Premier liga uvodi najprecizniji detektor ofsajda: Ovo je sve što trebate znati o njemu

Kako će kamere posmatrati meč

Kako će kamere posmatrati meč

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Poluautomatizovana ofsajd tehnologija omogućit će efikasnije postavljanje virtualne ofsajd linije, zasnovano na optičkom praćenju igrača, te će generisati virtualne grafike kako bi se poboljšalo iskustvo gledalaca na stadionima i u TV prijenosima.

Funkcionisanje ove tehnologije ne mijenja tačnost donošenja odluka, ali poboljšava brzinu, efikasnost i dosljednost procesa.

Premier liga je, u saradnji s PGMOL-om i kompanijom Genius Sports, koja se bavi sportskim podacima i tehnologijom, razvila novi sistem poluautomatizovane ofsajd tehnologije – a ovo će biti njegova prva upotreba u zvaničnom takmičenju.

Šta je poluautomatizovana ofsajd tehnologija?

Poluautomatizovana ofsajd tehnologija je pomoćni alat koji automatizuje ključne elemente odlučivanja o ofsajdu za video pomoćnog sudiju (VAR).

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Koristit će se u slučajevima tijesnih ofsajd situacija – kako bi potvrdila ili preporučila promjenu sudijske odluke na terenu, slično trenutnom radu VAR-a.

Da bi donio odluku o ofsajdu, VAR trenutno mora sarađivati s operaterima za reprodukciju (RO) kako bi ručno odredio "tačku dodira" lopte i zatim nacrtao kalibrisane linije s nišanskim križem na relevantnim igračima – defanzivcu i napadaču – koristeći više uglova kamera.

Kada su linije i tačka dodira utvrđeni, donosi se odluka o ofsajdu ili regularnoj poziciji igrača.

Poluautomatizovana ofsajd tehnologija predložit će "tačku dodira" lopte i automatski kreirati ofsajd linije na drugom najzadnjem defanzivcu i relevantnom napadaču, čime će se značajno smanjiti vrijeme potrebno za utvrđivanje ofsajda.

Nakon što VAR pregleda i odobri ishod koji generiše poluautomatizovana ofsajd tehnologija, odluka će automatski biti vizualizovana i distribuirana navijačima na stadionu i medijima.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Kako sistem funkcioniše?

Sistem koristi do 30 novo-instaliranih kamera postavljenih širom stadiona Premier lige – pri čemu nekoliko njih snima u 100 sličica po sekundi, što je dvostruko veća brzina od standardnih TV kamera.

Kamere precizno prate kretanje lopte, kao i do 10.000 tačaka površinske "mreže" po igraču – što znači da tehnologija može pratiti da li je bilo koji napadač uključen u akciju bio u ofsajdu.

Ove situacije se zatim automatski označavaju u SAOT softveru i prosljeđuju VAR-u i SAOT operateru.

Kako će kamere posmatrati meč

Kako će kamere posmatrati meč

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja
 
Kako će kamere biti postavljene na stadionu

Kako će kamere biti postavljene na stadionu