Dodikovom Prointeru spasa nema

Predsjednik Upravnog odbora sada već ugašene kompanije Infinity International Group, te jedan od suvlasnika preregistrovane kompanije Invictus Technology Group Bojan Vujić, ozvaničio je početak rada nove/stare kompanije. Infinity Group, u čijem sastavu su djelovali: Prointer ITSS, Kaldera, Infinity Media, K-2 i Una, zbog povezanosti sa dinastijom Dodik i koruptivnim radnjama, našla se na američkoj crnoj listi.
- Sigurno, prema sadašnjim informacijama, pet ili šest ugovora će biti raskinuto zato što ne možemo da obezbijedimo bankarske garancije kako bi oni bili realizovani, rekao je Vujić.
Vujić je naglasio da nijedan ugovor preregistrovana kompanija nije preuzela. No, preregistracija neće pomoći sankcionisanim kompanijama.
- Bez obzira na preregistraciju, imaće problema, jer zna se porijeklo firmi. Ima u ekonomiji jedna kategorija, a to je ispitivanje boniteta poslovnog partnera, i kod tog ispitivanja boniteta ide se kronološkim slijedom: odakle ta firma, da li ima sankcija, ili nema, kakav ima kreditni i drugi rejting. To je pokušaj bijega od istine, ali se istina sakriti ne može, ističe prof. dr. Željko Šain.
Profesor objašnjava da ne mora značiti da ugovori ne vrijede, iako su kompanije ugašene. Očekuje mnogo sudskih sporova koje će međunarodni akteri budno pratiti. A brojne entitetske i državne institucije potpisivale su ugovore sa sankcionisanim kompanijama. Samo sa Prointerom zaključeni su ugovori u iznosu većem od 280 miliona.
- Kompanija „Elektroprenos-Elektroprijenos BiH” a.d. Banja Luka ima potpisane, ali i realizovane ugovore sa kompanijom „Prointer ITSS“ d.o.o. Banja Luka. Gotovo svi zaključeni ugovori sa izvršiocem „Prointer ITSS“ d.o.o. Banja Luka su realizovani. Trenutno imamo ugovora vezana za održavanje i rad sistema koji se nalaze u fazi realizacije, i to Ugovor br. JN-OP-1108-17/2023, zaključen 16.04.2024, za Usluge tehničke i aplikativne postprodukcione podrške SAP ERP sistemu za 2024/2025, sa rokom trajanja 12 mjeseci od dana obostranog potpisa Ugovora. Ugovor je zaključen na iznos 249.600,00 KM bez PDV i veći dio je realizovan. Trenutno su sve aktivnosti na realizacije ugovora zamrznute, rečeno nam je iz Elektroprenosa BiH.
A od svog postanka, prema podacima TIBiH, Prointer je najveći dio svojih prihoda, gotovo 90 posto, ostvarivao iz javnih nabavki.
- U analizi tih tenderskih dokumentacija u koje smo imali uvid i za neke milionske nabavke poput tendera za softver koji je trebao da služi javnom preduzeću Šume Republike Srpske, i za druge tendere koji su se sprovodili, primijetili smo da je isključivo na takvim tenderima bila jedna ponuda, pogotovo na onim tenderima koji su bile veće vrijednosti, ističe Traljić.
U kvaliteti usluga koje je pružao Prointer bilo je dosta polemike, a Republika Srpska je sada u velikom problemu ukoliko se prekinu važeći ugovori.
- Vidjet ćemo kakav će model naći da riješe to, ali ono što je ključno i na što smo mi ukazivali jeste da tolika koncentracija moći u jednoj kompaniji, dakle tolika koncentracija javnih tendera koji se daju samo jednoj kompaniji preko tendera svih gotovo nivoa vlasti gdje je ta vladajuća politička opcija upravljala, stvarala, jednu ozbiljnu sumnju da se tu nešto dešava u pozadini i mislim da će sada svi u Republici Srpskoj, svi građani i cijela Republika Srpska, imati jedan veliki problem kako izaći iz cijele ove situacije nakon problema sa bankama, kaže Traljić.
A iz Ambasade SAD-a upozorili su da Dodik manipuliše državnim sredstvima, te upitali ko će u Dodikovom krugu imati koristi od sumnjivog procesa kupovine novog sjedišta UIOBiH u Banjoj Luci, projekta za koji je pet puta ranije raspisan tender.
Prilog Matee Jerković.