Kako je bilo biti arhitekta u bivšoj Jugoslaviji? ''Drugovi, hapsićemo ako ne bude valjalo...''
Gost Amira Vuka Zeca bio je njegov dugogodišnji saradnik i prijatelj arhitekta Mirsad Hadžirović. U novoj epizodi ''O prostoru sa Vukom i Zecom'' pričali su o izgradnji bob staze u Sarajevu 1984., monumentalnom projektu od velike važnosti za ugled bivše države u kojem nije smjelo biti greške.
Naime, Mirsad Hadžirović je bio gotovo glavni čovjek na tom projektu, na čelu kompletne njegove realizacije. Naš Amir Vuk Zec ga je upitao ponešto o tom iskustvu:
- Imali smo jedno iskustvo koje... U svijetu i dan danas ima dvanaest (bob) staza. Jedna je u Sarajevu napravljena i to su rijetki objekti. Sa tim objektima niko nema iskustva, obišli smo mi te objekte u Evropi, Austriju, Njemačku i Švicarsku ali vi vidite objekat koji je gotov, ne vidite ono što je ispod - oni vam to pričaju. A konstrukcije su anatomija!, rekao je Hadžirović.
Podijelio je i anegdotu o tome kako su njegov tim i Nijemci zapitkivali kako su uspjeli to tako (dobro) napraviti a on je odgovorio - oklagijom!
- Sve je to bilo ručno - i ručno se napravilo, primjetio je Vuk Zec, sa čime se naš gost složio.
Hadžirović se osvrnuo i na radnu etiku i atmosferu koja je tada vladala, kako su svi imali samo fiksne telefone i uvijek bili dostupni u toku radnog vremena (a sada ni uz smartphone tehnologiju nisu dostupni), te kako su jutrom ranili na sastanke u pola 6 ujutro. Opisao je i atmosferu koja je vladala na sastancima sa visokim zvaničnicima koji su ih držali odgovornima za sve što se desi.
- Imali smo sastanke sa drugom Brankom (Mikulićem), sa direktorom ZOI-a, ka'e - ''Drugovi, hapsićemo ako ne bude valjalo'' - to je bilo tako!, prisjetio se uz smijeh Mirsad Hadžirović.
Vuk Zec je na to dodao da je arhitektura u Jugoslaviji i u Bosni stala nakon Olimpijade, te da su se tada aktuelne generacije arhitekata raspršile po svijetu.
- U to doba smo mi bili u vrhu svijeta i Evrope jer smo radili aktuelne i zadnje i mode i tehnologije. Ja kad sam otišao u tu Englesku ja sam se uklopio za 15 minuta! A ništa nije kao ovdje!, istakao je Hadžirović.
U Engleskoj su druge mjere, drugi standardi i drugi propisi (sve do baglama na vratima), tako da je takvo snalaženje samo testament stručnosti naših arhitekata. Amir Vuk Zec mu je postavio zanimljivo pitanje o tome zašto na sjeveru Evrope vole graditi ciglom više nego ostalim materijalima.
- Vole ciglu zbog klime dominantno, ima puno vlage u zraku, rekao je. U Engleskoj na svakom spratu, oko svakog otvora imaju hidroizolaciju. Jer ta vlaga će ući u kuću. Sve se mora vjetriti i tako. Ali dominantno je to zbog klime. Sama klima je blaga, nema velikih minusa i tako ali ima puno vlage, zaključio je Hadžirović.
O brojnim ostalim temama uključujući dužnosti arhitekta, iskustvu u Evropi, pa i problemima sa italijanskim automobilima gledajte u novom izdanju ''O prostoru sa Zecom i Vukom'' na Youtube kanalu Oslobođenja.