Ne poznajem ženu koja bi odbacila muškarca zbog slabosti - Oslobođena by Bosnalijek - Prvo zdravlje!
U nekom trenutku života, svako od nas suočava se s osjećajem krivice, ali kako prepoznati kada nas "grize" savjest i šta to zapravo znači? Koji su to unutrašnji procesi koji nas tjeraju da osjećamo da nismo dovoljno dobri, čak i kada dajemo sve od sebe?
Marija Hadžović, psihologinja i psihoterapeutkinja će nam objasniti kako da prestanemo biti zarobljeni prošlim normama i pravilima koja nas opterećuju, a koja nas najčešće dovode do osjećaja krivice.
Kako kaže Marija, odgoj je jedan od ključnih razloga zbog kojih žene često doživljavaju intenzivniji osjećaj krivice.
- Odgojene smo u energiji koja nas neprestano podsjeća da nas grize savjest. Taj osjećaj počinje još u najranijem djetinjstvu, kada se kao bebe susrećemo sa emocijama poput krivice i srama. Ove emocije postaju bazične i prate nas kroz život, oblikujući naš emocionalni sistem, pojašnjava Marija.
Savjest je, prema njenim riječima, kao unutrašnji svijet pravila. Međutim, problem nastaje kada se ta pravila ne ažuriraju s godinama.
- Taj sistem pravila koji je bio važan kad sam imala pet godina, ne mora više biti relevantan kada imam 35. Savjest je poput lampice na kontrolnoj tabli koja kaže: "Hej, prekršila si ovo pravilo.", ali to se mijenja tako što mijenjamo pravilo, a ne tako što pokušavamo da prestanemo osjećati krivicu, jer savjest mora da grize. To je sistem koji treba da radi da ne bismo bili psihopate, kaže ona.
Jedan od važnih koraka u tom procesu je prestati se smatrati odgovornima za emocije drugih. Marija navodi da nije odgovorna za to kako se njena mama, muž ili kolega osjećaju - odgovorni smo samo za sebe.
Promjena u pogledu na ovaj "emocionalni pritisak" može pomoći da prestanemo nositi teret tuđih emocija koje nas neprestano podsjećaju na to da nismo dovoljno dobri.
U današnjem društvu, sve više se promovira slika žene koja je snažna, samostalna i koja se ne oslanja ni na koga. No, kako smo došli do tačke u kojoj se snažna žena često poistovjećuje sa ženom koja je sama? Šta se zapravo dogodilo sa društvenim normama i kako je to utjecalo na naš pogled na žensku snagu i samostalnost?
Marija ističe da je treći talas feminizma, iako je donio mnoge važne promjene u pravima i slobodama žena, imao i negativne posljedice na emocionalne aspekte ženskog života.
- Žene su u tom periodu ostajale same jer su pucali odnosi, poslovi i drugi društveni okviri, objašnjava ona.
Ta promjena nije bila samo društvena, već je došla sa novim porukama koje su se širile kroz muziku, filmove i knjige. Marija upozorava da, iako poruka "žena je snažna kad je sama", može izgledati osnažujuće, ona u sebi nosi veliku kontradikciju.
- Usamljenost je uvijek prisutna iza te poruke jer nikome ne treba da bude sam, ali ni s bilo kim. Druga krajnost je individualizam - vjerovanje da žena može sve da postigne sama, bez potrebe za podrškom drugih. Žena koja je snažna i moćna je ona koja zna gdje je slaba i koja ima pravo da traži pomoć, dodaje ona.
Ljutnja je emocija koju često zanemarujemo ili potiskujemo, posebno djevojčice. Kako naučiti djecu da zdravo izražavaju ljutnju, bez straha od osude? Kako pomoći majkama da dozvole svojoj djeci, i djevojčicama, i dječacima, da se zdravo ljute i izražavaju svoje emocije.
- Ljutnja je veoma važna emocija, evolucijski ključna za nas jer nam pomaže da čuvamo naše granice, identitet i integritet. Međutim, društvo često nije sklono da je prihvati, pa tako i djevojčice često ne smiju biti ljute. Majkama je važno da prvo dopuste sebi da izdrže ljutnju svog djeteta jer često nije problem u tome što djeci ne dopuštamo da se ljute, već u tome što nas njihova ljutnja uznemirava, objašnjava Marija te dodaje da je ljutnja prirodni regulativni sistem, koji ne treba potiskivati i da kroz radionice i društvene igre, djeca mogu učiti kako da izražavaju ljutnju na zdrav način.
Podcast Oslobođena slušajte i gledajte ovog četvrtka u 20 sati na www.oslobodjenje.ba te na platformama YouTube, YouTube Audio, Apple Podcasts, Deezer, Spotify, Podcast Index, Amazon Music, TuneIn + Alexa, Podcast Addict, Podchaser, Pocket Casts, Listen Notes i Player FM, a u 23.15 sati na O kanalu.
Ukoliko ste propustili prethodnu epizodu Oslobođene, u kojoj smo razgovarali o posljedicama poplava u Jablanici, možete je pogledati OVDJE.