Nisam znala šta me čeka: Šta nam (ne) govore o dojenju - Oslobođena by Bosnalijek - Prvo zdravlje!
U novoj epizodi Oslobođene govorimo o dojenju - ne kroz idealizovane slike, već kroz stvarna iskustva majki. Kako izgleda kad ste umorni, sve vas boli, a bebi ste jedini oslonac? Koliko podrška partnera, okoline i sistema može napraviti razliku?
Majka, Sabrina Kraljić je s nama podijelila iskustva iz svojih prvih dana majčinstva, govoreći o tome koliko joj je značilo što je imala podršku - onu koja vam daje vjetar u leđa kad pomislite da ne možete više. Razgovaramo o ulozi partnera, društvenim pritiscima i onim tihim porukama koje ženama govore da moraju biti savršene.
- Moja najveća podrška je bio je moj suprug. Ono što je on radio jeste da mi kaže: super si mama, najbolja si. Blago ovoj bebi što si baš ti njena mama. Vidi kako si uporna, ti stvarno super to radiš, nemoj da se brineš. Znači kada je beba nahranjena, kada je budna, da on provodi tih par sati s bebom da se ja odmorim. To mnogo znači za svaku mamu. I podrška prijateljica, podrška okoline je jako važna, ali mislim da je partner ključan u tom procesu, kaže Sabrina.
I danas, u 2025. godini, teško je povjerovati da se žene još uvijek na neki način "tjeraju" da doje - umjesto da im se pruži ono što im je stvarno potrebno: podrška. U jednoj od snažnih izjava u novoj epizodi podcasta Oslobođena, gošća govori upravo o toj razlici - nije poenta u pritisku, već u razumijevanju, ohrabrivanju i konkretnom osnaživanju.
U razgovoru se dotičemo i čestih razloga zbog kojih žene prestaju s dojenjem, iako su ga na početku željele prakticirati. Istraživanja UNICEF-a potvrđuju - mnoge majke počnu dojiti, ali vrlo brzo odustanu. Iskustva iz okoline to potvrđuju: neke prestanu nakon tri mjeseca, neke nakon šest, rijetko koja nastavi duže.
Najčešći razlog? Iscrpljenost.
U društvu koje od žena očekuje da uvijek budu savršeno uređene, nasmijane, prisutne i sposobne da balansiraju majčinstvo, posao, kuću i sebe, dojenje postaje još jedan zadatak na listi, umjesto prirodan proces koji se njeguje i podržava. Mnoge žene se u toj utrci izgube, zapostave sebe i postaju nezadovoljne.
Zato je, kako ističe Sabrina, ključ u svakodnevnoj podršci, posebno partnera. Nije riječ o velikim gestama, već o malim stvarima koje znače sve: „Evo ja ću danas nešto obaviti, ti se odmori.“. Bilo da je to sat spavanja, čitanje knjige ili vrijeme za posao, svaka minuta slobode daje ženi snagu da nastavi i da se osjeća viđenom, a ne samo potrebnom.
Iako se često govori kako je dojenje prirodan proces koji dolazi sam po sebi, istina je da mnoge žene već na početku nailaze na niz izazova. Najveći među njima je strah. U stvarnosti, dojenje nije uvijek jednostavno, posebno odmah nakon poroda kada se žena još oporavlja - bilo da je riječ o carskom rezu, epiziotomiji ili fizičkom umoru.
Sadiha Dervišević, glavna sestra Zavoda za zaštitu žena i materinstva Kantona Sarajevo, ističe da su tehnika, podrška i pravovremene informacije ključni. Ispravno postavljanje bebe na dojku ne samo da olakšava dojenje, već i smanjuje bolove i stres kod majke. U prvim danima nakon poroda, majčino tijelo proizvodi kolostrum - prvo, gusto i izuzetno hranjivo mlijeko, koje je u malim količinama, ali sasvim dovoljno za novorođenče. Ubrzo nakon toga dolazi zrelo mlijeko, a cijeli proces dojenja funkcioniše po principu „ponude i potražnje“.
Bebe se rađaju s prirodnim refleksom sisanja, što znači da su sposobne odmah pokušati dojiti, ali važno je omogućiti im kontakt s majčinim tijelom što je prije moguće. Profesionalci naglašavaju koliko je važno da medicinsko osoblje u porodilištima pomogne novopečenim majkama u prvim pokušajima dojenja, da pokažu pravilan položaj, prepoznaju potencijalne prepreke (kao što su npr. uvučene bradavice) i ponude praktične savjete.
- Bez obzira na vrstu poroda, žena mora pronaći položaj koji joj odgovara, u kojem joj nije neugodno i koji omogućava bebi da pravilno sisa. To je ključno za uspješno dojenje, poručuje Sadiha, žena koja je i sama bila patronažna sestra i svakodnevno obilazila porodilje u njihovim domovima.
Na kraju, poruka je jasna - dojenje se uči, a žene trebaju podršku, razumijevanje i strpljenje. Prvi dani su presudni i tada je pomoć stručnog osoblja nezamjenjiva.
Podcast Oslobođena slušajte i gledajte ovog četvrtka u 20 sati na www.oslobodjenje.ba te na platformama YouTube, YouTube Audio, Apple Podcasts, Deezer, Spotify, Podcast Index, Amazon Music, TuneIn + Alexa, Podcast Addict, Podchaser, Pocket Casts, Listen Notes i Player FM, a u 23.15 sati na O kanalu.
Prethodnu epizodu Oslobođene u kojoj je gost bio Benjamin Mrkonjić, možete pogledati OVDJE.