(VIDEO) Istraga sedmice - Provjerili smo kako i na koji način se zbrinjava medicinski otpad u BiH
Priča o medicinskom otpadu, pogotovo u vrijeme korone, ponovo je aktuelizirana. Kako i na koji način se zbrinjava medicinski otpad i kolika je vjerovatnoća da se takav otpad nađe na gradskim deponijama? Pravila postoje i zakonski propisi u oba entiteta, ali i jasan put od upotrebe do odlaganja.
Medicinski otpad ne bi smio nikada neobrađen da završi na gradskim deponijama. Postoje jasni entitetski pravilnici kako i na koji način medicinski otpad treba biti zbrinut. Sve ostalo je kršenje zakona ali i ugrožavanje zdravlja ljudi.
- Sve zdravstvene ustanove su dužne da imaju svoj plan upravljanja medicinskim otpadom.To znači da imaju odbor za upravljanje, referenta i da se prema pravilima i smjernicama Svjetske zdravstvene organizacije od mjesta nastanka, razvrstavanja, kaže Aida Vilić-Švraka , specijalista higijene i zdravstvene ekologije.
Na području Federacije zbrinjavanje medicinskog otpada definisano je Zakonom o upravljanju otpada Federacije. Svaka zdravstvena ustanova mora imati plan upravljanja medicinskim otpadom .
- To jeste nešto pojačano sa vakcinacijom i pojavom korona virusa, međutim, sve protokole koje smo propisali radimo kako treba. On se odlaže u određenoj dinamici, ima Opća bolnica ugovor s nama koja dio otpada u svojim spalionicama, a imaju i firme koje imaju ugovore sa Ministarstvom okoliša i domovima zdravlja, ističe Arman Šarkić, glasnogovornik JU Dom zdravlja KS.
Na području Sarajeva, kako su nam objasnili Klinički centar i Opća bolnica imaju mašine za sterilizaciju infektivnog medicinskog otpada. Opasni medicinski otpad se razvrstava i skuplja na mjestu nastanka u adekvatnu ambalažu. Mi smo posjetili Odjel za sterilizaciju Opće bolnice. Prema strogim pravilima ušli smo da vidimo kako se taj proces odvija. Adin Pašić nam je pojasnio da iz ovih mašina sve izlazi sterilno.
- Tretiramo ga uništavanjem sa sterilizatorima koji radi na principu mokrih sterilizatora koja je pod pritiskom i visokim temperaturama. Kad se završi tretman infektivnog otpada, sterilizator nemoguće je da dođe do bilo kakve, kasnije zloupotrebe ili nečega. Kad završi tretman u sterilizatorima, isti otpad se prebacuje u drobilice, gdje se otpad drobi i usitnjava, tako da se uništi, naglasio je Adin Pašić, šef odsjeka za održavanje higijene u Općoj bolnici.
I za to postoji posebna obuka. Ipak, sporadično se pojavljuju informacije da se na gradskim deponijama može naći medicinski otpad. Iz Zavoda za javno zdravstvo, naša sagovornica tvrdi da se to ne bi smjelo dešavati.
- Medicinski otpad ne bi smio, ja govorim o kategorijama opasnog medicinskog otpada, ne bi se ni slučajno smio naći na gradskim deponijama. On se ne smije odlagati zajedno sa komunalnim otpadom i svako odlaganje takvog otpada s komunalnim otpadom je zdravstveni rizik, poručuje Aida Vilić-Švraka, specijalista higijene i zdravstvene ekologije.
Ukoliko do propusta dođe, mora se brzo reagovati.
- To se po Zakonu ne bi smjelo i trebalo bi da se snose odgovornost, svaka ustanova koja tako nešto uradi. Za to su nadležne sanitarne i zdravstvene inspekcije da vode računa i federalno ministarstvo okoliša.
Ministrica za okoliš tvrdi da nije sve u nadležnosti ovog ministarstva.
- Federalno ministarsvo okoliša nema odgovornosti prema tome. Kod nas su medicinske ustanove zadužene da upravljaju otpadom i njihov plan treba biti u skladu s kantonalnim planom. Sve to kotroliše zdravstvena inspekcija i ukoliko je nešto neadekvatno, onda se pripisuju kazne, kazala je Edita Đapo, ministrica okoliša i turizma u Vladi Federacije BiH.
Na području Federacije nadležne entitetske inspekcije kažu da je izvršeno 50 nadzora i da nisu utvrđene nikakve nepravilnosti. Kako tvrde svi se pridržavaju zakonskih pravilnika. Posjetili smo i bolnicu u Mostaru. Kako su nam rekli oni od 2016. imaju potpisane protokole i svoje mašine za sterilizaciju infektivnog otpada.
- Svaki odjel u bolnici, a to je preko četrdeset punktova posjeduje metalne kasete za zbrinjavanje oštrog metalnog otpada i za samostalni medicinski otpad. Periodično, svaki dan nakon što se napune te kasete one se transportuju u naš pogon i idu u sterilizaciju iz sterilizacije u drobilicu, tako da nakon završenog procesa iz bolnice praktično ne izlazi ni 100 grama infektivnog medicinskog otpada, poručuje direktor bolnice prim. dr. Zlatko Guzin.
Posebna kategorija je medicinski opasan materijal. Na području BiH ne psotoji uređaj da se takav otpad zbrinjava. Potpisuju se ugovori sa firmama koje se bave odvozom medicinskog otpada, najčešće u Austriju. Ipak, problem predstavlja kada se ne zna da li taj otpad stigne na odredište ili bude na lokalnim deponijama.
- Ja ne vjerujem da bi direktori deponija dozvolili da se donese takva vrsta otpada zato što oni kada primaju, obično ove veće bolnice, recikliraju ili steriliziraju taj materijal i oni kad donesu na deponiju imaju taj papir da su to sve uradili, ističe Đapo.
Imamo veliki broj neadekvatnih i divljih deponija i tu je posebno velika opasnost ako dođe do odlaganja medicinskog otpada i obično se oni odlažu u slučaju tih nekih prekršaja, kazala je Aida Vilić-Švraka.
Veliki broj i privatnih klinika ima ugovore u ovom slučaju konktretno sa Općom bolnicom. Ipak, nezvanično sazanajemo od ljudi koji su u ovom lancu, da često nije sve onako kako je prikazano, pa tako umjesto 40 kg koliko medicinskog otpada ima, prijavi se samo dio. Postavlja se pitanje, gdje završava ostatak.
Priču vam donosi naša Jovanka Nina Todorović.