Pomilovanja: Državna milost nad kriminalom

Sudovi u BiH: Nedopustiva sporost/
Predsjednik Federacije može poništi odluku koju je donijela sudska vlast
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Bh. političari su potpisali više od hiljadu pomilovanja tokom prethodne dvije decenije. Osuđenima zbog ubistava, organizovanog kriminala, nasilja i raznih drugih krivičnih djela su tako smanjene kazne ili su im presude u potpunosti brisane.

Kralj je odlučio da Vas pomiluje! Grijesi su Vam oprošteni i možete slobodno živjeti. Dobro, kraljeve nemamo ali imamo čak tri predsjednika države, pa predsjednike entiteta, pa gradonačelnike distrikta. Bez obrazloženja svojih odluka, oni mogu pomilovati svakog osim osuđene za ratne i zločine protiv čovječnosti te za genocid i terorizam. I jesu.

- Mislim da nije svrisishodno da neko sa izvršne pozicije, recimo predsjednik Federaciji može poništi odluku koju je donijela sudska vlast. To nije dobra praksa, da ne bi trebalo da jedan čovjek da ima takvu moć, izjavio je Milan Dunović bivši potpredsjednik Federacije BiH.

Tokom dvije decenije je 19 funkcionera donosilo odluke, a najveći broj je potpisao bivši predsjednik FBiH Niko Lozančić. On je od sredine 2003. do sredine 2005. godine pomilovao 460 osuđenika, podaci su Centra za istraživačko novinarstvo. U vrijeme kraljeva, pokazivanje milostivosti snažilo je odanost podanika, jačalo je vezu između njega i njegova kralja. Nije to puno drugačije ni danas ako se uzme u obzir da se pomilovanju ne nadaju oni koji nemaju političke veze. Neće to njih zapasti, ne mogu stići na red od načelnika, ministara i raznih direktora.

- Instiut pomilovanja je potpuno obesmišljen. Ovakav kakav je u našem društvu, trebalo bi ukinuti jer se političkim odlukama daju pomilovanja a ne iopravdanim razloga. To je institut u rukaama političara koji služi za pomilovanja onih koji očigldno imaju duboke veze sa politikom, smatra Damjan Ožegović, Transparency International u Bosni i Hercegovini.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Prema podacima Centra za istraživačko novinarstvo, bh. zvaničnici su od 2003. do sredine 2024. godine donijeli 1.187 odluka o pomilovanju osuđenika. Neki su izašli na slobodu ranije, nekima je zatvorska kazna smanjena ili zamijenjena za uvjetnu ili novčanu, a nekima je osuda izbrisana.

- Kod svakog mogu pojaviti posebne okolnosti, osoba može svijim ponašanjem zavrijediI poseban tretman pa da mu se ublaži kazna. Ima tu puno apsuda i puno odluka o pomilovanuju koje je teško razumijeti i koje su očito politički motivirane, rekao je advokat Josip Muselimović.

Olakšavajuće okolnosti, ublažavanje kazne, obnova postupka, uslovna osuda. Zbog svega pobrojanog pitanje je i što je to što opravdava, i u kojim slučajevima, pomilovanje? Da li poglavari svojim aktom milosrđa duboko zadiru u pravosudni sistem, toliko da negiraju sudske odluke?!

Prilog Dženise Zukančić.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja