Koja je zapravo temperatura na Mjesecu? Sreća pa ne živimo gore...
Mjesec se na prvi pogled može činiti kao beživotna stijena, ali njegovi temperaturni ekstremi priča su za sebe. Površina Mjeseca doživljava nevjerovatne promjene temperature, zavisno od toga da li je izložena Sunčevoj svjetlosti ili je u tami.
Za razliku od Zemlje, čija prosječna temperatura iznosi oko 15 °C, površinske temperature na Mjesecu variraju od nevjerovatno hladnih -133 °C do užarenih 121 °C. Ove dramatične oscilacije rezultat su činjenice da Mjesec nema atmosferu koja bi regulirala toplinu, kao što to čini Zemljina atmosfera. Naša planeta, osim toga, ima okeane koji skladište Sunčevu energiju i postepeno je oslobađaju, ublažavajući temperaturne ekstreme.
Mjesec, s druge strane, nema takvu zaštitu. Njegova tanka površinska struktura, poznata kao regolit, izolator je koji pomaže zadržavanju topline ili hladnoće, ali nije dobar provodnik. Zbog toga su promjene temperature na površini mnogo izraženije nego ispod nje. Tokom Apollo misija, mjerenja temperature ispod površine pokazala su da je tlo nekoliko centimetara dublje toplije za oko 40 do 45 kelvina u odnosu na površinu.
Posebno zanimljiva su mjerenja na polovima Mjeseca. Na ekvatoru temperature dosežu 121 °C tokom dana, dok noću padaju na -133 °C. Međutim, na polovima Sunce nikada ne prelazi više od 1,5 stepeni iznad horizonta. Ovo stvara dugačke sjene i regije trajnog mraka u dubokim kraterima. Neke od ovih regija, nazvanih trajno zasjenjene oblasti, mogle bi sadržavati zarobljene čestice leda.
Temperatura u ovim sjenovitim dijelovima mogla bi biti među najnižima u Sunčevom sistemu, potencijalno dostižući čak -248 °C. Ovo čini polarne regije posebno interesantnima za buduća istraživanja, jer bi zalihe leda mogle biti ključne za opstanak ljudi na Mjesecu.
Istraživanja NASA-inog Lunar Reconnaissance Orbitera (LRO) otkrila su da pojedine zasjenjene jame na Mjesecu zadržavaju temperature od ugodnih 17 °C. Ovi prostori mogli bi poslužiti kao prirodna skloništa za buduće ljudske baze, štiteći astronaute od ekstremnih vremenskih uslova.
Razumijevanje temperaturnih varijacija na Mjesecu od ključnog je značaja za buduće misije i razvoj opreme otporne na ove ekstreme. Ako želimo uspostaviti trajnu ljudsku prisutnost ili postaviti naučne instrumente, tehnologija mora biti prilagođena surovim uvjetima Mjesečeve površine.
Mjesec nije samo hladna, pusta stijena; on je izazov, potencijal i ključ za buduće istraživanje svemira.