemo dobaciti do prosečne plate 2025, a možda ni u januaru sledeće godine, kaže Dimitrijević.
Štrajk u ponedeljak biće prilika da se prebrojimo, govori.
Pridruživanje jednodnevnom štrajku u ponedeljak najavile su i Karlovačka i Jovina gimnazija u Novom Sadu, kao i druge osnovne i srednje škole iz Srbije.
- Nastavnici u Srbiji na proveri, roditelji ocenjuju
- Jedan dan u „školi na točkovima” na istoku Srbije
- „Zar su moja deca manje važna”: Besplatni udžbenici u Beogradu, ali ne i u celoj Srbiji
Šta je traženo, a šta ponuđeno?
Jedan od ključnih zahteva sindikalnih protesta bio je da plata nastavnika početnika bude jednaka republičkom proseku zarada od 1. januara 2025.
Sindikati su isticali da se na ovo vlada obavezala ranijim potpisanim protokolom.
Posle višemesečnih pregovora i različitih predloga, država je ponudila da se izmenom Uredbe o koeficijentima za obračun plata zaposlenih u javnim službama, uveća koeficijent zarada za pet odsto za mart i još pet odsto u oktobru 2025. godine.
Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević najavio je i povećanje plata od sedam odsto u januaru 2026.
Paralelno teku i razgovori oko izmena Kolektivnog ugovora kojima bi bilo dodatno osigurano da plata prosvetnih radnika prati republički prosek, navode reprezentativni sindikati.
„Kolektivni ugovor je sistemsko rešenje kojim bi se država obavezala da ako plata padne ispod proseka pregovara i uskladi zaradu sa republičkim prosekom”, kaže Slović.
Ko je pregovarao sa vladom?
Proteste i pregovore sa Vladom Srbije vodila su četiri reprezentativna sindikata - Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije, Sindikat obrazovanja Srbije, Granski sindikat prosvetnih radnika Srbije „Nezavisnost” i Sindikat radnika u prosveti Srbije.
Da bi sindikat bio reprezentativan, mora da ispuni više uslova, među kojima je i da ima potreban broj članova - da okuplja najmanje 15 odsto zaposlenih.
Reprezentativnost omogućava sindikatu da pregovara o poboljšanju prava zaposlenih i kolektivnom ugovoru.
Pored četiri reprezentativna sindikata, u Srbiji je po organizovanim akcijama vidljiv i Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije, koji se protivio načinu na koji su vođeni pregovori sa vladom tokom prethodnih meseci.
- Iznenadni kraj polugodišta: Roditelji ljuti, sindikati poručuju da neće zaključivati ocene
- „Posle nekog vremena, digneš ruke”: Zašto u Srbiji nastavnici neće na zamenu u škole
- Od „ponosne” do „ponižavajuće” profesije: „Posao učitelja mora da se voli”
- Ko sve protestuje u Srbiji i zbog čega
- BBC na blokadama fakulteta: „Mislim, dakle protestujem”
- Protesti u Srbiji: Nekad studenti, danas profesori, ponovo na ulici
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk