SAD znaju gdje su pare, a Dodik šuti

Od sankcija pobjeći se ne može/S M
Od sankcija pobjeći se ne može/S M
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

U Republici Srpskoj posljednjih mjeseci je veoma turbulentno. Nakon sankcija, banke su crnolistašima ugasile račune. U junu je sankcionisano i sedam kompanija zbog povezanosti sa dinastijom Dodik. I one su ugašene. A na pitanje Ambasade SAD-a: „Gdje je novac?“, Dodik ne daje odgovor. Na kontrapitanje odgovoreno mu je detaljnim podacima.

- Pomoć koju vlada Sjedinjenih Država pruža od 1995. godine do danas širom Bosne i Hercegovine iznosi više od dvije milijarde dolara. Oko 638 miliona dolara, što je otprilike trećina ukupne pomoći SAD-a, uloženo je u entitet Bosne i Hercegovine Republiku Srpsku, kao pomoć prilikom poratne obnove, za razvoj ekonomije i podršku lokalnim zajednicama – kako bi postale snažnije, demokratske i inkluzivne. SAD su pružale pomoć u gotovo svim opštinama i gradovima u RS-u i nastavljaju raditi u zajednicama širom entiteta, objavljeno je iz Ambasade SAD-a u BiH.

A v. d. direktora Investiciono-razvojne banke RS-a Dražen Vrhovac gostujući na RTRS-u pohvalio se kako će na Investicionom forumu u novembru predstaviti nove projekte. Prema Vrhovcu, u RS-u “cvjetaju ruže”.

- Naš nekako fokus je već, a i u narednom periodu će biti Bliski istok, s obzirom na to da oni mnogo ulažu van okvira svoje države i da im je RS veoma interesantan ne samo kroz potencijale koje imamo i kroz projekte nego i zbog naše lokacije, geografske pozicije, rekao je Vrhovac.

Mašala, što bi rekao naš narod. No, od sankcija pobjeći se ne može.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Sankcije su definitivno pokazale određeni efekat i utjecaj, uzmimo samo u obzir činjenicu da je izmijenjen zakon i da je sankcionisanima omogućeno isplaćivanje plata u gotovini iako se vodi decenijska bitka da se ova siva zona eliminiše. Zakoni su “zakonski” prekršeni, a anomalije legalizovane. Glavobolja za sankcionisane nastupila je uslijed zatvaranja bankovnih računa, gašenja kompanija, preregistracija. Početno ismijavanje obilo se o glavu, ističe Tanja Topić.

Smatra da bi kampanja ili pitanja Ambasade Sjedinjenih Država u BiH o tome gdje je novac, ustvari, trebalo da bude pitanje koje će svakodnevno postavljati poreski obveznici RS-a.

- Posebno je zanimljiv dio “zaklinjanja i opčinjenosti investicijama iz UAE”. Mislim da u pozadini stoji Srbija koja to omogućava. Tu sve predrasude i stereotipi ovdašnjih političara, tipa da sa “muslimanima ne mogu dijeliti isti vazduh”, padaju u vodu. Nužda čuda čini, kaže naša sagovornica.

Ističe da je Bosna i Hercegovina evropski prostor i najviše pomoći, donacija i investicija, stiglo je iz Evrope i SAD-a, a sve drugo su velike iluzije i pusti snovi.

Prilog Matee Jerković.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja