Berlinski proces je katalizator evropskih integracija
Deseta godišnjica Berlinskog procesa bila je osnova i za pripremni sastanak za 10. jubilarni samit Berlinskog procesa o zemljama zapadnog Balkana koji se sredinom oktobra održava u Berlinu. Iako se o Berlinskom procesu puno govorilo, činjenica je da su zemlje Zapadnog Balkana malo šta ostvarile.
Nakon sastanka ministara vanjskih poslova zemalja Zapadnog Balkana (Bosna i Hercegovina, Kosovo, Srbija, Sjeverna Makedonija, Crna Gora i Albanija), zemalja koje teže ulasku u EU, potpisana je zajednička izjava rečeno je da je dogovoren dalji rad na principima koji su uspostavljeni prije deset godina u glavnom gradu Njemačke. Ipak, u ovih deset godina,malo šta je konkretno urađeno.
- Možemo kazati samit Berlinskog procesa, koji je najava za liderski samit koji će se desiti polovinom oktobra. Na tom liderskom samitu će učestvovati premijeri i predsjednici država, sa nekim još konkretnijim zaključcima nego što je bio ovaj današnji sastanak, rekao je Elmedin Konaković.
Berlinski proces u osnovi priprema zemlje za funkcionisanje po evropskim principima. Amer Kapetanović novoizabrani generalni sekretar Vijeća za regionalnu saradnju smatra da je mnogo toga učinjeno kroz Berlinski proces za zemlje Zapadnog Balkana.
- Otpočete su aktivnosti na uspostavi jedinstvenog ekonomskog tržišta na Zapadnom Balkanu koji podrazumijeva punu slobodu kretanja ljudi, roba i kapitala. U tom kontekstu potpisano je nekoliko sporazuma o slobodi kretanja. Prije svega o slobodi kretanja sa ličnim kartama, zatim automatskog priznavanja kvalifikacija profesionalnih i akademskih za doktore medicine, veterinare, medicinske sestre, izjavio je Amer Kapetanović, novoizabrani generalni sekretar u Vijeću za regionalnu saradnju.
Berlinski proces koji je osnovan prije deset godina postigao je određene rezultate. Prije svega, radi se o transportnim projektima, negdje oko četrdeset transportnih projekata je realizovano. Radi se i o političkoj i sigurnosnoj saradnji, socijalnoj sardnji, socijalni projekti, onda korporacije, ekologija i drugi projekti, kako bi ovaj region bio uključen u savremene međunarodne tokove, smatra Zijad Bećirović, direktor Ifimesa
- Jedan veliki poraz Berlinskog procesa je da nije ukinut vizni režim između Kosova i BiH.To pokazuje i sjaj ali istovremeno i nešto drugo kada je u pitanju Berlinski proces. Mislim da je to tamna mrlja Berlinskog procesa i nekih drugih inicijativa, prije svega tamna mrlja EU koja je mogla uticati na to da osigura slobodu kretanja ljudi, robe i kapitala. N ažalost kada su u pitanju Kosovo i BiH, to nije osigurano što govori o jednom velikom neuspjehu, smatra Zijad Bećirović.
- Berlinski proces je jako važan, mogao bih reći katalizator evropskih integracija u punom smislu te riječi, a ne zamjena za taj proces kao što smo mogli čuti od kritičara svih ovih godina, a funkcioniše po principu potpunog uključivanja svih aktera.Jedna od najvažnijih stavki je uključivanje svih pod jednakim uslovima, dodao je Kapetanović.
Haris Ćutahija, politički analitičar smatraa da je bilo vrijeme da se države Zapadnog Balkana vrate principima Berlinskog procesa i da se regionalna saradnja ponovo odvija pod okriljem EU i u sklopu evropskih integracija.Ad hoc inicijative regionalne saradnje poput Otvorenog Balkana i ujedinjavanja tržišta koje takva inicijativa podrazumijeva nisu rješenje i neće nas odvesti bliže Evropskoj Uniji, naprotiv mogu zakomplikovati naš evropski put.
- Evropska Unija očigledno mijenja dinamiku svoje politike na Zapadnom Balkanu. To je počelo planom rasta, a sada i regionalna saradnja dolazi u fokus, što je dobra poruka, poručuje nam da nas Evropska Unija ne prepušta samima sebi i da se neće ograditi od problema s kojim se suočavamo međusobno, posebno kada je u pitanju odnos Beograd-Priština, što je ključ rješenja problema na regionalnom nivou. izjavio je Haris Ćutahija.
Neispunjavanje reformi, neradi neodgovornost političara u ispunjavanju evropskih obaveza jedan od najvećih problema za nastavak implementacije Berlinskog procesa.
Prilog Jovanke Nine Todorović.