Dvojno državljanstvo, karta za slobodu

Bijeg zamjenika duirektora SIPA-e od hapšenja upravo SIPA-e tek je najnoviji primjer kako izbjeći pravdu u regionu. Dvojno državljanstvo karta je za slobodu. Odbjegle je teško pobrojati imenom i prezimenom, ima na stotine, ali su za sada dokaz da je BiH sa komšijama potpisala sporazume o neizručivanju.
Zoran Galić, zamjenik direktora Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) pobjegao je iz Bosne i Hercegovine u Hrvatsku čim je saznao da bi mogao biti uhapšen. Ništa novo. Bježanje od pravde odavno je manir.
- Imamo mi te neke sporazume, ali oni su neprovodljivi, što znači da vjerojatno taj čovjek koji je pobjegao neće biti izručen kao što ni mnogi nisu. To je jedno čudno ustavno-pravno pitanje koje je neriješeno, tako da možeš, lijevo ili i desno, čamcem preko Save ili Drine, izjavio je advokat Josip Muselimović.
Bježali su iz naše zemlje ratni zločinci, kriminalci, prevaranti, ubojice, razni muljatori... Jedni sačekaju presudu pa ako im se ne svidi, itekako dobro znaju prema kojoj granici će se zaputiti, a dabome da će je i preći. U rezervne domovine su dobro došli. Drugima se ne dolazi na ko zna koliko ročišta, pa bježe onda kada protiv njih počne sudski postupak, a treći, ovi baš nestrpljivi, bježe čim načuju da im se sprema optužnica. A toliko ih je, na stotine, da ih je teško sve nabrojati imenom i prezimenom. Bježe gdje stignu, najviše u Srbiju i Hrvatsku koje ih onda ne žele izručiti BiH, na šta i žrtve odavno upozoravaju.
- Ako se saradnja zasniva na tome da će se tužioci s vremena na vrijeme sastati, porazgovarati, popiti kafu, toga ima, ali se ništa ne mijenja. Suštinski, vi ne možete doći do počinioca koji se tereti za ratni zločin u BiH. Njega Srbija ni Hrvatska neće izručiti, smatra Murat Tahirović.
Ima i onih koji su se uhvatili Turske. Objavili smo da Ibran Mustafić, nekadašnji član SDA, tvrdi da je general Armije BiH Fikret Prevljak odselio u Tursku i da mu je prvi komšija kolega general Sakib Mahmuljin, za kojim je raspisana potjernica nakon što je osuđen na kaznu od osam godina zatvora.
Među odbjeglima je i Ante Jelavić, bivši član Predsjedništva BiH i HDZ BiH. Njega je Sud BiH 2005. godine provostupanjski osudio na deset godina zatvora zbog kriminala u Hercegovačkoj banci. U trenutku izricanja presude Jelavić više nije bio u BiH.
Poznati bjegunac je i Zlatan Mijo Jelić, bivši general HVO-a. Sud BiH potvrdio je 2016. godine optužnicu koja ga tereti da je počinio krivično djelo zločina protiv čovječnosti.
Pobjegla je i sutkinja Lejla Fazlagić koja je u BiH osumnjičena za sudjelovanje u kriminalnoj grupi povezanoj s protuzakonitom preprodajom nekretnina. Izbjegla privođenje i moguće suđenje bjegom u Hrvatsku.
Novinari su prije koju godinu u Novom Sadu pronašli odbjeglog optuženika za ratne zločine Duška Kornjaču.
U Srbiji su se skrasili i Novak Đukić, osuđeni ratni zločinac, Milomir Savčić, optužen za genocid u Srebrenici, Ljuban Ećim, osumnjičen za krivično djelo zločin protiv čovječnosti, Momir Savić osuđen na 17 godina zbog zločina protiv čovječnosti, osuđenici Boško Lukić i Miroslav Duka... Ovo je tek manji dio spiska onih koje traži naše pravosuđe.
Igre skrivača ima i u našoj zemlji, i nama dotrče oni koji bježe od pravde. Braća Mamić, Zdravko prvi čovjek zagrebačkog Dinama, je uoči izricanja presude kojom se osuđen na kaznu od šest i po godina zatvora, pobjegao u BiH. Njegov brat Zoran osuđen je na više od četiri godine zatvora i on je u BiH.
- Ćejf mi, kao što bi rekli vi u BiH ne mogu uzeti. Uvijek ću vam biti vjerni ponosni sin BiH, rekao je Zdravko Mamić, bivši zvršni predsjednik Dinama.
Bjegunci prešetaju s jedne na drugu stranu granice bez ustručavanja. Od pravde lako pobjegnu pa se još pravdaju pričama o optužnicama koje su, ako bismo njih slušali, sve redom političke i montirane. Odbjegli su dokaz da je regionalna saradnja zapravo nesaradnja i da smo potpisali sporazume o (ne)izručivanju.
Prilog Dženise Zukančić.