Tajne puteve javnog novca kanališe Dodik

U februaru je rukovodstvo Republike Srpske potpisalo memorandum sa kineskom kompanijom za izgradnju puta Foča – Šćepan Polje. Vrijednost je, kako tvrdi premijer, oko 100 miliona eura. Uslovi nepoznati. Baš onako kako Milorad Dodik voli.
- Potpuni antipod od onoga što mi gledamo sa Zapada, gdje svaka vrsta razgovora, pomoći, podrške, ili kreditiranja, ide sa političkim uslovljavanjem, to sa kineske strane ne možete da vidite i toga i nema, rekao je Milorad Dodik prije pola godine.
Ali zato ima tajnih dogovora, memoranduma, ugovora... Prema analizi Detektora, desetine građevinskih projekata se godinama unazad u RS-u dodijeljuju kineskim i turskim kompanijama. Vrijednost projekata broji se u milijardama.
- Sa jedne strane imamo kredite gdje su jasno propisane procedure dobijanja, potrošnje, realizacije, a sa druge strane imamo kineske kredite koje dobijamo po nekim uslovima za koje javnost ne zna, ističe Jasmin Begić, novinar Detektora, autor analize.
Begić upozorava da i raniji ugovori koji su potpisani sa kineskim kompanijama, nikada nisu predočeni javnosti. Ističe da je kineska kompanija sa kojom je RS potpisao memorandum, radila jedinu dionicu u izgradnji autoputa u Crnoj Gori. Ponovo tajnim ugovorima, uz kašnjenje od nekoliko godina, te milionska potraživanja.
- Definitivno je to tema koja se već duže vreme pojavljuje u medijima, počevši od prethodnih ugovora sa kineskim partnerima. Jedan od njih je i ova izgradnja autoputa između Banja Luke i Prijedora koji je dobio element tajnosti i koji je nedostupan čak i po osnovu sudskih odluka koje su donete u korist TIBiH koji je tražio da se to objavi, jer se radi o ugovoru koji je obaveza u realizaciji da bude finansiran od strane građana RS-a, ističe Zoran Pavlović, poslovni savjetnik.
Kaže da je teško zaključiti, zato što ne postoje informacije i sve se rješava u tajnosti, da li su to partneri iz Kine povoljniji ili su manje komplikovani u procedurama, a može se posumnjati i na aktivnosti koje su na štetu građana i budžeta.
- Ja upšte mislim da je ta komponenta tajnosti nešto što je nedopustivo koristiti, jer ono što je sigurno da odgovornost za loše ugovore neko mora da snosi, a dozvoliti da ugovori budu takvi da nemaju čvrste garancije sa jedne i sa druge strane u realizaciji, mogu da stvore velike probleme, objašnjava Pavlović.
Podsjeća da imamo ugovore sa Kinezima koji nikada nisu realizovani, a potpisani su. Naši političari mnogo stvari skrivaju od javnosti, a jedan od tih elemenata je i komponenta tajnih ugovora. U jednoj demokratskoj zemlji, to nije dopustivo. Ali, zaključuje Pavlović, protiv te pojave nema dovoljno snažne ni opozicije, ali ni istražnih organa.
Prilog Matee Jerković.