(VIDEO) Prijetnje zaraze za Mostarce: Svakodnevno se pojavljuju nove divlje deponije
Da Mostar ima velikih problema sa odlaganjem otpada, potvrđuju i divlje deponije koje se pa skoro svakodnevno pojavljuju na zelenim površinama, a često i uz rijeke. Građani apeluju da se problem riješi, te traže od nadležnih da se aktivno uključe.
Deponija Uborak nije jedini ekološki problem sa kojim je Grad Mostar suočen. Sve je više divljih odlagališta otpada koje lokalnom stanovništvu prijete od zaraze. Jedan takav primjer deponije je u naselju Bafo. Smeće na koje se žale ovi mještani nalazi se između kuća, a zbog neugodnog mirisa koji se širi ne mogu ni otvarati prozore.
- Stvarno sam iznenađen zbog ovoga. Imam unuka, malog tu, šta treba da se zarazi, a korona. Ja sam sto puta rekao nemojte ovdje bacati, a oni opet, oni opet, kaže mještanin Baga Skender Gaš.
Mostar, iako često pominjan kao grad na Neretvi, brigu o ovoj rijeci prepušta dobroj volji građana. Pored neriješenog pitanja kolektora i prečistača otpadnih voda, ova smaragnda rijeka sve češće je lokacija za pojavu divljih deponija.
- Odlažu smeće i rade dvilje deponije gdje im god na pamet padne. Ovdje ovo što se radi, ovom spomeniku prirode je atak i zločin. U prirodi uraditi ovakvu deponiju. Ima nesavjesnih građana koji odlažu ovo smeće, pa bih apelirao na te ljude da ovdje to ne rade, jer jednostavno ugrožavaju sami sebe i sve nas okolo, ističe Oliver Arapović, predsjednik Udruženja "Majski cvijet".
U zadnjih 15 godina pojava divljih odlagališta je u ekspanziji u Mostaru, a akitivisti upozoravaju da ako se nastavi ovim trendom Mostar i okolna naselja za deset godina bit će ztrpana smećem.
U nastavku pogledajte cijelu priču Samre Tufek.