Nekadašnji industrijski gigant se gasi: Nakon sto godina rada pokrenut stečajni proces
Jadran fabrika čarapa suočava se s ozbiljnim finansijskim problemima, što je rezultiralo pokretanjem stečajnog postupka. Ova odluka donesena je nakon što je na glavnoj skupštini, održanoj 12. septembra, odbijen prijedlog za pokriće dijela duga u iznosu od 1,65 miliona eura. Prema informacijama objavljenim na internet stranici Privrednog suda u Zagrebu, stečajni postupak pokrenut je zbog nedostatka osnova za daljnje poslovanje kompanije, piše Tportal.
U martu ove godine, započet je predstečajni postupak s ciljem utvrđivanja mogućih rješenja za dugovanja, ali su pokušaji refinansiranja propali. Predloženo je da se dug pokrije dijelom ukidanjem revalorizacionih rezervi, međutim taj prijedlog nije dobio podršku. Stečajna upravnica Davorka Huljev konstatirala je da postoje jasne osnove za pokretanje stečajnog postupka.
Jadran fabrika čarapa, koja je osnovana 1930. godine pod imenom Silk fabrika čarapa, doživjela je brojne promjene kroz svoju historiju, uključujući promjenu imena i statusa u akcionarsko društvo 1994. godine. U posljednjim godinama, kompanija se suočila s padom prihoda i značajnim gubicima. U 2023. godini, ostvarili su prihod od 3,43 miliona evra, što je 500.000 eura manje nego prethodne godine. Bruto gubitak iznosio je 1,9 miliona eura, dok su tekuće obaveze narasle na 3,66 miliona eura. Broj zaposlenih smanjio se s 134 na 44 u razdoblju od 2019. do 2023. godine.
Na nedavnoj glavnoj skupštini, osim odbijanja prijedloga o refinansiranju, svi izvještaji direktora Vinka Barišića o finansijama i stanju kompanije također su odbijeni. Ovaj ishod dodatno je produbio sukob između Barišića i nekolicine privatnih akcionara, koji ga optužuju za prebacivanje proizvodnje na druge firme u vlasništvu članova njegove porodice.
Jedina odluka koja je donesena na septembarskoj skupštini je izbor novih članova nadzornog odbora, koji će obavljati funkcije tokom četvorogodišnjeg mandata. Najveći akcionar Jadran fabrike čarapa je Valamar, koji posjeduje 24,87% udjela u kompaniji.
S obzirom na trenutnu situaciju, budućnost Jadran fabrike čarapa ostaje neizvjesna, a stečajni postupak će odrediti daljnje korake u rešavanju njihovih dugovanja i poslovnih obaveza.