Machiko Satonaka iz Japana za Oslobođenje: Pokažite moć izražavanja koju posjedujete

Machiko Satonaka, japanska umjetnica mange/
Sa Machiko Satonakom smo razgovarali o mangama, Japanu i BiH, kreativnim procesima i samoj radionici
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Svijet mange ne prestaje impresionirati svojim bogatstvom priča, složenim likovima i umjetničkom kreativnošću. I mange i njihove ekranizacije u obliku animea prisutne su u BiH decenijama. Brojne generacije su odrasle uz Naruto, One Piece, Dragon Ball, Bleach, Death Note i druge naslove. A odrastaju i danas uz iste i nove savremenije naslove.

Vezani tekstovi:

Preporuke za početnike: Klasične mange za nove čitatelje u 2024. godini

Od Astro Boya do Attack on Titans: Putovanje fascinatnim svijetom mange

Ipak, svijet mangi i animea, u kulturno-umjetničkom smislu daleko je od tradicionalne umjetnosti BiH. Ali i ne mora biti. Manga umjetnicima može pružiti nešto drugačiji okvir za pričanje priče karakteristične za ovo okruženje. Ovo su primijetili i u JU Centru kulture i mladih Općine Centar Sarajevo i Ambasadi Japana u BiH koji su u junu održali radionicu i predavanje o japanskoj mangi. Učesnici su imali priliku da saznaju zanimljive detalje iz svijeta japanske mange i prisustvuju predavanju vrsne umjetnice i predsjednice Manga asocijacije Japana Machiko Satonake, koja se iz Japana javila putem video linka.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Machiko Satonaka je japanska umjetnica mange, poznata po svojim radovima na polju shoujo mange. Rođena je 24. januara 1948. godine u Osaki, Japan. Kao mangaka debitovala je 1964. godine sa mangom Pia no Shouzou, objavljenom u časopisu "Shoujo Friend".

Japanska manga je sveobuhvatan izraz slika i scenarija priča. Čak i ako crteži nisu dobri, to je uredu sve dok se slika uklapa u priču

Najpoznatija je po svojim djelima "Karyuudo no Seiza" (The Hunter's Constellation) i "Ashita Kagayaku" (Tomorrow Will Shine). Njeni radovi često istražuju teme ljubavi, adolescencije i društvenih promjena, te su imali značajan utjecaj na žanr shoujo mange.

Oslobođenje je iskoristilo ovu priliku da ostvari kontakt sa Machiko Satonakom sa kojom smo razgovarali o mangama, Japanu i BiH, kreativnim procesima i samoj radionici.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Hvala Vam na učešću u ovom predavanju. Ovo Vam je prvi put da držite predavanje u Sarajevu, postoji li neki poseban razlog zašto ste se odlučili na to?

- Mislila sam da bi bilo lijepo kada bi mladi ljudi u Bosni i Hercegovini mogli naučiti na neke zabavne načine o složenoj historiji zemlje, koja je savladala razne poteškoće.

Predstavili ste japansku mangu učesnicima, kako mislite da japanska manga može i treba da utiče na učesnike?

- Zavisi od toga kako sudionici to doživljavaju, pa je teško reći. Bila bih jako sretna kada bih mogla prenijeti novi način gledanja na stvari.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja
image

JU Centar kulture i mladih Općine Centar Sarajevo/

Koje su glavne razlike između japanske i mange iz drugih regija (SAD i Francuska)?

- U SAD-u i Evropi crteži su glavni fokus. Smatram da je japanska manga sveobuhvatan izraz slika i scenarija priča. Dakle, u Japanu, čak i ako crteži nisu dobri, to je uredu sve dok se slika uklapa u priču.

I Japan i Bosna i Hercegovina su zemlje sa tradicijom. Kako se manga bavi tradicijom i šta ste željeli pokazati mladim stvaraocima u BiH?

- Slobodni ste da pokažete moć izražavanja koju posjedujete.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Kako društvene promjene i savremeni problemi utiču na teme kojima se bavite u svom radu?

- Ne znam kako, ali mislim da svi događaji i emocije sa kojima se susrećemo u svijetu imaju utjecaj na ljude tog vremena.

Mislite li da manga može biti alat za društvene promjene? Šta mislite kako Vaša djela utiču na čitaoce?

- Nastavila sam da pokazujem da su žene zaista jake. Bila bih sretna da čitaoci shvate vlastitu snagu i sami izaberu svoj životni put.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja
image

JU Centar kulture i mladih Općine Centar Sarajevo/

Šta mislite o trenutnom stanju manga industrije? Ako su promjene potrebne, kakve biste Vi željeli vidjeti?

- Ne mogu da nađem dobar odgovor, pa ću ga preskočiti.

Šta biste savjetovali mladim umjetnicima koji tek počinju u svijetu mange i stripova?

- Samo reći “volim to” je talenat. Bila bi šteta odlučiti da nemate talenta čak i ako stvari neko vrijeme ne idu dobro. Najvažnije je da li vam se sviđa.