Obaveze čekaju, a usta puna EU puta

EU je spremna u svakom trenutku otvoriti pristupne pregovore s BiH. Kada će to tačno biti zavisi isključivo o bosanskohercegovačkoj strani koja mora provesti dodatne reforme i ispuniti uslove, poručila je Valentina Superti koja će biti glavni pregovarač EU. Pred BiH su velike obaveze ,a pregovori s EU su najsloženiji proces s kojim se jedna država može suočiti, a pritom pregovara cijela zemlja a ne samo njeni stručni timovi, poručili su na konferenciji "Pristupni pregovori BiH sa EU”.
Konkretne obaveze i prioritetne su usvajanje zakona o sudovima, o Visokom sudskom i tužiteljskom vijeću, o zaštiti ličnih podataka kao i o kontroli granica, a uz to se mora usvojiti i državni budzet za 2024. što zbog političkih nesporazuma u zemlji još nije učinjeno. Predsjedavajuća Vijeća ministara Borjana Krišto je kazala kako je pred BiH istorijska prilika koja se ne smije propustiti, a uvjerena je kako se postojeće blokade mogu otkloniti.
- U toku je uspostava pregovaračkog tima kao i izbor glavnog pregovarača u ime BiH priznajući kako "široko decentralizirani" ustroj države usporava sve procese u zemlji pa tako i približavanje članstvu u Uniji.No ona kaže kako vjeruje da se problemi i na tom planu mogu riješiti uz poštivanje mehanizma koordinacije pri donošenju odluka i ustavne strukture, rekla je Krišto.
Šef EU Delegacije u BiH Johan Satler naglasio je da je EU integracija sveobuhvatan proces koji transformiše zemlju.
- Jasno je da sam proces skrininga ogroman i koji će javnu administraciju držati zaposlenu mjesecima. Skrining će pokazati šta je neophodno u smislu administrativnih kapaciteta kako bi se brzo napredovalo”.Predstoji tehnički dio posla, pripremanje glavnog pregovarača i pregovaračkog tima, održavanje međuvladine konferenecije. Posebno je važna uloga parlamenta i političkih dogovora u tom procesu, izjavio je Johan Satler.
Satler je najavio je dolazak komesara za proširenje EU Olivera Varheljija u BiH iduće sedmice, te pozvao da se iskoristi prilika i na političkom frontu izađe iz krize.
“Dobra vijest je da se proces proširenja vratio u život. Velika šansa za BiH i zemlje regiona je u tome te se ta činjenica mora iskoristiti”
O iskustvima oi obavezama su pričali i pregovarači u ime Hrvatske, Crne Gore, Srbije. Pregovore s EU opisali su kao najsloženiji proces s kojim se jedna država može suočiti, a pritom pregovara cijela zemlja a ne samo njeni stručni timovi.
- To je i politika i diplomacija i pravo i logistika. spješnih pregovora nema bez nacionalnog političkog konsenzusa, a to je bio i ključ uspjeha pregovora što ih je vodila Hrvatska. U Hrvatskoj uvijek imate prijatelja, a ako treba i savjetnika i mentora, rekao je Vladimir Drobnjak, glavni pregovarač Hrvatske s EU.
- Sada je novi metodološki okvir. Hrvatska je pregovarala u jednom, Crna Gora i Srbija koje su ptvorile su pregovarale u jednom a vi u jednom novom metodološkom procesu a njegove glavne karaktersuistike su vladavina prava je u centu svega. Ali i javne nabavke, statistika, finansijske kontrole i funkcionisanje demokratskih institucija što je ustvari političko poglavllje. To sve je centar svega, smatra Aleksandar Andrija Pejović, bivši glavni pregovarač Crne Gore upanju s EU.
- Pred nama je nekoliko faza i prate ga mnoge procedure, a osta novina koje donodi nova metodologija po kojem će pregovori sa BiH biti vođeni su također tu. Jedna od tih lekcija je da se pregovori tiču svih nas i zato trebaju biti naš prioritetni cilj, vlasništvo svih nas. Posla ima za sve nivoe vlasti, a i za predstavnike privrede, akademske zajednice, civilnog društva i medija. Najveća odgovornost je na politiici, kazala je direktorica Direkcije za evropske integracije Elvira Habota.
Cilj konferencije je informisanje donosilaca odluka svih nivoa vlasti u BiH, te predstavljanja obaveza koje predstoje u procesu pristupnih pregovora.
Prilog Jovanke Nine Todorović.