Faruk Hadžić: Upozoravao sam da će FBiH napraviti historijsku grešku - Životna škola
Nakon stupanja na snagu Odluke o najnižoj plati u 2025. godini evidentan je porast broja poziva građana, e-mail upita, kao i poruka putem društvenih mreža upućenih Vladi Federacije BiH i drugim federalnim institucijama o mogućim nepravilnostima u ostvarivanju prava radnika. Poslodavci nezadovoljni, radnici (ne)zadovoljni, ali prijavljuju otkaze, ukidanje toplih obroka te druge vrste nepravilnosti.
Kakva je ekonomska situacija u našoj zemlji, kako će se dalje razvijati situacija i šta nam donosi dolazak Donalda Trumpa na predsjedničku poziciju u SAD-u, ispričao nam je Faruk Hadžić, doktor ekonomskih nauka, dekan i predavač na Univerzitetu Sarajevo School of Science and Techology (SSST). Hadžić je makroekonomski analitičar, bavi se analizom ekonomskih pokazatelja, daje stručna mišljenja, komentare i prijedloge vezano za ekonomiju u BiH, sa naglaskom na makroekonomski aspekt energetske tranzicije, tako da je savršen gost za novu epizodu podcasta Životna škola.
Ekonomska kriza se polako širi Evropom, u Njemačkoj nije najzavidnija situacija, već se drugu godinu zaredom nalaze u recesiji, a bitno je napomenuti i da je ova država naš najveći uvoznik. Šta to poručuje ljudima, gdje je naša ekonomija u odnosu na regiju, pa i Evropu i svijet?
Hadžić je nekoliko puta upozoravao javnost na moguće probleme sa kojima ćemo se suočiti (i suočavamo se), predvidio je i rast cijena, ukazivao na posljedice neuvođenja ekonomskih reformi i ekonomske nepismenosti društva.
- Uopšte nisam iznenađen, u jednom postu sam i najavio da će doći do rasta cijena, da je to prva faza i to stanje će trajati. Ne može se tu ništa preko noći promijeniti, to nije ta vrsta događaja kakvu smo imali kada je bila pandemija covida. To je potpuno neki drugi, crni labud, sa neuporedivo velikim posljedicama, ali je ovo potpuno druga vrsta. Nemate osjećaj da će se preko noći 20-30.000 radnika otpustiti. U pandemiji je bilo 26.000 otpuštanja za 46 dana. Ovdje će mnogi pokušati prebaciti teret poskupljenja, ako ne, to će njima smanjiti prihode, neko će kupovati, neko neće. Ovo sve sada što se dešava su posljedice i ne samo posljedice minimalne plate nego svega onoga što nije rađeno godinama. Možda minimalna plata nije glavni uzrok, možda je ona bila sada samo okidač svega toga, pojašnjava Hadžić.
Šta može pozitivno djelovati na našu ekonomiju, ima li dolara i eura na kraju tunela i šta nas još očekuje, gledajte i slušajte ove srijede na www.oslobodjenje.ba te na platformama YouTube, Apple Podcasts, YouTube audio, Deezer, Spotify, Podcast Index, Amazon Music, TuneIn + Alexa, Podcast Addict, Podchaser, Pocket Casts, Listen Notes i Player FM.
Ukoliko ste propustili prethodnu epizodu podcasta Životna škola, u kojoj je gost bio Nemanja B. Antić, možete je pogledati OVDJE.