Dr. Omar Nuhić u (Ne)poznato o ljudskom tijelu/

Zdrav si na papiru, ali se ne osjećaš tako? Evo zašto! - (Ne)poznato o ljudskom tijelu

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Možda ste se i vi našli u situaciji u kojoj su vam svi nalazi uredni, na prvi pogled sa vama je sve uredu, ali se i dalje osjećate loše? Odakle početi i šta u takvoj situaciji učiniti? Dr. Omar Nuhić, specijalista funkcionalne medicine, nutricionista i hafiz, gost je nove epizode podcasta (Ne)poznato o ljudskom tijelu i odgovara upravo na ova pitanja. 

Dr. Omar savjetuje da se odrade testovi na teške metale i mikotoksine koji se nalaze u plijesni jer kod pacijenata koje je on testirao, kod samo jednog, nalaz je bio uredan.

Osim pomenutih testova, sugerisao je i testiranje na herbicide, a jedan od njih je glifozat, koji pomaže biljci da raste brže bez mogućnosti oboljenja koje mogu da je unište. Prema Cancer Research Instituteu glifozat teoretski ima i konekciju sa razvijanjem karcinoma kod ljudi, stoga je i sugerisao testiranje na pomenuti herbicid. 

- Koliko stvari ima da mi ne znamo, da ne ulazimo dovoljno duboko, vidimo čovjeka preko puta i šta se to sa njim sve dešava jer ne mogu ja samo uzeti krvnu sliku koja je dobra, ali pitanje je šta je sa čovjekom ispod. Epigenetika, kada radite taj epigenetski sken i evaluaciju određenih gena, veliki broj ljudi tu ima mutacije tj. te greške u tim genima gdje čovjek ne može da probavlja vitamine B i onda dolazi  do štopanje faze detoksikacije. Često i geni budu izbrisani. Recimo to ovako, ako čovjek ima 100 kamiona da odvoze smeće, ovaj sa izbrisanim genima ima 5-10 i njegovo tijelo se puno brže puni toksinima i zato često dolazi vjerovatno do autoimunih oboljenja, pojašnjava dr. Omar.

Neizostavna je i tema naše svakodnevne prehrane, pa ne iznenađuje konstatacija da se niko niko, čak ni vrhunski sportisti, ne hrane zdravo. 

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

U posljednjoj deceniji sve je popularnija drevna metoda detoksikacije krvi - hidžama. Prema riječima dr. Omara, hidžama donosi brojne koristi, posebno sportistima jer može ubrzati oporavak nakon povreda. Čak 95 posto materijala koji se ukloni iz tijela tokom tretmana predstavlja ostatke mrtvih ćelija, što dodatno aktivira tijelo. Njegov savjet je da se hidžama praktikuje tri do četiri puta godišnje, a sportisti mogu i češće.

O benefitima namaza, joge, hidžame i autofagije slušajte i gledajte ove nedjelje u 21 sat na www.oslobodjenje.ba te na platformama YouTubeYouTube AudioApple PodcastsDeezerSpotifyPodcast IndexAmazon MusicTuneIn + Alexa, Podcast AddictPodchaserPocket CastsListen Notes Player FM.

Ukoliko ste propustili prethodnu epizodu podcasta (Ne)poznato o ljudskom tijelu, u kojoj smo razgovarali sa prof. Lejlom Gutić, pogledajte je OVDJE.