Jelena Đoković za O kanal: Osnova života je zdrava porodica

Svjetski lider u oblasti ranog razvoja dr. Gordon Neufeld u saradnji sa Fondacijom “Novak Đoković” ovog oktobra će posjetiti naš region i sa zainteresovanom publikom održati niz razgovora o temi “Kako zadržati bliskost s djecom uprkos izazovima odrastanja?”. Vođena idejom da je briga o odrastanju djece jedan od koraka ka ljepšoj budućnosti za sve nas, Fondacija “Novak Đoković” već treću godinu zaredom organizuje dolazak vodećih stručnjaka iz ove oblasti, s ciljem edukacije i podizanja svijesti javnosti o temama razvoja djece i roditeljstva. Tim povodom u Sarajevu je boravila i Jelena Đoković, direktorica Fondacije.
Naša Jovanka Nina Todorović razgovarala je upravo sa Jelenom Đoković.
- Mi dolazimo u BKC 9. oktobra sa velikim stručnjakom iz Kanade dr. Gordonom Neufeldom. Sa njim ćemo pričati o privrženosti deteta u okviru porodice. To smo izabrali kao temu jer smo uočili da u našem društvu polako slabi ta privrženost porodici zbog različitih razloga. Roditelji su odsutni, moraju da rade, dete je celi dan u školi ili na treninzima. Ostaje samo nekoliko sati dnevno koje roditelj provede sa decom. Onda se pojavila i tehnologija koja također odvlači pažnju. To su sve teme koje su ključne za porodicu. Mi dovodimo ljude koji su stručni da s nama o njima promišljaju, govori za Oslobođenje i O kanal Đoković.
Šta je to drugačije od onoga što smo do sada čuli? Na šta treba stavljati akcenat kada je u pitanju rani razvoj djeteta?
- Ja mislim da mi ne možemo da izmislimo toplu vodu kada je u pitanju porodica. Zna se kako se porodica odgaja, uz puno ljubavi, pažnje, puno grešaka i opet puno ljubavi i pažnje. To je nešto čemu ne moramo da podučavamo ljude. Međutim, izgubilo se vreme koje roditelj dobije sa detetom i zaboravile su se neke osnove, šta je to što čini jednu porodicu jakom, pa samim tim i celo društvo jakim. Fokus nam je na nekim novim, brzim savetima, zarad nekog materijalnog života.
Fondacija “Novak Đoković” postoji od 2007. godine. Fokus je na djetetu. Kao jedan od slogana Fondacije koji smo pronašli je “Šampion se ne rađa, šampion se postaje”. Na šta je rad Fondacije konkretno usmjeren?
- Verujem da je taj citat došao iz našeg programa “Putem šampiona”, koji je namenjen roditeljima dece koja imaju talenat za nešto. Dakle, onog momenta kada vam kažu da je vaše dete talentovano, tu se prekida ta nit sa detetom koje je sada tu pred vama i priča se o njegovom potencijalu, šta ono može biti sutra. Međutim, to je dete i ono ostaje sa vama kroz svoje potrebe i neke obične stvari koje mu trebaju, igra, druženje. Ali, roditelj se zarobi u ideji mora da trenira, mora da radi, nema vremena za ovo, za ono. To nam odvlači pažnju i mi kao fondacija smo pokrenuli taj divan program, zahvaljujući osnivaču i mom mužu koji je najbolji na svetu, ali ne samo kao muž, on je i najbolji sportista na svetu, koji nam je bio inspiracija i osnova da pokrenemo tako divnu temu među trenerima i među roditeljima i sa samom decom. U Sarajevu imamo prelepu radionicu “Podrška, ne perfekcija”, koja je i osnov dovođenja stručnjaka za rad sa porodicom. Mi ćemo dovesti sedamdeset roditelja koji će da sede sa nama i pričaju o svojim problemima, zajedno ćemo promišljati kako da pomognemo i da zajedno napredujemo u ulozi roditelja.
Nakon iskustva od tri godine možete li nam reći kakva je povratna informacija roditelja?
- Mi se kao fondacija bavimo suštinom postojanja svakog čoveka. Ljubavlju prema porodici, odgajanjem zdrave, pametne dece. To su individualne teme, za svakog roditelja ponešto. Prošlog četvrtka u Beogradu smo pozvali neke roditelje i njihove poruke su da su shvatili da su dovoljno dobri roditelji. Zato što su zaboravili da su oni sasvim dovoljni svojoj deci.
Ne skupe igračke, ne nešto veliko. I to je ono na šta smo ih podsetili kroz naše radionice. Neki roditelji dođu zato što sumnjaju u izbor svog partnera. Sa mužem ili ženom se ne slažu dovoljno u načinu podizanja deteta i vaspitavanju, pa mi promišljamo i o tome, jer jako je bitno da su i partnerski odnosi dobri unutar porodice.
Ovo se pokazalo kao uspješno i prijemčivo za ovo područje. Kakvi su dalji koraci?
- Nastavljamo da osluškujemo potrebe i na osnovu tih potreba se prilagođavamo. Ja bih jako volela da nastavimo ovim tempom i da nastavimo da promišljamo zajedno. Volela bih da razgovaramo sa nekim stručnjacima i o međuljudskim odnosima, međupartnerskim odnosima. Vidimo da ima dosta razvoda, nesuglasica. Ima puno tema za promišljanje i mislim da je jako bitno da dovodimo stručne ljude.
Razgovarala Jovanka Nina Todorović.