Istina pobjeđuje, ali šta ako laž ima svjedoke?!
Na putu utvrđivanja istine u sudnici ispreče se i svjedoci koji lažu zbog čega tužilaštvima u našoj zemlji stižu brojne prijave. Svjedoci su dužni govoriti istinu. Čak i ako nešto prešute, isto je kao da su slagali. Davanje lažnog iskaza je krivično djelo. A ni kazne nisu male.
Kažu, istina pobjeđuje, ali šta ako laž ima svjedoke?! Zaklinjem se - izjavljujem, da ću o svemu što pred sudom budem pitan govoriti istinu i da ništa od onoga što mi je poznato neću prešutjeti. Ovako se, čim u sudnici stolicu zauzmu, svjedoci bez izuzetka, na istinu zaklinju.
- Pretpostavka je da će svjedok govoriti istinu, svojevrsno obezbjeđenje za to je polaganje zakletve ali to nije nikakva garancija, smatra advokat Vlado Adamović.
Neizmjerno su važna pravilna kazivanja svjedoka pred sudom jer sud nije svjedok događaja, sud procjenjuje da li se svjedoku može vjerovati, ali koliko je procjena pouzdana?! 02:29-02:46
Sad zamislite koje su posljedice, kad sud pokloni vjeru svjedoku za koga nije utvrdio da laže, a on je lažno svjedočio, kaže naš sagovornik koji smatra da je svjedok najnepouzdaniji dokaz, a da one koji lažno svjedoče treba rigoroznije kažnjavati.
- Često se zna desiti da se na iskazima koji nisu istiniti zasniva dio presude ili čak cijela presuda. Nije rijedak slučaj da se takvi iskazi pojave na sudu, još češći je tzv. iznuđeni iskaz, policija ili tužilaštvo iznudi iskaz od svjedoka ili policija navede svjedoka da da izjavu koja nije tačna, a koja bi odgovarala optužnici., rekao je advokat Aleksandar Jokić.
Optuženi možda i može ponešto da slaže, spetlja, izmisli ali svjedoci su dužni govoriti istinu. Čak i ako nešto prešute, isto je kao da su slagali. Sudija svakako napomene da je davanje lažnog iskaza krivično djelo. A ni kazne nisu male. Ako su lažnim iskazom uzrokovane naročito teške posljedice za okrivljenog, kazne rastu i do deset godina zatvora.
Prilog Dženise Zukančić.