Predstavljamo grupu B: Danska želi četvrtu titulu u nizu
Dva evropska i dva afrička tima će se suočiti u grupi B Svjetskog prvenstva za rukometaše 2025. godine sa jasnim favoritom za produžavanje rekordnog niza bez poraza u vodećem svjetskom rukometnom takmičenju, aktuelnim šampionom Danskom.
Olimpijski prvaci će se sresti sa Italijom, Tunisom i Alžirom, a imaju niz od 28 utakmica bez poraza na IHF Svjetskom prvenstvu za rukometaše, što je najveći niz ikada u historiji, koje datira iz 2017. Tačnije, Danska je osigurala posljednje tri uzastopne svjetske titule.
Međutim, skandinavska ekipa je doživjela značajnu promjenu, izgubivši ključne igrače u posljednjih nekoliko mjeseci. Lijevi bek Mikkel Hansen, tri puta najbolji igrač godine IHF-a, tri puta MVP na Svjetskom prvenstvu i dvostruki najbolji strijelac Svjetskog rukometnog prvenstva, povukao se od aktivnog igranja nakon Olimpijskih igara u Parizu.
Golman Niklas Landin, koji je također bio IHF igrač godine i dva puta najbolji golman IHF Svjetskog prvenstva za rukometaše, također se povukao iz međunarodnog rukometa, ostavljajući, pored Hansena, dvije velike praznine za Dansku, koja se bori da osigura nastavak dominacije, sa igračima kao što su Emil Nielsen i Simon Pytlick, koji su posljednjih godina preuzimali sve veću odgovornost.
Ipak, Danska je itekako favorizovana protiv Italije, s kojom će se prvi put u historiji suočiti na velikom međunarodnom takmičenju, pošto je Italija tek drugi put u historiji uspjela da se plasira na Svjetsko prvenstvo, nakon svog debija 1997. godine.
Danci će, također, biti izraziti favoriti protiv Tunisa i Alžira, dvije ekipe koje imaju pozitivne međusobne omjere u prethodnom susretu na Svjetskom prvenstvu za rukometaše i na Olimpijskim igrama.
Protiv Alžira, Danska je pobijedila u pet od šest međusobnih mečeva, a jedini poraz je došao u preliminarnoj rundi Svjetskog prvenstva za rukometaše 1995. sa 24:25. Posljednji okršaj ove dvije selekcije odigran je 2011. godine, kada je Danska pobijedila rezultatom 26:19, u preliminarnoj rundi vodećeg svjetskog rukometnog takmičenja.
Protiv Tunisa, Danska je također pobijedila u četiri od pet odigranih mečeva, a jedini poraz je bio u preliminarnoj rundi Svjetskog prvenstva za rukometaše 2005, kada je Tunis završio četvrti na svom terenu. Dvije pobjede u svom fantastičnom nizu danski rukometaši ostvarili su protiv Tunisa, obje u preliminarnoj rundi, 36:22 u Danskoj i Njemačkoj 2019. i 34:21 u Poljskoj i Švedskoj 2023.
Italija se nikada do sada nije susrela s Danskom, Tunisom ili Alžirom ni u jednom takmičarskom meču i bit će nepoznata u grupi, ali nije toliki autsajder, dokazujući svoju snagu u evropskom dijelu kvalifikacija na putu za Hrvatsku, Dansku i Norvešku 2025.
Prvo je Italija pobijedila Tursku u prvoj fazi kvalifikacija za Evropu, uz nevjerovatan preokret nakon poraza 28:37 u prvoj utakmici. Italija se vratila i slavila sa 37:27 u revanšu. Zaslužila je tada okršaje protiv Belgije, koja je bila učesnik prethodnog Mundijala, te je slavila u oba meča predbaraža. Prvo u gostima sa 29:25, a onda na domaćem terenu sa 33:31.
A onda je uslijedilo najveće iznenađenje, Italija je izbacila vrlo talentovanu i kvalitetnu selekciju Crne Gore. Na domaćem terenu Italija je slavila sa 32:26, a onda u Podgorici sa 34:32 i tako izborila plasman na Svjetskom prvenstvu, vraćajući se u najjače svjetsko rukometno takmičenje prvi put nakon 28 godina.
Kao što smo rekli, Italija do sada nije igrala protiv Tunisa ili Alžira, ali će nastojati da osigura barem jednu pobjedu kako bi učvrstila kandidaturu za drugu rundu. Sigurno da Italija ima kvaliteta za prolazak dalje, ali sa Alžirom i Tunisom je čeka dosta težak zadatak i moraju Italijani pružiti više od maksimuma.
Tunis i Alžir su poznata lica na svjetskoj smotri, a odigrali su 28 međusobnih mečeva, od kojih tri na Svjetskom prvenstvu za rukometaše. Sva tri meča na Mundijalu pobijedio je Tunis, posljednji put na President cupu u Poljskoj i Švedskoj 2023, kada je slavio sa 30:25.
Ukupno, Tunis ima 15 pobjeda, Alžir je pobijedio 11 puta, dok su dvije utakmice okončane neriješeno. Dvije selekcije su se također susrele sedam puta u finalu CAHB Afričkog prvenstva, posljednji put 2014. godine, kada je Alžir pobijedio rezultatom 25:21.