Grupa A je najizjednačenija na Svjetskom rukometnom prvenstvu
Za dva dana počinje Svjetsko prvenstvo za rukometaše u Hrvatskoj, Danskoj i Norveškoj, a mi ćemo vam predstaviti sve grupe i učesnike i historijat, pa tako krećemo sa grupom A. Grupa A izgleda, barem na papiru, najizbalansiranija, sa četiri evropske ekipe - Njemačkom, Poljskom, Češkom i Švicarskom - koje se međusobno dobro poznaju, a tri ekipe idu u glavnu rundu.
Stoga će mečevi koji bi se trebali odigrati u legendarnoj Jyske Bank Boxen u Herningu, u Danskoj, vjerovatno pružiti izuzetno uzbudljivu dramu u prvim sedmicama januara.
Bez sumnje, favorit u grupi je Njemačka, osvajač srebra na Olimpijskim igrama u Parizu 2024. i ekipa koja je na posljednjem EHF Euru, koji je igrala na domaćem terenu, završila kao četvrta.
Otkako je Alfred Gislason imenovan za selektora Njemačke 2020. godine, ova selekcija zabilježila je uzlazni trend nakon što je na Svjetskom prvenstvu za muškarce 2021. završila na 12. mjestu.
Na prethodnom Mundijalu Njemačka je završila na petom mjestu, nakon poraza od Francuske u četvrtfinalu, ali to je bio dio procesa, s vrlo zabavnom stranom, mješavinom mladosti i iskustva, koji se zbližavaju na putu do slave.
S dinamičnom bekovskom linijom koju predvode Juri Knorr i Renars Uscins, te jednim od najboljih svjetskih golmana u Andreasu Wolffu, Njemačka je jedan od velikih kandidata za postolje na ovom Mundijalu, a cilj je da počne s tri pobjede u tri meča i prenese maksimalni broj bodova u drugu fazu.
Protiv tri rivala iz grupe Njemačka ima pozitivan bilans, pobijedivši u 11 od 17 okršaja protiv Poljske u posljednjih nekoliko decenija. Međutim, njihov posljednji susret, koji se odigrao u glavnoj rundi SP-a 2021. doveo je do toga da su dvije ekipe podijelile plijen nakon remija 23:23.
Ali historija Njemačke i Poljske na svjetskom rukometnom takmičenju traje dugo i ima posebne priče, naročito poslije takmičenja 2007. koje se odigralo u Njemačkoj, kada su domaći poraženi od Poljske na startu rezultatom 25:27, ali su sa 29:24 slavili u finalu, kada je Torsten Jansen postigao osam golova, a Pascal Hens dodao šest, za treću svjetsku titulu Njemačke.
Gislasonova ekipa također ima pozitivan saldo i protiv Švicarske, pobijedivši u osam od 10 međusobnih mečeva, a historija seže od prvog izdanja Olimpijskih igara 1936, kada je Njemačka pobijedila 16:6. Nedavno je Njemačka ostvarila pobjedu rezultatom 27:14 na otvaranju EHF Euru 2024. i 35:26 u novembru, u kvalifikacijama za EHF Euro 2026.
Njemačka i Češka su se sastale samo jednom na Svjetskom prvenstvu u utakmici za 9. mjesto u Tunisu 2005, kada je Njemačka pobijedila sa 39:34 nakon produžetaka. Ali sveukupno, Njemačka je pobijedila u pet od osam mečeva, a posljednju pobjedu na velikom takmičenju slavila je sa 26:22 na EHF Euru 2020.
Bitka za mjesta u glavnoj rundi izgleda otvorena kao i uvijek, a dok su tri nabrojane selekcije bile blizu jedna drugoj posljednjih godina, Poljska želi da se oporavi nakon razočaravajućeg nastupa na Svjetskom prvenstvu 2023, takmičenju kojem je bila domaćin zajedno sa Švedskom, gdje je završila na 15. poziciji nakon što je osvojila tri medalje na Mundijalu između 2007. i 2015.
Sa smjenom generacija i novim selektorom na klupi Marcinom Lijevskim, koji je tu poziciju preuzeo 2023, Poljskoj će trebati veliki napredak i ona je u ulozi autsajdera i protiv Švicarske i protiv Češke.
Poljska je pobijedila u dvije od četiri utakmice protiv Švicarske, ali je u posljednjem međusobnom susretu Švicarska odnijela prvu pobjedu protiv Poljske, na EHF Euru 2020, kada je trenutni švicarski selektor Andy Schmid postigao 15 golova predvodio svoju selekciju do pobjede sa 31:24.
Poljska protiv Češke ima omjer 2-1, pobijedivši sa 33:30 u prvom kolu EHF Eura 2008. i 35:34 u glavnoj rundi EHF Eura 2010. Češka, koja se vraća na Svjetsko prvenstvo nakon 10 godina, zabilježila je jedinu pobjedu protiv Poljske na startu EHF Eura 2002 sa 25:24.
Nedostatak iskustva Češke na ovom nivou, dokazan 2022. i 2024. na EHF Euru, kada nije prošla baraž, mogao bi biti njena mana, ali sa fantastičnim trenerom Xavijem Sabateom, pravim defanzivnim majstorom, ova selekcija može doći do iznenađenja. Fantastični golman Tomas Mrkva je veliki plus, ali Češka će morati da dobije barem jedan meč, a jedini pozitivan ishod u međusobnim duelima trenutno ima protiv Švicarske, sa dvije pobjede, 30:26 i 29:25, u kvalifikacijama za EHF Euro 2016.
Švicarska selekcija, koja je dobila pozivnicu za ovo takmičenje, na Svjetskom prvenstvu ima najvećih uspjeh u vidu sedmog mjesta 1995, a to joj je bilo posljednje takmičenje prije povratka 2021. godine, kada je završila na 16. mjestu. Ulazak u drugu rundu sada je cilj i za Švicarsku, kojoj je Andy Schmid, njihov najbolji strijelac svih vremena, nakon završetka igračke karijere u februaru 2024, sada selektor. Sa igračima kao što je Nikola Portner u timu Švicarska neće biti samo prolaznik na ovom Mundijalu.