Najtraženijoj namirnici cijena opet leti u nebo

Njemačka, jedna od najrazvijenijih zemalja svijeta, trpi ozbijne posljedice rata u Ukrajini kada je u pitanju snabdijevanje osnovnim životnim namirnicama. Trgovački lanci bilježili su pojačane kupovine suncokretovog ulja i brašna od početka ruske invazije na Ukrajinu, koja je jedan od najvažnijih proizvođača ovih namirnica. Stoga su u brojnim supermarketima police s brašnom i suncokretovim uljem i dalje prazne. (Abdulhamid Hoşbaş - Anadolu Agency)/�
Foto: Anadolija/Arhiva
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Iako su postojale neke naznake kako popušta želja za ispijanjem ovog napitka, mjesec prosinac pokazao je suprotno kad su cijene i potražnja na svjetskim burzama naglo dosegnule rekorde stare 50 godina.

Šta je uzrok? Uvijek ista priča – ekstremni vremenski uvjeti i velika potražnja, zbog kojih se o ovom zrnatom blagu razmišlja kao o zlatu, a poznate korporacije i brendovi već najavljuju da će do 2025. godine smanjiti veličinu pakiranja i podići cijene ovog dragocjenog napitka.

Neste, J.M. Smucker i Dunkin’ Donuts već su započeli s pripremom kupaca na nova poskupljenja, posebno nakon što je kafa u 2024. godini postala simbol inflacije koju su potrošači najviše osjetili.

Poplave i suše

Prema pisanju New York Timesa, smjene poplava i suša koje su pogodile ključne svjetske plantaže kafe izazvale su poremećaje u opskrbnom lancu, kao što su klimatske promjene ranije utjecale na zalihe maslinovog ulja, kakaovca ili narančinog soka. Istodobno, potražnja za kafom ne prestaje rasti, a iako se predviđa da bi cijene mogle pasti, volatilnost tržišta često dovodi do prebacivanja rizika na potrošače jer su najveći proizvođači osjetljivi na promjene.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Naime, uzgoj kafe zahtijeva specifične uvjete, uključujući tropsku klimu, obilnu vlagu i plodno tlo, što otežava njenu proizvodnju. Prema podacima američkog Ministarstva poljoprivrede, 57% svjetske proizvodnje otpada na arabicu, kojom dominira Brazil. Međutim, ovu je vrstu ove godine pogodila suša, a iste prijetnje očekuju se i iduće godine.

Druga vrsta, robusta, masovno se uzgaja u Vijetnamu, no kombinacija jakih kiša i suša uništila je dio tamošnjih usjeva. Zbog toga je cijena kafe od oktobra do decembra porasla za 30%, a veleprodajna cijena arabice dosegla je 7,30 dolara po kilogramu, čime je oboren 47-godišnji rekord.

Značajan rast cijena

Cijena kafe, pod utjecajem klimatskih promjena, počela je značajno rasti već 2011. godine, kad su najveći proizvođači smanjili zalihe, dok je potražnja rasla, osobito zbog popularizacije ovog napitka u Kini.

Dodatni problemi stigli su 2021. godine kada su pandemija i politička nestabilnost u Južnoj Americi poremetile opskrbne lance. Sve to, uz trenutnu inflaciju koja jenjava u mnogim zemljama, nastavilo je vršiti pritisak na cijene.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Stručnjak Kevon Rhiney sa Sveučilišta Rutgers procjenjuje da će Brazilu trebati dvije godine da obnovi svoje plantaže, ali ne vjeruje da će to dovesti do pada cijena jer klimatski problemi neće nestati.

” Proizvodnja kafe bit će sve slabija kako se zemlja zagrijava, a dodatno će joj odmagati i pojave kao što su deforestacija. Izgledno je da će se područja prikladna za proizvodnju kafe smanjivati”, kazao je Rhiney.