Ova država Magreba je toliko toga prošla a sad je na ivici novog rata - tenzije su velike

Photo credit: Christian Jacob Hansen, Danish Demining Group Nov 2011 CC/

Photo credit: Christian Jacob Hansen, Danish Demining Group Nov 2011 CC

/

Photo credit: Christian Jacob Hansen, Danish Demining Group Nov 2011 CC
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Libija se ponovo suočava s prijetnjom građanskog rata, s velikom mobilizacijom paravojnih snaga povezanih s rivalnim vladama u zemlji. Trenutni sukob se odvija između Vlade nacionalnog jedinstva (GNU) sa sjedištem u Tripoliju i „Predstavničkog doma“ u Tobruku, a situaciju dodatno komplicira nedavna aktivnost Khalife Haftara i njegovih trupa.

Haftarove trupe, pod zapovjedništvom njegovog sina Sadata, krenule su prema Tripoliju s navodnim ciljem „osiguravanja granica i borbe protiv trgovine drogom i terorizma“. Ipak, analitičari sumnjaju u stvarne motive ovog poteza i upozoravaju da bi kontrola nad ključnim područjima, poput zračne luke Ghadames, mogla dovesti do kolapsa primirja iz 2020. godine.

Nakon početne mobilizacije Haftarovih snaga, došlo je do sukoba između milicija u Tajouri, blizu Tripolija, u kojem je poginulo najmanje devet osoba. Ovaj incident dodatno je potvrdio opasnost od ponovnog izbijanja sukoba. Stručnjaci upozoravaju da bi Libija mogla postati „mafijaška država“ ako se trenutna situacija ne promijeni.

Strano uplitanje dodatno komplikuje situaciju. Turska podržava vladu u Tripoliju, dok Egipat, Ujedinjeni Arapski Emirati i Rusija stoje iza Haftara. Iako su međunarodne snage nastojale smanjiti vojnu prisutnost i utjecaj stranih sila, prisustvo stranih aktera može služiti kao prepreka za potpuni rat zbog ravnoteže snaga.

Prethodni sukobi u Libiji, uključujući građanski rat iz 2011. godine i sukobe nakon njega, rezultirali su velikim stradanjima i razaranjem. Prema izvještajima UN-a, sukobi su uzrokovali smrt više od 20.000 ljudi, dok su milioni bili prisiljeni napustiti svoje domove (UNHCR, 2021). Libijska ekonomija i infrastruktura su ozbiljno pogođeni, a svakodnevni život građana se drastično pogoršao zbog stalnog nasilja i političke nesigurnosti.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Analitičari ističu da jednostavno prihvaćanje postojećeg stanja s dvije suprotstavljene vlade više nije održivo. Ignoriranje eskalacije sukoba i ovisnost o prividnoj stabilnosti mogla bi dovesti do potpune destabilizacije Libije, što bi imalo ozbiljne posljedice za cijelu regiju.