Šta je šala, a šta pasivna agresija? - Oslobođena
U novoj epizodi Oslobođene razgovarat ćemo sa Dankom Stojanović Mitrović, master psihologinjom i porodičnom sistemskom psihoterapeutkinjom, koja će pokušati da razjasni mnoge izazove sa kojima se suočavamo, kako na ličnom, tako i na društvenom planu.
S Dankom razgovaramo o postavljanju zdravih granica, kako u odnosima s drugim ljudima, tako i prema sebi. Šta znači imati jasno definirane granice i kako prepoznati kada se one pretvore u sebičnost? Kako izgraditi asertivnost bez agresije i kako zaštititi svoje emocije i prostor? Osvrćemo se i na odgovornost koju često ne prepoznajemo, posebno u odnosu s roditeljima i u društvu koje još uvijek nije naučilo postavljati zdrave granice.
- Granice su subjektivna stvar. Važno je, ne samo šta kažemo, nego i kako to kažemo, kao i šta radimo nakon što postavimo granicu. Učenje da se postave zdrave granice može značiti razliku između samopomoći i ignorisanja vlastitih potreba. Kad postavimo granicu prema drugima, moramo biti spremni da je i održimo, što često uključuje preuzimanje odgovornosti za našu ulogu u odnosima. Naučiti reći "ne" bez osjećaja krivice, kao i osloboditi se straha koji nas ograničava, može biti ključ za izgradnju zdravijih odnosa, kako prema sebi, tako i prema drugima, kaže Danka.
Da li život mora da bude konstantna borba? Da li živimo ili samo preživljavamo? Kroz introspektivnu analizu, istražujemo kako prepoznati trenutke kada se "zgrčimo" u životu i kako sebi omogućiti pauzu od stalnog pritiska i odgovornosti. Šta znači pohvaliti sebe za male, svakodnevne pobjede?
- U današnjem svijetu, čini se da stalno preskačemo prepreke, ali nikada ne dolazimo do cilja. Pitanje je kako sebi dati priznanje za male pobjede, kako na primjer parkirati auto ili završiti dnevne zadatke. Pohvale za svakodnevne uspjehe nisu luksuz već neophodnost. Iako život ponekad djeluje kao borba, važno je povremeno stati i dozvoliti sebi da se opustimo. Kako fizički, tako i emotivno. Opuštanje je ključ da prepoznamo zašto smo napeti i da nađemo prostor za mir. I to je trenutak kada možemo da živimo, a ne samo da preživljavamo, ističe Danka.
U novoj epizodi bavimo se pitanjem da li smo postali previše nježni prema sebi i kako balansirati između nježnosti i rezilijentnosti. S Dankom razgovaramo o tome kako savremena psihologija i filozofija o samopomoći mogu pomoći, ali i gdje je granica između zdrave nježnosti i gubitka unutrašnje snage. Da li stvarno živimo u vremenu kada je potrebno smanjiti korak ili se samo prilagođavamo novim okolnostima?
- Nježnost prema sebi nije isto što i izbjegavanje odgovornosti ili gubitak samokritičnosti. U današnjem vremenu, gdje nam sigurnost i struktura često nedostaju, važno je znati kada biti čvrst i kada sebi dozvoliti opuštanje. Ne mislim da smo previše nježni, ali svakako imamo još puno posla kada je u pitanju balans između nježnosti i rezilijentnosti. Iako je važno da prepoznamo trenutke kada treba smanjiti tempo, važno je i da ne zaboravimo da život u ovim vremenima zahtjeva i unutrašnju snagu kao i sposobnost da se nosimo s nepredvidivostima, ističe Danka.
Ako vas zanima kako pronaći unutrašnju snagu, postaviti prave granice i kako biti bolja verzija sebe, ne propustite ovu epizodu.
Osluškujte, diskutujte, rastite - Oslobođena je tu da vas podrži na svakom koraku vašeg puta.
Podcast Oslobođena slušajte i gledajte ovog četvrtka u 20 sati na www.podcastoslobodjenje.ba te na platformama YouTube, YouTube Audio, Apple Podcasts, Deezer, Spotify, Podcast Index, Amazon Music, TuneIn + Alexa, Podcast Addict, Podchaser, Pocket Casts, Listen Notes i Player FM, a u 23.15 sati na O kanalu.
Ukoliko ste propustili prethodnu epizodu Oslobođene, u kojoj smo govorili o djeci sa poteškoćama u razvoju, možete je pogledati OVDJE.