Prvo obilježavanje godišnjice genocida nakon Rezolucije UN-a: Konačan smiraj za 14 žrtava

Mezarje Potočari/

Mezarje Potočari/

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Mjesec juli u znaku je sjećanja na najmanje 8.372 ubijenih 1995. godine u najstrašnijem i najvećem zločinu počinjenom u Evoropi nakon Drugog svjetskog rata. Po prvi put, godišnjica genocida u Srebrenici, 29. po redu, obilježava se nakon što je Generalna skupština UN-a usvojila Rezoluciju kojom je 11. juli proglašen Međunarodnim danom komemoriranja i sjećanja na genocid u Srebrenici.

U sjedištu UN-a (East River, New York) večeras se otvara izložba posvećena žrtvama genocida i njihovim porodicama. A kao i ranijih godina, bosanskohercegovačka dijaspora i prijatelji naše zemlje širom svijeta, otpočeli su aktivnosti sa ciljem odavanja počasti žrtvama srebreničkog genocida. Proteklog vikenda u gradu Guildfordu, u blizini Londona, upriličena je dvosatna šetnja i historijski čas. U švicarskom gradu Neuchâtelu u nedjelju je održan tradicionalni Marš mira dug osam km.

U nedjelju je u Parizu održan Peti marš mira u organizaciji udruženja "Međunarodna solidarnost Bosna i Hercegovina - Francuska". A u Australiji je usaglašeno obilježavanje Međunarodnog dana sjećanja na genocid u Srebrenici koje će trajati od šestog do 13. jula.

Konačni smiraj ove godine će naći 14 žrtava genocida.

- Broj u ovih dan ili dva će biti najvjerovatnije i konačan. Dakle, još dan ili dva će spisak stajati otvoren u slučaju da neke od porodica nestalih osoba koji su do sada identifikovane DNK metodom sa područja Srebrenice, odnosno žrtava genocida, u slučaju da su identifikovane DNK metodom, imaju vremena da donesu odluku za njihov ukop, kazala je za Oslobođenje Emza Fazlić iz Instituta za nestale osobe BiH.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Naime, u Komemorativnom centru u Tuzli mi imamo posmrtne ostatke još 11 žrtava koje su identificirane putem DNK metode i od strane porodica, međutim nismo dobili tu saglasnost za njihov ukop. Također, u Komemorativnom centru u Tuzli se nalazi posmrtni ostaci još 49 žrtava koje su identifikovane putem DNK metode, ali porodice nisu pristupile toj zvaničnoj identifikaciji i nisu dale saglasnost za njihov konačan ukop. Dakle, porodice imaju još dan ili dva vremena da se eventualno odluče za jedan ovakav korak, dodala je.