Revolucija u dijagnosticiranju i liječenju raka prostate u našoj regiji
Početkom godine s radom je počeo Internacionalni medicinski centar (IMC) Priora, koji je u naš region doveo najveću senzaciju u svijetu medicine i ispisao povijest u modernoj medicini, i to u malome Čepinu nadomak Osijeku.
Naše gore list, cijenjeni specijalist urologije rodom iz Bosne i Hercegovine, mr. sc. Tomislav Kalem, dr. med., bio je osječki student, a nakon 31 godine medicinske karijere, u Njemačkoj, Švicarskoj i Austriji, od kojih 24 godine na rukovodećim pozicijama, vratio se u Hrvatsku.
- Velik mi je ovo izazov. Prodao sam privatnu praksu, prihvatio poziv Marka Pipunića i došao u Čepin. Zaprimamo puno upita za povratak naših liječnika koji su se specijalizirali u Njemačkoj, a Priora je koncipirana upravo kao jedna njemačka bolnica, od stila rada do kulture komunikacije, pa tako i pristupa pacijentu. Kod nas je pacijent najvažniji, a ne liječnik, ne ravnatelj. Tako sam naučio u Njemačkoj i to sa svojim kolegama razvijam i u našoj ustanovi, istakao je mr. sc. Tomislav Kalem, dr. med., urolog i direktor specijalne bolnice IMC Priora.
Na ovaj korak podstakla ga je ideja o otvaranju specijalne bolnice, na koju je došao sa svojim prijateljem Markom Pipunićem, uspješnim biznismenom I vlasnikom Žito grupe, također rođenim Bosancem.
Tako je, usred slavonske ravnice, “osvanuo” Internacionalni medicinski centar (IMC) Priora, a sa njim je u naš region stigla najveća senzacija u svijetu medicine – robotski par Da Vinci i Mona Lisa. Ovi uređaji su trenutno najuspješniji u dijagnosticiranju i uklanjanju karcinoma prostate.
Karcinom prostate je u našoj regiji najčešći maligni tumor i najčešći uzrok smrti kod muškaraca. Prema podacima iz 2020. godine, 12,5 posto muške populacije u Evropskoj uniji je dijagnosticiran rak prostate. Program za rano otkrivanje raka prostate u Hrvatskoj jedan je od najvažnijih koraka u borbi protiv ove bolesti.
Priora je, ističe doktor Kalem, prvi Da Vinci centar u Hrvatskoj i ima prva dva Da Vinci hirurga u Hrvatskoj.
Da Vinci Xi robot, vrijedan 4 miliona eura, najnapredniji je sistem robotske hirurgije na svijetu. Da ne bude konfuzije: i dalje hirurg, a ne robot, izvodi operaciju – robot usavršava vještine hirurga i time eliminiše rizik od ljudske pogreške. Riječ je, naime, o minimalno invazivnoj hirurgiji.
S druge strane, fuzijska biopsija Mona Lisa Dx Biobot omogućava sigurniju i precizniju dijagnozu raka prostate. Ovaj robot prioritet stavlja na udobnost pacijenta, čineći neprijatno iskustvo biopsije prostate mnogo ugodnijim. Jedna od dijagnostičkih metoda koja se koristi za otkrivanje raka prostate je biopsija kod koje je bitno milimetarsko pozicioniranje igli za biopsiju. Tradicionalne metode biopsije prostate često propuštaju kancerogena područja zbog ograničenog ultrazvučnog snimanja i nasumičnog prikupljanja uzoraka. Mona Lisa Dx Biobot revolucionira biopsiju prostate, koristeći fuzijsku biopsiju - MRI i UZV model biopsije te tako omogućuje iznimno preciznu vizualizaciju, visoko ciljano uzimanje uzoraka te značajno poboljšavajući otkrivanje raka. Tom preciznošću se dramatično smanjuje broj ponovnih biopsija, te se dobiva točan položaj tumora, što je odlučujuće za daljnje planiranje terapije i ishod liječenja.
Nakon otkrivanja raka prostate, hirurško liječenje podrazumijeva radikalnu prostatektomiju, što je uklanjanje cijele prostate. Procjenjuje se da je u 90 posto slučajeva moguće izlječenje kada je bolest ograničena na prostatu i kada se ukloni cijela žlijezda. Radikalna prostatektomija se može obavljati kao otvorena operacija, laparoskopska operacija ili uz pomoć robotske hirurgije, koja predstavlja veliki napredak u hirurškom pristupu. Potencijalne komplikacije otvorene radikalne prostatektomije uključuju rizik od anestezije, lokalno krvarenje, impotenciju (gubitak spolne funkcije) u 30% -70% bolesnika, i inkontinenciju (gubitak kontrole mokrenja) u 3% -10% bolesnika.
Koristeći sistem Da Vinci moguće je potpuno izliječiti pacijenta od tumora uz očuvanje integriteta i funkcija okolnih tkiva, te eliminirati ranije navedene rizike impotencije i inkontinencije. Ovaj složeni sistem je produžetak hirurga, koji zahvaljujući svom posebnom dizajnu i tehnologiji omogućuje reproduciranje prirodnih pokreta ruku hirurga te tako pruža bolju spretnost i kontrolu tokom operacije.
Trenutno, gotovo 70 posto radikalnih prostatektomija u SAD-u se izvodi pomoću Da Vinci robotskog sistema - kombinacija konvencionalne laparoskopske tehnike i visoko precizne robotske tehnologije. Evropa je daleko ispod tog postotka, a u Hrvatsku je stigao prvi i trenutno jedini robotski hirurški sistem Da Vinci.
- Prve smo operacije odradili uz pomoć dr. Georga Schona iz Njemačke, najiskusnijeg Da Vinci operatera u Evropi, iza kojega je 3.500 operacija na prostati i 1.500 na bubregu. Dolazit će k nama dok mi tu metodu ne preuzmemo, a toliko mu se ovdje sviđa da će pokušati još neko vrijeme raditi s nama. Čak je i svoj 70. rođendan proslavio u Čepinu, kažu u IMC Priora.
Pacijenti se u IMC Priora javljaju iz cijele Hrvatske, pa i okolnih zemalja. Prvi pacijent operiran uz pomoć Da Vinci robota je došao sa Šolte, a već nekoliko dana nakon operacije bio je u šetnji u parku Priore.
- Odlično sam! Pogotovo ako se uzme u obzir da sam u bolnici, nasmijat će se ovaj pacijent.
- Otkriven mi je tumor prostate, i to lošija varijanta, širio se. Odlučio sam se na operativni zahvat u Priori. Brz operativni zahvat i brz povratak na posao u odnosu na klasičnu operaciju motivirali su me da dođem u Čepin. Četvrti je dan kako sam operiran, u dobrom sam stanju i stvarno sam zadovoljan operacijom“ – kaže nam pacijent. Za Prioru je čuo od prijatelja iz Splita. Rekao mi je da je to suvremena bolnica u kojoj rade naši ljudi, liječnici koji su radili vani te da nema zračenja nakon operacije. Da se razumijemo, zahvat se plaća, ali plaća se sve u životu. Najviše toga platimo vlastitim zdravljem, a zdravlje nema cijenu, zaključuje on.
Internacionalni medicinski centar Priora, vrijedan 25 miliona eura, koji se prostire na 6.500 kvadrata, svoja vrata je otvorio početkom 2024. godine. Riječ je o jedinoj specijalnoj bolnici u Evropi u kojoj su plastična hirurgija i urologija, relativno dijametralno drugačije medicinske struke, organizovane zajedno. Uz dva vodeća odjela, u funkciji su i odjeli kardiologije i pulmologije, a u planu je i otvaranje konzilijarnog dijela. U toku su pregovori o uvođenju odjela ginekologije, a ovaj medicinski centar je dobio dozvole i za odjele endokrinologije i proktologije. Fokus je, pored stručnosti medicinskog osoblja i vrhunske tehnologije, i na kontinuiranom obrazovanju budućeg medicinskog kadra.
Inače, tim IMC Priora čine stručnjaci bogatog iskustva u oblastima medicine, svaki od njih rodom iz Bosne i Hercegovine ili Hrvatske, koji svojim pacijentima garantuju vrhunsku zdravstvenu uslugu: prof. dr. sc. Milomir Ninković, dr. med, voditelj Odjela plastične, rekonkstrukcijske, estetske hirurgije i hirurgije šake; mr. sc. Tomislav Kalem, dr. med, specijalist urologije, ravnatelj i voditelj Odjela urologije; dr. sc. Nenad Nešković, dr. med, zamjenik ravnatelja i voditelj Odjela anesteziologije i intenzivne njege; Zlatko Majić, dr. med, specijalist interne medicine i pulmologije; izv. Prof. dr. sc. Aleksandar Kibel, dr. med, specijalist interne medicine i kardiologjie; dr. med. (TU Minhen) Mirko Dozan, dr. med, licencirani specijalist rekonstrukcijske i estetske hirurgije i prof. dr. sc. Vatroslav Šerić, mag. Med. Biochem, specijalist medicinske biohemije.