Predstavljamo grupu H: Hrvatska želi iskoristiti prednost domaćeg terena
U posljednjoj od osam grupa preliminarne runde Svjetskog prvenstva za rukometaše, vjerovatno će se dva favorita boriti za prvo mjesto, dok će se druge dvije ekipe suočiti za mjesto u glavnoj rundi.
Četiri kontinenta – Azija, Afrika, Evropa i Južna Amerika – predstavljena su u grupi H na šampionatu u Hrvatskoj, Danskoj i Norveškoj, a grupa je jedina sa tri selekcije, koje su igrale na Olimpijskim igrama u Parizu 2024 – Argentina, Hrvatska i Egipat – naglašavajući njeno dobro balansiranje.
Tokom posljednja tri izdanja vodećeg svjetskog rukometnog takmičenja, Egipat je svaki put bio među prvih osam, kvalifikovavši se u četvrtfinale u posljednja dva izdanja, budući da je format izmijenjen tako da osam timova napreduje do nokaut-faze iz druge runde.
Ovoga puta, aktuelni afrički šampioni, koji su se plasirali i u četvrtfinale Olimpijskih igara u Parizu 2024, ne žele ništa manje, a fantastična generacija cilja i na borbu za medalje, koja im je izmicala proteklih godina.
Dok će Egipat zasigurno žaliti zbog odsustva lijevog beka Yehia Elderaa, i dalje ima mnogo talenata na raspolaganju i imat će za cilj da ponovi pobjedu protiv Hrvatske na posljednjem izdanju Svjetskog prvenstva, kada je dominirao nad evropskom selekcijom u Poljskoj i Švedskoj 2023. sa 31:22.
Međutim, prethodna tri susreta dvije selekcije na Mundijalu pobijedila je Hrvatska 29:23 u Portugalu 2003, 24:20 u Španiji 2013. i 21:19 u Francuskoj 2017, kada su se dva tima sastala u osmina finala.
Međutim, Egipat drži pozitivan rekord u međusobnim susretima protiv Bahreina, sa tri pobjede u četiri meča. Dvije selekcije su se posljednji put sastale u Poljskoj i Švedskoj 2023, u glavnoj fazi, kada je Egipat pobijedio rezultatom 26:22, ali i 2021. godine na Olimpijskim igrama u Tokiju, kada je afrička selekcija slavila sa ubjedljivih 30:20.
Bahrein je, također, izgubio od Egipta u Francuskoj 2017, u preliminarnoj rundi sa 29:31, a jedina pobjeda Bahreinaca desila se u Švedskoj 2011, kada su se dva tima sastala prvi put, a azijska reprezentacija je ostvarila pobjedu od 27:26.
Suorganizator SP-a Hrvatska imat će šta za dokazati na svom terenu, jer je drugi put u historiji domaćin Mundijala, a prvi put od 2009. godine, kada su kauboji osigurali srebrenu medalju. Hrvatska je u Egiptu 2021. završila na 15. mjestu, a u Poljskoj i Švedskoj 2023. na 9, pobijedivši u sedam od posljednjih 12 odigranih mečeva, ali ovaj put pritisak će biti ogroman, jer nema mjesta za greške, pogotovo u ovako dobro izbalansiranoj grupi.
Naše komšije navijači će bodriti u Areni Zagreb, gdje će igrati sve utakmice - osim potencijalnog finala - a navijačima i cijeloj ekipi veliki je motiv što je tu sjajni kapiten Domagoj Duvnjak, igrač s najvećim brojem utakmica i najvećim brojem golova za Hrvatsku i njemu će ovo biti posljednje veliko međunarodno takmičenje za reprezentaciju.
Iako Hrvatska ima pozitivan bilans protiv Egipta, Argentine i Bahreina u međusobnim utakmicama, kauboji su uvijek imali teške susrete protiv južnoameričkih ekipa. Zapravo, Argentina je dva puta pobijedila Hrvatsku na Svjetskom prvenstvu, prvo 2003, a zatim 18 godina kasnije.
Pobjeda 30:29 u Portugalu 2003. bila je uvjerljivo jedna od najvećih, ako ne i najveća pobjeda Argentine u njihovoj historiji na Svjetskom prvenstvu, što je pokrenulo apetit za boljim rezultatima. Argentina je ostvarila fantastičnu pobjedu od 23:19 u Egiptu 2021, kada je Hrvatskoj uskratila šansu da se bori za plasman u četvrtfinale.
Evropska selekcija je obezbijedila dvije velike pobjede, 36:23 u Tunisu 2005. i 36:18 u Švedskoj 2011, kao i pobjedu od 27:26 na Olimpijskim igrama u Riju 2016, ali sada neće biti mjesta greškama. Posao Hrvatskoj i ostalima čini se lakši jer Argentina neće imati Pabla i Diega Simoneta, koji će propustiti ovaj Mundijal.
Hrvatska je četiri puta pobijedila Bahrein u četiri meča, svaki put sa prednošću većom od 10 golova. Ovo će biti četvrto uzastopno izdanje Svjetskog prvenstva na kojem se sastaju dvije reprezentacije, a Hrvatska je pobijedila 32:20 u Danskoj i Njemačkoj 2019, 28:18 u Egiptu 2021. i 43:32 u Poljskoj i Švedskoj 2023.
Četvrti susret dvije selekcije dogodio se na kvalifikacionom turniru za Olimpijske igre u Riju 2016, kada je Hrvatska deklasirala azijsku reprezentaciju rezultatom 33:22.
Argentina i Bahrein su se do sada dva puta sastali u vodećem svjetskom rukometnom takmičenju, a Argentina je odnijela dvije pobjede, obje u preliminarnoj fazi IHF Svjetskog prvenstva za rukometaše - 26:17 u Francuskoj 2017. i 24:21 u Egiptu 2021. Ali ovaj put, južnoamerička reprezentacija ima tim koji je manje iskusan, pa to otvara šansu i daje nadu Bahreincima da oni mogu biti ti koji će se plasirati u narednu fazu