Projekt za kraj izbornih malverzacija

Od trenutka dolaska na biračko mjesto, pa do kraja ispunjavanja građanske dužnosti, sve je isto. Sačekaš u redu, kada dođeš u red službenicima daš identifikacioni dokument, uzmeš glasački materijal, ispuniš iza paravana. A onda umjesto u glasačku kutiju, vaš glas ide u skener. Elektronskim puztem glas se registruje u centralnom sistemu CIK-a. Takvih skenera, koji su danas predstavljeni javnosti, Centralna izborna komisija BiH preuzela je 174, a u okviru provedbe pilot projekta, podržanog od USAID-a BiH. Ukupna vrijednost opreme je oko pola miliona dolara. Predstavnici projekta navode da ovo treba dati dodatno povjerenje građanima u izborni proces.
- Ono što smo mi u dosadašnjem radu zapazili je da je, bez obzira na tehnologiju, ljudi dolaze prvi. Centralna izborna komisija, te općinske komisije su oni koji će podići integritet, izjavila je Tihana Bartulac Blanc, direktorica projekta USAID podrške izbornom integritetu u BiH.
Nije direktorica projekta mogla sa sigurnoišću potvrditi da će sva glasačka mjesta u BiH za opće izbore 2026. godine biti pokrivena ovom tehnologijom, ali ističe da zakonska rješenja to predviđaju, kao i da ovaj pilot projekt služi upravo zato da se sistem testira. Upravo zbog svega, tek treba biti napravljena procjena koliko bi sistem na svim glasačkim mjestima koštao za izbore 2026.
Svaka zemlja ima različita iskustva, povisi to od puno faktora. U regiji imaju dosta pozitivna iskustva. CIK je posjetio Albaniju i oni imaju nešto drugačiji sistem, Gruzija je također imala dosta pozitivno iskustvo, pa i Bugarska ali su nešto mijenjali. U BiH smo prilagodili kontekstu i pojednostavili tehnologiju, pa iz perspektive glasača bi trebalo biti prilično jednostavno, dodala je Tihana Bartulac Blanc.
Navedeno je još da je eventualno hakovanje sistema gotovo nemoguće. Također, skener na određenoim glasačkom mjestu funkcionirat će samo sa listićima baš za to glasačko mjesto, pa će se izbježi i tako svaka vrsta malverzacije sa glasačkim materijalom.
- Koalicija Pod lupiom već od 2016. godine zagovara uvođenje novih tehnologija u izborni proces, konkretno elektronske identifikacije, skenera za skeniranje glasačkih listića i elektronskog prenbosa rezultata sa nivoa biračkog mjesta. Više od 100 hiljada građana je potpisalo peticiju za uvođenje novih tehnologija na izborima u BiH i prema našim posljednjim istraživanjima 83 posto građana podržava ovakav vid zaštite, odnosno unapređenja izbornog procesa, smatra Dario Jovanović, koalicija “Pod lupom“.
Nove tehnologije spriječit će većinu prevara koje se inače dešavaju tokom izbora u BiH, dodao je Jovanović. Koimbinacija novih tehnologija znači da neće biti moguće glasati umjesto umrlih ili onih koji ne izađu na izbore, neće se moći glasati duplo, te nama prepravaka rezultata ili iskorištavanja neiskorištenih listića.
- Također, sa elkektrionskim prenosom rezultata, što omogućuje skener kao uređaj, neće biti moguće da se ti rezultati prepravljaju u transportu do lokalnih izbornih komisija ili pri unosu rezultata u lokalnim izbornim komisijama od operatera koji su obično bili stranački vezani. Ogromno unapređenje i mislim da ga nismo ni svjesni, rekao je Jovanović.
- Ono što je za Vogošću specifično jest da imamo 48 redovnih biračkih mjesta i da ćemo na svakom biračkom mjestu imati skenere, izjavila je Selma Zunđa predsjednica OIK Vogošća.
Ovaj pilot projekt bit će implementiran na 145 biračkih mjesta. Dakle, uz Vogošću, skeneri će biti na nekim od mjesta u Visokm, Tuzli, Mostaru, Stocu, te Novom Gradu i Prijedoru.
Prilog Kenana Ćosića.