Opasno i neprihvatljivo: Iz Chelseaja pozvali UEFA-u na hitnu reakciju zbog terena u Madridu

FOTO: Action Images via Reuters/Jason Cairnduff
Posebno se osvrnula na teren na stadionu Alfredo di Stefano u Madridu, gdje su Arsenalove fudbalerke izgubile od Real Madrida u Ligi prvaka. Teren je bio pun blata i rupa, a legendarni Ian Wright ga je opisao kao "sramotu".
"To jednostavno nije prihvatljivo – ni zbog kvaliteta igre, ni zbog sigurnosti fudbalerki", izjavila je Bompastor. "U 2025. godini ne bi smjelo biti normalno da se ovakve utakmice igraju na podlogama koje izgledaju kao da su iz nekog drugog vremena."
Ni finale Liga kupa između Chelseaja i Manchester Cityja na stadionu Pride Park u Derbyju nije prošlo bez problema. Teren je bio pun blatnjavih i ogoljenih dijelova, što je dodatno pojačalo pritisak na organizatore i krovne fudbalske institucije.
Bompastor smatra da UEFA mora preuzeti odgovornost:
"Gledala sam prije nekoliko sedmica utakmicu Real Madrida protiv Barcelone na istom stadionu i teren je i tada bio loš. UEFA mora natjerati klubove da obezbijede bolje uslove, posebno ako im glavni stadion stoji prazan tokom reprezentativnih pauza."
Iako UEFA i dalje rangira di Stefano stadion kao elitni teren, obilne padavine prije utakmice znatno su pogoršale stanje. Zvaničnici su teren proglasili upotrebljivim, ali se on počeo raspadati već na početku meča.
Privremeni trener Manchester Cityja Nick Cushing pokušao je umanjiti značaj situacije, nazvavši oba slučaja – u Derbyju i Madridu – "izolovanim incidentima", dok je trenerica Arsenala Renee Slegers izjavila da neće tražiti alibi u terenu, ali je pozdravila javnu raspravu:
"Mislim da je dobro što se o tome priča. Ženski fudbal zaslužuje kvalitetne terene, posebno zbog opasnosti od povreda."
Profesionalno udruženje fudbalera (PFA) takođe je reagovalo, poručivši da su igračice ozbiljno izložene riziku zbog loših uslova. U sve većoj borbi za ravnopravnost u fudbalu, pitanje kvaliteta terena sada postaje prioritet koji više ne može biti ignorisan.