Opasnije indirektno kupovanje glasova
Očigledna i direktna kršenja izbornih pravila. Posljednje u nizu je objavila Srpska demokratska stranka. U pitanju je audio snimak na kojem se, prema njihovim tvrdnjama, čuje vojnik Oružanih snaga Bosne i Hercegovine koji po nalogu ministra Staše Košarca kupuje glasove za SNSD-ovog kandidata, zauzvrat nudeći radna mjesta. Kako tvrde iz SDS-a, supruga Raduljićeva je savjetnica Staše Košarca. Tu su i javni pozivi za zapošljavanje na javnom skupu Nenada Nešića. Vehid Šehić nekadašnji član CiK-a govorio je upravo o kupovini glasova u emisji Direktno sa Viladanom. Rekao je da je svaki pokušaj kupovine glasa krivično djelo.
- Upravo političari od ove države prave državu sa posebnim potrebama.Ovo govorim iz jednog prostog razloga jer mi ne možemo bez aktivnog učešća međunarodne zajednice. U prvom redu bez pet svjedoka u potpisivanju okvirnog sporazuma za mir, mi ne možemo ništa napraviti, izjavio je Vehid Šehić, nekadašnji član CIK-a.
Dešava se to da, kako nam pojašnjavaju iz Transparensija, a podsjeća i Vehid Šehić da je mnogo veće i opasnija indirektna kupovina glasova javnim novcem kroz intenziviranje javnih radova i kroz budzetska jednokratna davanja pred izbore. Vehid Šehić pojašnjava da ako je budzetom nešto predviđeno to nije zloupotreba ali u izbornoj godoni svakako jeste.
- To su takozvani izborni budžeti. On predvidi mnoge stvari, dodao je Šehić.
- To su izborna prekopavanja zemlje, smatra Vildana Selimbegović.
- Jeste. To je jedan nepošten odnos prema građanima i biračima. Pokušavaju na takav način da nas kupe ali sigurno Izmjenama Izbornog zakona pa i Zakona o budzetu je rečeno da se budzetske rezerve ne mogu koristiti za bilo kakve infrastrukturne projekte, rekao je Šehić.
Iz Trasnparensija su nam odgovorili da prate sve slučajeve. Kažu da je to postala predizborna praksa.
- Sva druga davanja u ovom predizbornom periodu od trenutka kada se raspišu izbori do trenutka kada se održavaju izbori se može smatrati zloupotrebom. Imamo puno primjera, načelnici, ministri, kantonalni, entitetski dijele po pedeset, sto maraka različitim kategorijama stanovništva, rekao je Srđan Traljić, TI BiH.
Ovi vidljiviji su prijavljeni ali oni u pozadini zahtjevaju vrijeme da se otkriju.
- Nisu nešto pretjerano to ni do sada skrivali. I prije se prijetilo javno sa govornica. Mi smo neke prijave prinosili za kupovinu glasova ili stranka na svom nalogu napiše da je predsjednik opštinskog odbora doššao na predizborni skup i podjelio sto maraka ovima i onima. Jasno je o čemu se tu radi. Oni su poprilično transparentni što se toga tiče. Možemo samo zamisliti šta se dešava u pozadini, dodao je Traljić.
Iz Transparensija tvrde da sva druga davanja osim onih redovnih u predizbornom periodu mogu se smatrati zloupotrebom. Iz Transparensija tvrde da za prva dva mjeseca monitoringa je oko 60 miliona maraka podijeljeno na ta jednokratna davanja pred same izbore iako je to zakonom zabranjeno.
Prilog Jovanke Nine Todorović.