(VIDEO) Što bi u kantu kada može pored nje: Kada vide nas, i turisti rasipaju smeće

Ne štedimo ni zelene površine




Maramice, opuške, flaše i drugu ambalažu svakodnevno gledamo po stajalištima javnog prevoza, dječijim igralištima, sportskim terenima, parkovima. Izletišta i parkinge da ne spominjemo.
Hrana oko Sebilja
Od ranih jutarnjih sati, pa do kasno u noć, marljivi timovi gradskih čistača pokušavaju sarajevske ulice dovesti u pristojno stanje. Koliko god bile vrijedne ruke koje sakupljaju otpatke, teško je izaći nakraj sa nemarom sugrađana koji logikom “ima ko da čisti” ostavljaju sve što im ne treba na mjestima gdje ne treba.
- Da krenete sada za nama, na većini lokacija vidjeli biste ovakav prizor, požalio nam se Nedim Lepir, radnik Radne jedinice Centar-Stari Grad, pokazujući na komade hljeba i ostatke ručka prosute pored kontejnera.
- Narod kaže sevap je ostaviti, a onda se ovdje sakupljaju žohari i pacovi. Ne pojedu ni ptice, ni cuke, ni mace, dodaje.
Što bi u kantu kada može pored nje, a dokle seže nekultura naših sugrađana, dokaz su i kese smeća koje redovno lete kroz prozore. Baca svako i baca gdje stigne.
- Dodatni problem je odlaganje kabastog otpada mimo termina predviđenih za to, kao i na mjestima koja nisu predviđena za to. Sve to narušava nivo javne higijene i sliku Kantona Sarajevo, naveo je Mirza Ramić, portparol KJP Rad, i dodao kako su nepropisno parkirana vozila posebna priča, jer redovno blokiraju odvoz otpada.
U KJKP Rad su nam pojasnili i da sve češće dolaze u situacije u kojima prije odvoza smeća prvo moraju pozvati pauka da odnese vozila koja ometaju prilaz njihovim kamionima.
Na dnevnoj bazi prikupi se oko šest stotina tona otpada, od papirića do građevinskog materijala, a primjer domaćina i ostavljanja smeća kako ko gdje stigne nerijetko slijede i turisti.
- Kod Sebilja sam u više navrata pronašao ostatke od hrane i pića, sjede turisti, jedu i odu, ispričao nam je Muamer Čelik, radnik Radne jedinice Stari Grad, i dodao kako im problem predstavljaju i velike kese pune smeća, koje iz domaćinstva ili restorana i kafića uguraju ili ostave pored korpica koje su postavljene prolaznicima za sitni otpad.
Od sagovornika smo saznali da je pored Doma zdravlja Stari Grad u više navrata pronašao i igle bačene na tlo ispred kontejnera. Pokupio ih je svaki put, ali se nemar u odlaganju takvog, možda i opasnog, otpada ponavljao. Sama pomisao da je u blizini i osnovna škola, te da do istog mjesta za odlaganje otpada redovno dolaze i djeca, navodi nas na pitanje o čemu razmišljaju ljudi kada bacaju ono što im ne treba. Koliko smo spremni preuzeti odgovornost za svoje postupke ako njima druge dovodimo u opasnost? Jedna opća slika nemara i nekulture postaje ogledalo nas koji tu živimo. A moglo bi biti drugačije kada bismo vodili računa i prijavili sve one koji očekuju da neko drugi posprema iza njih.
Prijavi bahatost
KJKP Rad je pokrenuo kampanju “Fotkaj, prijavi, djeluj”, a sve Sarajlije su pozvane da prijave bahate sugrađane na broj ekotelefona ili Viber i Whatsapp 062 220 330. Fotografije nemarnog ponašanja sugrađana mogu se poslati i putem društvenih mreža.
Kultura odlaganja smeća nam je na niskim granama, što narušava nivo javne higijene i sliku Kantona Sarajevo pred početak ljetne sezone u koju mnogi polažu nade. Paralelno s tim, ulični čistači na terenu su od šest sati svako jutro, pa do kasno u noć. I opet kada pogledate, teško je napraviti fotografiju a da vam otpaci nisu u kadru. Do nas je.
Cijeli Dnevnik O Kanala možete pogledati u nastavku: