Šta je Svjetsko prvenstvo bez BiH?
U danskom Herningu i hrvatskom Poreču danas će početi Svjetsko prvenstvo za rukometaše, kojem je još domaćin i Norveška.
Bit će ovo treća po redu smotra sa 32 selekcije, a u razgovoru sa ljudima iz svijeta rukometa, kao što su legende Jasmin Mrkonja i Veselin Vujović, jasno je da povećanje broja reprezentacija na Mundijalu nije donijelo veći efekat, niti je kvalitet bolji.
U rukometu, januarskom sportu, glavni događaj je Evropsko prvenstvo, jer su selekcije sa Starog kontinenta najkvalitetnije i u Evropi se igra najbolji rukomet.
Tako će se i na ovom rukometnom Mundijalu borba za titulu voditi između evropskih selekcija, a iako su na ovom šampionatu bez legendi Mikela Hansena i Niklasa Landina, Danci su favoriti da odbrane svjetski tron. Bio bi to historijski podvig Danaca, jer bi postali prva selekcija, koja je četiri puta uzastopno osvojila svjetsku titulu. Prije dvije godine su Danci ispisali historiju tako što su slavili tri puta uzastopno. Prije toga, Švedska, Rumunija, u dva navrata, te Francuska, također u dva navrata, imale su po dvije uzastopne titule. Danska u svojim redovima ima ponajboljeg, a vjerovatno i najboljeg igrača na svijetu Mathiasa Gidsela, a tu je i fenomelani golman Emil Nielsen, idealni nasljednik pomenutog Landina.
Sve tri prethodne titule sa Danskom je osvojio selektor Nikolaj Jakobsen, osim toga sa ovom selekcijom osvojio je i zlato na olimpijskim igrama 2024. godine, te ima srebro sa OI-ja u Tokiju. Jedino što Jakobsenu nedostaje je zlato sa Evropskog prvenstva, a ima srebro iz prošle godine i bronzu iz 2022.
Nakon 2002. godine Francuska prvi put dolazi bez jednog od najboljih rukometaša svih vremena Nikole Karabatića, osvajača tri olimpijska, te po četiri svjetska i evropska zlata sa reprezentacijom. Era bez Karabatića za Francuze na pravi način počinje na ovom Euru, a sada trikolori kreću u jednu novu avanturu predvođeni selektorom Giullaumeom Gillom i novim zvijezdama Dikom Memom i Nedimom Remilijem. Tu su i nove golmanske uzdanice, nakon oproštaja Vincenta Gerarda, Remi Desbonet, Charles Bolzinger i Samir Bellahcene.
Predvođeni islandskim stručnjakom na klupi Alferdom Gislasonom Nijemci su podmladili reprezentaciju. Najstariji u timu je golman Andreas Wolff sa 33 godine, ali znajući koliko golmani traju, tako je i Wollf u "cvijetu mladosti". Juri Knorr i Ernars Uščins su predvodnici nove generacije i igrači od kojih mnogo toga zavisi, a imaju 24, odnosno 22 godine, pa to dovoljno govori koliko je podmlađena Njemačka i koliko bi zajedno mogla igrati ova generacija.
Prednost domaćeg terena mogla bi Hrvatsku "ugurati" u borbu za medalje, ali selekcija Dagura Sigurdssona ima oscilacije u igri i sigurno da će imati problema da se uhvati kontinuitet dobrih igara na predstojećem Mundijalu. Ipak, Hrvati u grupi ne bi trebali imati problema i mogli bi doći do borbe za medalje, ali svjetski vrh teško da će uhvatiti.
U favorite se ubrajaju još Norveška, koja je imala dva uzastopna finala 2017. i 2019. na svjetskim prvenstvima, te je sovojila bronzu na Euru 2020, ali nakon toga je uslijedio manji pad, pa se nadaju da će sada uspjeti da se vrate u sami vrh.
Tu su još dvije skandinavske selekcije Švedska i Island. Švedska ima četiri svjetska zlata, a posljednje je osvojila 1999. Igrala je u finalu 2021, a prije dvije godine u Poljskoj i Švedskoj bila je četvrta. Švedska na ovaj Mundijal dolazi kao bronzana sa Eura 2024, a osvojila je zlato na Euru 2022. Ekipu vodi novi selektor i svi jedva čekamo da vidimo kako igraju pod Michaelom Apelgrenom, nakon što je otišao Glenn Solberg.
Island preživljava jedan novi val i sklapa ekipu za budućnost, pa je teško očekivati da se na ovom Mundijalu umiješaju u borbu za medalje, no četvrtfinale ne bi bilo nemoguće.
Od selekcija iz regiona, pored Hrvatske, tu su još Slovenija i Sjeverna Makedonija.
Slovenci su prije osam godina osvojili bronzu, što im je najveći uspjeh na svjetskim prvenstvima. No, nakon toga Slovenci su nisu kvalifikovali na SP 2019, a prethodna dva Mundijala ispadali su u drugoj fazi, osvojivši 9. i 10. mjesto. Barcelonin Domen Makuc je predvodnik nove generacija, ali ima tu i iskusnih igrača kao što su Aleks Vlah, Miha Zarabec i Borut Mačkovšček, te fenomenalni Blaž Janc. Prolazak u četvrtfinale bio bi veliki uspjeh za Slovence, a sve više od toga za selekciju Uroša Zormana bi bio još jedan historijski podvig.
Sjeverna Makedonija učestvuje na svom 9. Svjetskom prvenstvu, a 9. mjesto 2015. i 11. mjesto 2009. godine najveći su uspjesti. Prethodni šampionat bio je najlošiji, jer su Makedonci osvojili 27. mjesto i svakako da žele da poprave taj utisak.
I za kraj, naslov: Šta je Svjetsko prvensto bez BiH? Pa još jedno normalno takmičenje, na koje smo, nažalost svi navikli. Tek jedan plasman na Mundijal je iza nas i to već davne 2015. godine, a pred nama je ponovo mnogo posla da dođemo na ozbiljan nivo da možemo da se plasiramo na SP, jer je to teže nego otići na Evropsko. Na našu nesreću, uvijek smo na nekom novom početku, ali se najiskrenije nadam da je ovaj početak pravi i da ćemo konačno ubrati plodove rada za koju godinu. Vjerujemo i nadamo se.